Febiofest exkluzivně uvede unikátní dokument od Petera Jacksona

Nadcházející Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest uvede unikátní dokument režiséra Pána prstenů Petera Jacksona. Film Nikdy nezestárnou (They Shall Not Grow Old) je dokumentem z 1. světové války. Ale ne ledajakým. Tým Petera Jacksona dal dohromady originální černobílé záběry kameramanů zachycující běžné civilisty, vojáky a jejich nadřízené v každodenních situacích a realitě dané doby, aby je s pomocí profesionální techniky převedl do barevného vizuálu. Vznikl tak jedinečný dokument, který posouvá hranice filmových triků a špičkové restaurátorské práce. Diváci tak budou mít možnost vidět tuto válku jedinečným způsobem. Podívejte se na trailer mimořádného projektu oscarového režiséra.

„Zrekonstruovali jsme staré válečné záběry, aby bylo možné vidět první světovou válku očima samotných diváků,“ řekl k filmu novozélandský režisér. Došlo nejen k restaurování 100 hodin filmu do HD rozlišení, ale především zpomalení do normální rychlosti a doplnění záběrů odpovídajícím zvukem. Film kromě unikátních a z velké části nikdy nepublikovaných záběrů obsahuje i komentáře veteránů 1. světové války, jejichž nahrávky byly pořízeny v šedesátých letech minulého století.
Dokument měl premiéru v říjnu 2018 v Londýně.
Podle programové ředitelky Febiofestu Anny Kopecké je šokující, že se český distributor film vůbec nechystá uvádět v českých kinech. Snímek se s největší pravděpodobností stane hitem letošní festivalové sekce DOCS, ve které diváci uvidí výběr 10 dokumentů.

-red-
video: Febiofest © 2019