Recenze | Tina a Vore – extrémní romance plná diváckých šoků

Jedna z nejzajímavějších festivalových událostí letoška je kupodivu velmi divácká a poměrně epická. Film Tina a Vore zvítězil v jedné z canneských soutěží a zároveň byl letos k vidění i na karlovarském festivalu. Příběh Tiny, velmi zvláštní nehezké ženy s extra vyvinutým čichem a vnímáním emocí rozděluje diváky na dva tábory. Jedni se s věcmi, které jsou v tomto snímku k vidění nedovedou úplně srovnat. Ti druzí jsou nadšení. Sám se řadím do té druhé skupiny.

Tina a Vore (foto: Pilot Film)

Spíše než český název vypovídá o tématu snímku originální titul Gräns (Hranice). Tina totiž pracuje na celnici a její extrémně vyvinuté schopnosti aplikuje při celní kontrole. Jsem si ale jist, že režisér Ali Abbasi měl při pojmenování snímku na mysli i hranice vnímání reality, fikce i stírání hranic sexuálních.

Zásadní zvraty

Tina v práci při jedné z kontrol potká muže, který se jí fyziognomií i chováním nápadně podobá. Vore ji extrémně přitahuje a počínající vztah ji donutí udělat ve svém dosavadním životě zásadní změny. Vore se jí postupně otevírá a Tina o sobě zjišťuje věci, které jsou pro ni na jednu stranu šokující, na druhou extrémně důležité pro její další životní fungování. Nechci popisovat příliš mnoho, protože by vám to zkazilo zážitek. Podivná fantasy atmosféra tohoto filmu je totiž přímo postavena na zásadních zvratech. Těch je tu hned několik, nudit se rozhodně nebudete. Možná se u některých momentů budete smát, u některých se dojmete. Dostavit se mohou ale i chvilky, které slabším povahám mohou připadat až nechutné. Ale vše tady slouží celku a nic není samoúčelné.

Tina a Vore (foto: Pilot Film)

Režisér Ali Abbasi, který je  zároveň spoluautorem scénáře velmi zručně dávkuje vtipné, dramatické a šokující momenty. 100 minutová stopáž nenechá divákovi vydechnout. První polovina funguje jako velmi zábavné oťukávání hlavních postava a postupné odhalování Tininy osobnosti a backgroundu. Druhá půlka už jede vyloženě na fantasy vlně, která zejména v poslední třetině graduje v něco téměř nepopsatelného. Abbasi v tomto snímku zručně skáče mezi žánry, aniž by to diváka nějak vyhazovalo z konceptu.

 • Režie - 80%
  80
 • Scénář - 70%
  70
 • Herci - 90%
  90
 • Kamera, vizuál - 70%
  70

Tina a Vore (2018)

Extrémní romance plná chytrých jinotajů a provokujících momentů. Jeden z nejzajímavějších letošních festivalových filmů. Skandinávská ujetost v krystalické esenci.

75 %
Martin Staněk, Totalfilm.cz
foto/video: Pilot Film © 2018

Tina a Vore
Gräns
Drama / Fantasy / Thriller / Romantický / Krimi
Švédsko / Dánsko, 2018, 101 min
Premiéra: 18. 10. 2018 Pilot Film
Režie: Ali Abbasi
Předloha: John Ajvide Lindqvist (povídka)
Scénář: Ali Abbasi, Isabella Eklöf, John Ajvide Lindqvist
Kamera: Nadim Carlsen
Hrají: Eva Melander, Eero Milonoff, Viktor Åkerblom, Jörgen Thorsson, Andreas Kundler

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.