Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Recenze | Venom doplácí na kompromisy, ale stojí za to ho vidět

Eddie Brock (Tom Hardy) je investigativní novinář s krásnou přítelkyní právničkou (Michelle Williams). Za svým si jde hlava nehlava a často nemyslí na následky. Nelíbí se mu aktivity miliardáře Carltona Drakea (Riz Ahmed). V jeho laboratořích se na Eddieho pověsí mimozemský symbiont, který ho shledá jako ideálního hostitele. Eddie svého pasažéra zpočátku odmítá, ale nakonec s ním splyne v jedno tělo. Celou dobu ale bojuje se svým mimozemským pasažérem podobně jako dr. Jekyll s panem Hydem.

Venom (foto: Falcon)

Venom pokládá základy k Sony’s Universe of Marvel Characters. Otázkou je, jak film přijmou skalní fanoušci této známé komiksové postavy. V každém případě Tom Hardy má podepsanou smlouvu hned na tři Venom filmy. Možná si i on sám kladl při podpisu otázku, jak studio s temnou postavou naloží. Ještě před víc než rokem bylo téměř hotovou věcí, že z toho bude Rkový film, kde se budou trhat hlavy a bude se mluvit vulgárně jako v Deadpoolovi. Trhání hlav zůstalo (avšak bez detailu a krve), vulgárně se tu lavíruje na hranici snesitelnosti přístupnosti PG-13. Studio nakonec popírá, že by kdy slíbilo nepřístupný film. Proč se tedy vyrojilo tolik nespokojených recenzí? Na filmu je vidět, že se z něj leccos vyhazovalo ven. Místy je znát jistá nekompaktnost. Je jisté, že kdyby Ruben Fleischer měl film pouze ve svých rukou, dopadlo by podstatně temněji. Odhadovat se to dá z jeho předchozích prací, vzpomeňte si na Zombieland, který byl poslán do světa téměř bez kompromisů.

V každém případě hodnocení se silnou jedovatou slinou nejsou úplně na místě. Rozhodně nemohu souhlasit s tím, že by film nebavil. Nebyl jsem sám, kdo se těmto hysterickým výkřikům po zhlédnutí Venoma divil. Pravda, nejsem znalec univerza ani jsem nikdy nečetl žádný komiks s Venomem nebo Spider-manem. V ideálním případě by se totiž podle fanoušků Marvelu měly tyto postavy objevit vedle sebe na jednom plátně.

Venom (foto: Falcon)

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Tom Hardy je Zlatý grál[/pullquote]Tahounem celého filmu je pochopitelně Tom Hardy. „Pan herec“, který je snad tou nejideálnější volbou pro takto rozervaného a kontroverzního hrdinu. Navíc v Eddieho poloze herec tak trochu popírá sám sebe. Vzpomněl jsem si na to, co mi říkal jeho český dabér Petr Lněnička: „Hardy má v tomhle filmu možná trochu vyšší hlas než obvykle“. A opravdu v originální verzi je znát, že reportér Eddie není zase takový ranař, jak se tváří. Hardy tomu pocitu dopomáhá seč může. O to lépe pak vyniká jeho proměna v závěrečné části filmu.

[pullquote align=“right“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Víc vulgarity než násilí[/pullquote]Nejzábavnější je ale samozřejmě vnitřní rozervanost Eddieho a Venoma. Je pravda, že víc než ukusování hlav tady hraje prim dialog mezi hostitelem a parazitem. Venom je docela hláškující bytost a mnohdy dost dobře baví. Tam kde tvůrci museli ubrat na krvi, vynahradili to balancováním na hraně ještě snesitelné vulgarity. Tom Hardy je tedy ať už jako Eddie nebo jeho temné alter ego Venom jednoznačně největší devizou tohoto filmu.

Venom (foto: Falcon)

Na závěrečný střih asi nejvíc doplatila postava Anne (Michelle Williams). Na povahových skocích a prioritách její postavy je asi nejvíc znát, že se do závěrečného střihu na pokyn studia výrazně zasahovalo. Úplně nerozumím postupu Sony, když se na základě analýzy konkurenčního Deadpoola mohli hlavouni studia přesvědčit o tom, že sázka na větší temnotu a nepřístupnost může vyjít. Obzvlášť když máte v zádech Hardyho, kterému temnota prostě přiléhá stejně jako Venom Eddiemu.
Riz Ahmed jako šílený vizionářský miliardář vůbec není špatný. Pravda, není to ten typ padoucha, ze kterého by vás na první dobrou mrazilo. Ale o to víc v závěru překvapí svou nekompromisností.

Vizuál a CGI efekty jsou na standardní úrovni. Faktem ale je, že v případě finální akční scény si úplně nejsem jist, zda za místy nepřehlednou změtí přelévání obou mimozemských symbiontů není snaha zakrýt ne zcela dokonalou práci grafického oddělení. Komplexně ale určitě vizuál není žádným zklamáním.

 • 70%
  Režie - 70%
 • 55%
  Scénář - 55%
 • 80%
  Herci - 80%
 • 70%
  Kamera - 70%
 • 70%
  Vizuální efekty - 70%
 • 65%
  Hudba - 65%
70%

Venom (2018)

Venom je evidentně kompromis. To je zásadní hodnocení, kterým bych tento film označil. Snímek byl evidentně drahý a studio bylo… jak to říci kulantně… trochu „při zdi.“ Otázkou je, zda se mu to dlouhodobě vyplatí a zda vůbec nějaké Sony Marvel Univerzum nakonec vznikne. Spousta negativních recenzí je hodně přitaženo za vlasy, ale rozumím naštvaným fanouškům i poučeným znalcům komiksů. Na Venomovi je těch kompromisů opravdu moc. Na druhou stranu pro diváka, který není touhle marvelovskou větví zatím vůbec zasažen, může být Venom velmi slušnou popcornovou zábavičkou. Na zážitek typu Black Panther ale rovnou zapomeňte.

Martin Staněk, Totalfilm.cz
foto/video: Falcon, Sony, Columbia Pictures, Marvel © 2018

Venom
Akční / Sci-Fi / Thriller / Horor
USA, 2018, 112 min
Premiéra: 4. 10. 2018 Falcon
Režie: Ruben Fleischer
Scénář: Scott Rosenberg, Jeff Pinkner, Kelly Marcel, Will Beall
Kamera: Matthew Libatique
Hudba: Ludwig Göransson
Hrají: Tom Hardy, Michelle Williams, Riz Ahmed, Jenny Slate, Woody Harrelson, Michelle Lee, Sope Aluko, Reid Scott, Scott Haze, Mac Brandt, Jane McNeill, Wayne Pére, Sam Medina, Martin Bats Bradford, DJames Jones, Ellen Gerstein, Ed Moy, James J. Fuertes

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast