Začíná Scandi – láká na nejlepší filmy ze severské produkce

5. ročník přehlídky současných severských filmů SCANDI začíná ve čtvrtek 10. ledna premiérou dánské komedie Svátky klidu a míru. Ústředním filmem letošní přehlídky je Žena na válečné stezce, zručná směsice černé komedie a dramatu o úzkosti ze stavu světa, která se stává součástí naší existence v éře pesimistických vyhlídek,“ říká dramaturg přehlídky Vít Schmarc. Film se představí 12. ledna a do českých kin vstoupí 31.1.  Hostem přehlídky bude islandský režisér Benedikt Erlingsson, který tento film natočil. Režisér osobně uvede premiéru filmu v kině Lucerna.

SCANDI 2019 představí celkem pět nových titulů, z nichž tři tituly budou uvedeny v české festivalové i distribuční premiéře či předpremiéře: titulní islandská Žena na válečné stezce (distribuční premiéra 31. 1.), dánská tragikomedie Svátky klidu a míru (distribuční premiéra 10. 1.), komedie Amatéři režisérky Gabriely Pichler (distribuční premiéra 17. 1.) a švédské drama Goliáš režiséra Petera Grönlunda (distribuční premiéra 7. 2.)


Premiérou na SCANDI je také rodinné drama A dýchejte klidně islandské režisérky Ísold Uggadóttir, (distribuční premiéra 10. 1.). Všechny nové tituly budou uvedeny v sekci SCANDI AKTUÁLNĚ, kde je doplní dva další snímky z uplynulého roku: norské drama podle skutečné události Utøya, 22. července (režie Erik Poppe, Norsko 2018) a fantasy thriller Tina a Vore (režie Ali Abbasi, Dásko/Norsko 2018).

V sekci SCANDI: KOMEDIE, ZE KTERÝCH MRAZÍ se diváci můžou těšit například na nejlepší evropský film roku 2017 – dánský Čtverec (režie Ruben Östlund) i další film režiséra Östlunda Vyšší moc, dále islandskou něžnou komedii Fúsi (režie Dagur Kári), švédského Muže jménem Ove (režie Hannes Holm), drsnou elegii O koních a lidech režiséra letošní novinky Žena na válečné stezce Benedikta Erlingssona a další filmy.

Aktuální program přehlídky najdete na webu: http://scandi.filmeurope.eu/program/

-red-
zdroj: H. Petrželková