Filmové premiéry od 3. ledna

První premiérový čtvrtek nového roku nabízí dva filmy. Beautiful Boy přináší skutečný příběh otce a syna, který je závislý na drogách. Příběh závislosti a lásky nabízí velmi silné herecké výkony hlavních představitelů. Druhý snímek je z balkánské provenience. Rok opice o příběhu člověka a zvířete je především satirickou komedií s lehkým politickým nádechem.

Beautiful Boy (USA, 2018)

Osmnáctiletý Nic (Timothée Chalamet) má na první pohled vše – skvělou rodinu, krásu, talent a přijetí na univerzitu v kapse. Přesto je v jeho životě trhlina, kterou vyplňuje drogami. Kde se vzala, a jak může David (Steve Carell) pomoci svému milovanému synovi ve chvílích, kdy se ocitá nad propastí? Emotivní snímek o síle závislosti a ještě větší síle lásky byl natočený podle skutečného příběhu Nica a Davida Sheffových, kteří své zážitky zachytili každý ze svého úhlu pohledu ve dvojici knih. Opravdovost pádů i naděje ve filmu umocňují představitelé hlavních rolí, kteří svými výkony dokazují, proč jsou řazeni k nejtalentovanějším hercům svých generací.

Beautiful Boy
Drama / Životopisný
USA, 2018, 120 min

Režie: Felix Van Groeningen
Předloha: David Sheff (kniha), Nic Sheff (kniha)
Scénář: Luke Davies, Felix Van Groeningen
Kamera: Ruben Impens
Hrají: Steve Carell, Timothée Chalamet, Maura Tierney, Kaitlyn Dever, Amy Ryan, Christian Convery, Oakley Bull, Stefanie Scott, Jack Dylan Grazer, Amy Forsyth, Andre Royo, Timothy Hutton, Carlton Wilborn, Tom Choi, Sam Dillon, Rodney J. Hobbs, Seann Gallagher, Tom Beyer, David Mendenhall, Julian Works, Kue Lawrence


Rok opice (Makedonie / Srbsko / Slovinsko / Kosovo, 2018)

Nejdůležitějšími protagonisty Blaževského satirické, lehce politické komedie jsou Tsobe – řadový zaměstnanec ZOO hlavního města Makedonie a nadmíru inteligentní šimpanz Koko. Připustíme-li, že mezi člověkem a zvířetem může vzniknout přátelství, tak přesně tímto slovem se dá pojmenovat jejich vztah. Poté, co kvůli všeobecné ekonomické krizi dostane Tsobe výpověď, vyvstává otázka, co bude s Kokem. Ten totiž nedokáže bez Tsobeho čtení na dobrou noc sám ani usnout a stává se těžko zvladatelným. Když se Kokovi podaří utéct, dostane Tsobe šanci získat svou milovanou práci zpět. Stačí, aby Koka přivedl zpět do ZOO. Tuto misi mu ale komplikuje fakt, že se mezitím v očích veřejnosti z Koka stává symbol svobody a odporu proti vládnoucímu establishmentu. Aby toho nebylo málo, rozhoří se spor o Koka mezi makedonským a albánským etnikem. Rok opice je osvěžující koktejl umíchaný ve žhavém balkánském kotli.

Rok opice
Godina na majmunot
Godina majmuna
Komedie / Fantasy
Makedonie / Srbsko / Slovinsko / Kosovo, 2018, 110 min

Režie: Vladimir Blaževski
Scénář: Vladimir Blaževski
Hrají: Igor Angelov, Marija Kohn, Bereda Reshit, Aleksandar Kamnaroski, Refet Abazi, Mitko Apostolovski, Ratka Radmanovic, Blagoj Veselinov

Článek jsme oštítkovali takto: