Zemřel Luděk Munzar

Ve věku 85 let zemřel herec Luděk Munzar. Známý herec skonal v sobotu 26. ledna v ranních hodinách. Pocházel z jihočeské Nové Včelnice, DAMU začal studovat v roce 1952.
Dlouhá léta ztvárňoval desítky rolí v Národním divadle. Na filmovém plátně se začal objevovat v šedesátých letech. Z významnějších titulů připomeňme Žert, Kočár do Vídně či Atentát. Mnoho výrazných rolí vytvořil také v televizi. Jeho posledním filmem byla Nevinnost režiséra Jana Hřebejka.

Luděk Munzar ve filmu Nevinnost (foto: archiv)

V televizi se do diváckého povědomí zapsal především rolí v seriálu Synové a dcery Jakuba Skláře. Munzar se živil také dabingem, jeho hlas patřil dlouhá léta Paulu Newmanovi. Namlouval také audioknihy a dramatizace v Českém rozhlase.

Synové a dcery Jakuba Skláře (foto: Česká televize)

V roce 1990 Luděk Munzar a jeho žena herečka Jana Hlaváčová z Národního divadla odešli. Jejich představy o směřování a poslání divadla se od představ nového vedení lišily. Manželé jezdili po vlastech českých se zájezdovým představením. Jana Hlaváčová se po čase vrátila na divadelní prkna na Vinohradech. Luděk Munzar se věnoval divadelní režii, v televizi pak natočil jako průvodce velmi úspěšné dokumentární cykly o českých rozhlednách, památných stromech a českých řekách.

Mezi Munzarovy velké koníčky patřila letadla a auta.

-red-

Článek jsme oštítkovali takto: