Recenze | Rédl je nejlepší televizní kriminálka roku – režíroval ji Hřebejk

Pár dní před rozdělením československé federace se odehrává strhující příběh vojenského prokurátora Romana Rédla (Ondřej Sokol). Ten právě trestně stíhá posledního ředitele STB generála Ference. Jenže hrozí, že Ferenc unikne trestu. Blíží se rozdělení republiky a Rédl očekává, že Slovensko ho k trestnímu stíhání nevydá. Do toho ale mladý prokurátor řeší případ, který se ho osobně týká. V jeho okolí zmizí mladý muž, pak je zavražděna i jeho přítelkyně. K vyřešení případu bude Rédl potřebovat nečekaně právě znalosti generála Ference, který je odborníkem na šifry…

Rédl, seriál natáčený českou televizí v režii Jana Hřebejka.

Novou kriminální minisérii z ranných devadesátých let natočil Jan Hřebejk. Pocit z vizuálu i atmosféry minisérie je skvělý. Novinka má všechny atributy quality TV. Což potvrzuje především velmi dobrý a skvěle fungující scénář Mira Šifry. Scénář napsal autor jako diplomovu práci na FAMU. Na kontě má i spolupráci na úspěšném slovensko-českém thrilleru Rudý kapitán. V každém případě je téma i příběh jedním z nejlepších scenáristických textů a námětů, které za poslední dobu v televizi byly k vidění.
Příběh ztracených vagonů se zbraněmi v době odsunu sovětských vojsk, šéf STB ve vězení, zákulisní hry, vraždy, rozdělení Československa a stále velký vliv některých starých struktur – to vše je pro diváka velmi lákavé téma, odhalující období, kterému nevěnujeme v audiovizuálních dílech tolik pozornosti, kolik bychom možná měli.

Zásadní pro zážitek je skvělá výprava a stavby. Vše podřízeno šedivosti počátku devadesátých let, do které ještě prosakovaly reálie z osmdesátek. Divákův zážitek podporuje i tíživý smyčcový soundtrack. Hřebejk umí se špičkovým scénářem skvěle pracovat. Scény pečlivě inscenuje a vše podřizuje výslednému efektu. Ten je opravdu perfektní. Samostatné hodnocení zaslouží velmi přesné a zdařilé obsazení.
Ondřej Sokol je v titulní roli velmi dobře prokreslenou postavou. Přestože nejde o nijak vtíravého hrdinu, divák se s ním ztotožní během několika minut prvního dílu. V prostoru i příběhu se pohybuje v podstatě jako osamělý vlk, který se na nikoho nemůže spolehnout.
Dvojice vrahů v podání Davida Novotného a Martina Hoffmana působí opravdu věrohodně, stejně jako výtečné výkony vedlejších postav obsazené často nepříliš známými herci.

Redl, seriál natáčený českou televizí v režii Jana Hřebejka

Nová minisérie ČT přináší divákům nový pohled na dobu, nad kterou se možná do této chvíle ani nezamýšleli. Navíc celkové poučení ze seriálu ukazuje i na mnohé reálie dnešní doby i obsazení nejvyšších pater tuzemské politiky.

Otázka pro scenáristu Mira Šifru:
Proč jste se rozhodl Váš příběh zasadit právě do doby před rozpadem Československa?
Protože to byla doba radikálních změn. Rozpadal se stát, všecko se rychle měnilo a začínalo přicházet vystřízlivění – nestihlo se svrhnout starý režim, zbavit se komunistů, ale někdo musel ten nový stát budovat. Mě zajímalo, jak se s těmi změnami vypořádaly bezpečnostní složky, ve kterých nové kádry vystřídaly ty staré. Všichni měli svoje podezření i v normálních časech a po revoluci už vůbec nikdo nikomu nedůvěřoval. To je podle mě skvělý základ pro krimi žánr.
Hodně času jsem trávil nad knihami, abych věrně vybudoval uvěřitelné záporné postavy – jejich svět, motivaci, kšefty, zbraně, které používaly…. Když už bylo všechno dopsané a natočené, tak jsem viděl záběry z bezpečnostních kamer v Salisbury, kam přišli ruští agenti otrávit svého bývalého kolegu. Úplně stejní idioti jako dvě postavy v mém scénáři – takže mě překvapilo, že se těmto typům zjevně ještě stále daří.

Každou neděli od 20.25 na ČT1

 • Režie - 80%
  80
 • Scénář - 90%
  90
 • Herci - 80%
  80
 • Kamera - 80%
  80
 • Výprava - 85%
  85
 • Hudba - 75%
  75
 • Střih - 80%
  80

Rédl (2018)

Nadprůměrná televizní minisérie. Poctivá filmařina postavená na kvalitním scénáři a zkušeném tvůrčím týmu. Ondřej Sokol potvrzuje už poněkolikáté za poslední dobu, že je mimo jiné i kvalitní charakterní herec.

85 %
Martin Staněk, Totalfilm.cz
foto/video: Česká televize © 2018

Rédl (TV seriál)
Krimi / Thriller
Česko, 2018, 4×60 min
Premiéra: 11. 11. 2018 Česká televize
Režie: Jan Hřebejk
Scénář: Miro Šifra
Kamera: Martin Šácha
Hrají: Ondřej Sokol, David Novotný, Martin Hofmann, Roman Polák, Petra Hřebíčková, Martin Pechlát, Ján Bavala, Přemysl Bureš
Producent: Jan Štern

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.