Recenze | Čertí brko je jedna z nejlepších filmových pohádek posledních let

Nová česká celovečerní pohádka Čertí brko se jednoznačně povedla. Režisér Marek Najbrt posílá do kin příběh odehrávající se napůl na zemi a napůl v Pekle, nechybí klasické atributy, které dětský divák očekává a dospěláci si v ní užijí i dostatek satiricko-sociálního humoru. Trochu mravoučný tón finálnímu pocitu z pohádky nijak nevadí, dokonce do ní v kontextu klasických českých filmových pohádek i patří.

Čertí brko (foto: Falcon)

Příběh začíná v pekelné pobočce obce Pervidle, která leží pod stejnojmenným kopcem. Tam se jednoho dne rozbije Čertí brko, které pečlivě a neúnavně zapisuje všechny hříchy, jež se v dané oblasti dějí. Takovou situaci je potřeba co nejrychleji vyřešit, a tak Lucifer (Ondřej Vetchý) pověří mladičkého a nezkušeného čerta Bonifáce (Jan Cina), aby na pobočku doručil nové a funkční brko. Bonifác je ale spíš vynálezce, kterému moc čertovské fígle a kouzla nejdou a nejraději tráví v Pekle dlouhé hodiny kutěním nejrůznějších zlepšováků. Lucifer ho na cestu vybaví kouzelnou „kápézetkou“ a několika radami, a tak se náš sympaťák vydá z podzemí mezi lidi. Po cestě Bonifáce obelstí místní šejdíř Klouzek (Jan Budař) a čert se stihne zakoukat do dcery hospodského (Judit Bárdos), která je v permanentním obležení nápadníků. Pod kopcem Pervidle se rozkládá městečko Pytlov, kde na oko dobrácky panuje hrabivý a úlisný rychtář (Tomáš Jeřábek), který dobře ví, jak na vesničany dělat dojem, aby mu zůstala jeho rychtářská funkce…

Režisér se scenáristy Robertem Geislerem a Tomášem Hodanem nikoho nikam netlačí. Pouze pojmenovávají to co tu bylo, je a bude vždycky. Jde zase jen o zhmotnění zla a jeho následné potrestání, které se projevuje jako skrumáž všeobecně nepopulárních vlastností (lež, lenost, pýcha, lakota, lstivost nebo obžerství…). A zároveň pravdivě dodávají, že hlupáků, kteří se chytí na lep těm lstivým a vypočítavým, je všude stále dostatek. V žánru pohádky to je častý princip, a že si tvůrci pohádku trochu více satiricky přisolili, je ve výsledku jenom zábavnější pro dospělého diváka a tomu dětskému to rozhodně celkový dojem nezkazí. Pohádka má totiž velmi sympatické obsazení a krásnou výpravu. Je filmařsky špičkově realizována a objeví se v ní i několik písniček, které si zazpívá především čert Bonifác s Markétkou, ale dojde i na čertí sborový zpěv.

S obsazením si tvůrci dali opravdu hodně záležet. Všemu vévodí vždy kouzelný Jan Cina a křehkostí kombinovanou se zemitostí překvapí Judit Bárdos v roli Markétky. Čertí osazenstvo v čele s Ondřejem Vetchým bylo vybráno šťastně. Václav Kopta, Lukáš Latinák či Jakub Žáček si čertovské role vyloženě užívají. Manželská dvojice Látalových v podání Marka Daniela a Jany Plodkové obstarává vtip. Hodně prostoru má slizký krejčí Klouzek s tváří Jana Budaře. Premiéry pohádky se už bohužel nedočkal slovenský herec Marián Geišberg. Tatínek Markétky a zároveň hospodský byl jeho poslední rolí.

Čertí brko (foto: Falcon)

Nádherná výprava

Čertí brko má opravdu nádhernou výpravu. Samotné peklo se natáčelo v kaolínových dolech, následovaly další destinace u nás a na Slovensku. V popředí je hrad Ledeč nad Sázavou zakomponovaný do efektně vytvořené vybájené krajiny. V pohádce se objevují snad nejpovedenější a nejstrašidelnější masky čertů v našich pohádkových dějinách. Výtvarný základ jim dal Robert Smolík, dotvořila je kostýmní výtvarnice Andrea Králová. “Čertovské uniformy” se ke slovu dostanou vždy, když je třeba odnést hříšného pozemšťana do Pekla. Čertova povinná výbava pro takové účely obsahuje masku s rohy, ocas a startovací kopyto. Takhle vyvedené čerty bych letos o Mikuláši nepřála potkat ani těm nejzlobivějším dětem. Za normálních okolností, když zrovna hříšníky netransportují do pekel, jsou však i v této pohádce čerti k nerozeznání od myslivců.

V Čertím brku se objevují i nejrůznější modernosti, které jsou milým osvěžením. V pohádce nechybí ani humor a spousta povedených hlášek, které si budu dlouho pamatovat. Platí to i pro písničky. O hudební doprovod se postarala skupina Hm. Všechny tři výrazné songy mají skvělý hudební motiv i přiléhavý a takřka hitový text.
Peklem příběh začíná a svatbou končí, což je koncept pohádek, které dnes patří do zlatého národního fondu a na které budeme za necelý měsíc během vánočních svátků znovu koukat v televizi.

 • Režie - 85%
  85
 • Scénář - 75%
  75
 • Masky, Kostýmy - 90%
  90
 • Vizuál - 80%
  80
 • Kamera - 80%
  80
 • Hudba - 90%
  90

Čertí brko (2018)

Čertí brko pracuje s klasickými principy české filmové pohádky, ale zároveň je vyprávěné svěže a nápaditě. Nebude to vůbec formální, když toto povedené dílo označím za film pro celou rodinu a jsem přesvědčena o tom, že si jej diváci oblíbí a po doufám úspěšném putování českými kiny se stane posléze i stálicí televizních obrazovek

80 %
Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Falcon, Punk Film © 2018

Čertí brko
Čertovské pero (Slovensko)
Pohádka
Česko / Slovensko, 2018, 99 min
Premiéra: 29. 11. 2018 Falcon
Režie: Marek Najbrt
Producenti: Ondřej Beránek, Martin Hůlovec
Scénář: Robert Geisler, Tomáš Hodan
Kamera: Martin Žiaran
Hrají: Jan Cina, Ondřej Vetchý, Judit Bárdos, Jan Budař, Marek Daniel, Jana Plodková, Václav Kopta, Tomáš Jeřábek, Marián Geišberg, Jakub Žáček, Michal Dalecký, Lukáš Latinák

 1. Nudna pohadka opravdu o nicem

  Reagovat na tento komentář
 2. Absolutně debilni pohádka, dialogy nepřirozené , politický podtext ubohý, za 65 milionů je to facka do tváře všem, co platí ČT. Za takovou slátaninu, bych se musel hanbou propadnout, Vetchý absolutně nezajímavý- zmršená role k jeho talentu. Tvorba ČT posledních let, je až na pár výjimek tristní.

  Reagovat na tento komentář
 3. Pohádka se mi moc líbila. Výborné herecké obsazení, skvělá hudba a zpěv hlavních představitelů. Nechybí hravost, vtip. Satira byla trefná. Jen ať děti vidí, jak by to nemělo fungovat. Nechyběl šťastný konec s potrestáním zla.

  Reagovat na tento komentář
 4. Skvělá, vtipná, rozhodně chytrá. Vřele doporučuji.

  Reagovat na tento komentář
 5. Větší slátaninu jsem už dlouho neviděl a doufám, že ani neuvidím…

  Reagovat na tento komentář
 6. Pohadka zachycuje v podstatě i českou politiku která není spravedlivá a děti by to měly vědět a aspoň vidět v pohádce =)

  Reagovat na tento komentář
 7. Pohadka zachycuje v podstatě i českou politiku která není spravedlivá a děti by to mělo vědět a aspoň vidět v pohádce =)

  Reagovat na tento komentář
 8. Bakovští 29.12.2018, 18:38

  Tak nám se pohádka tedy rozhodně líbila! Nechyběly vtipné situace, čerti byli super (hlavně jak se vyšňořili, když šli rozbít vrata do Pytlova) a i písničky byly chytlavé. Peklo nebylo děsivé, ale spravedlivé. Hlavní hvězda: Ondřej Vetchý.

  Reagovat na tento komentář
 9. jiný čert 9.12.2018, 11:43

  Čas ukáže, že je to nadčasová pohádka.
  Že čerti nejsou jak je známe?
  A zlo se nepřevléká aby vypadalo “normálně”?
  Za mne palec nahoru a dal bych si ji klidně zas.
  Těším se, až bude v TV.

  Reagovat na tento komentář
 10. Tak tohle se mi fakt nelíbilo, pokus o vtip a úplně bez děje. Nedoporucuji

  Reagovat na tento komentář
 11. Jindrulinka 1.12.2018, 18:01

  Pohádka se mi vůbec nelíbila, chybí romantika, přirozený průběh pohádky, nezachrání to ani herecké obsazení, učím druháky a určitě jim pohádku nedoporučím, není nad starou klasiku, čerti si promítají jako na mobilu obrázky přejetím “po dispeleji”, nevhodná slova…škoda…pro mě a nejen mě, ale i mé přátele velké zklamání…

  Reagovat na tento komentář
 12. […] Recenze | Čertí brko je jedna z nejlepších filmových pohádek posledních let […]

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.