Nepřehlédněte

Kibera – Příběh největšího afrického slumu právě v kinech

Nový český dokument Kibera: Příběh slumu mapuje život a obyvatele jednoho z nejznámějších a největších afrických slumů. Kibera, jeden z největších slumů Afriky, se nachází v Nairobi, hlavním městě Keni. Žije zde několik set tisíc lidí, kteří navzdory chybějícím základním službám, jako je zdravotnictví, školství, sanitace či bezpečnost, našli obdivuhodný způsob, jak se vyrovnat se svojí dennodenní realitou.

Projekt vznikal dva roky, v zimě 2016 jej odstartovala crowdfundingová kampaň, díky které mohli čeští filmaři poprvé slum navštívit. Součástí štábu byli i bratři a filmaři Simon a Raphael Okongo, kteří ve slumu vyrůstali a štáb tak mohl rychle proniknout do tamní společnosti. „Nechtěli jsme natočit další příběh, který je pouhou interpretací Afriky očima Evropana. Od začátku pro nás bylo klíčové do projektu zapojit i místní filmaře, aby byl pohled vyvážený a co nejvíce odpovídal realitě. Vznikl tak unikátní projekt, který realizoval mezinárodní filmařský tým, zároveň se ale opírá se i o spolupráci s experty na mezinárodní rozvoj,“ tvrdí autor námětu Jiří Pasz, který společně s Evou Krutílkovou stál u zrodu celého projektu. Štáb ve slumu strávil dohromady 5 měsíců a každým dnem se dostával blíže ke svým protagonistům. Po celou dobu filmařský tým žil na pár metrů od slumu v podobně omezených podmínkách, jako místní. Do Kibery chodili nejenom natáčet, ale i jíst, nakupovat, nebo i odpočívat a bavit se.

Kibera: Příběh slumu (foto: CinemArt)

„Jsem moc rád za možnost s místními v podstatě žít. Zjistili jsme, že život ve slumu není jenom jedno velké utrpení. Pod celou tou „fasádou“, která vypadá velmi rozdílně od naší reality – extrémně odlišně, někdy až děsivě, se ve skutečnosti skrývá něco, co je nám všem blízké – chuť žít a realizovat se ve světě, do kterého se narodíme. Ve slumu jsme našli mnoho obdivuhodných lidí, a hlavně blízkých přátel,“ vzpomíná na natáčení režisér Martin Páv. Jednou z nejzásadnějších událostí celého natáčení byly prezidentské volby 2017, jejichž výsledky byly zpochybněny opozicí, a tedy i většinou obyvatel slumu Kibera. Napětí vygradovalo do několikadenního povolebního násilí a desítkou mrtvých obyvatel slumu. Štáb tyto události zaznamenával a snímek tak nabízí i jedinečný pohled „běžných“ lidí na jednu z nejvýznamnějších politických událostí dějin východní Afriky ve 21. století.

Film vznikl ve spolupráci s Českou televizí ve společnosti Frame Films.

-red-
foto/video: CinemArt © 2018

%d blogerům se to líbí: