Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

KVIFF 2024: PŘIJEDE VIGGO MORTENSEN, CLIVE OWEN, STEVEN SODERBERGH NEBO DANIEL BRÜHL. PODROBNOSTI ZDE.

Vladimír Michálek o své nové komedii Úhoři mají nabito (rozhovor)

V kinech je od čtvrtka černá komedie Úhoři mají nabito o partičce chlapů z malého města, kteří si ve volném čase hrají na Útvar rychlého nasazení. Hvězdně obsazený film s Oldřichem Kaiserem, bratry Hádkovými, Jiřím Vyorálkem a dalšími natočil ostřílený filmový hitmaker Vladimír Michálek.

Co vás nejvíc bavilo na scénáři?

Scénář byl v původní podobě rozhlasová hra. I tak mně přišel velmi zajímavý a výjimečný. Nápadem, jazykem, nadhledem se odlišoval diametrálně od scénářů, které se mi dostaly do ruky. Bylo jasné, že nás čeká mnoho práce, abychom jej dostali s Petrem Pýchou do filmové podoby. Byla to však práce radostná. Po dlouhé době.

Jsou podle vás Úhoři mají nabito více černou komedií nebo sondou do života?

Je to černá komedie s ironickým nadhledem. Realita je jako vždy daleko bizarnější, ale nechtěl jsem natočit dokument, nýbrž určitou sondu do hlav lidí, které kolem sebe potkávám.

Jak jste vybíral obsazení?

Měl jsem potvrzené bratry Hádky a Patrika Holubáře. K nim přibyl Jiří Vyorálek, se kterým jsem pracoval na filmu Posel. A až nakonec přišel Olda Kaiser a Anna Kameníková. Debut jsem zažil s Patrikem Holubářem, který mě zaujal ve skvělém filmu David. Měli jsme možnost pracovat mnoho měsíců dopředu a tam jsme jednotlivé charaktery dotáhli do finální podoby. S tím se i dodělávaly situace a aranže uvnitř příběhu, aby vše do sebe zapadalo. Prostě, aby ve finále fungoval celý příběh. Slovy hrdinů – na milimetr.

Byla role Roberta psána na tělo Oldřichu Kaiserovi, nebo po rozhodnutí, že ho bude hrát, jste té postavě přidali něco „z Oldy“?

Kaiser je ohromná osobnost a fantastický herec. Samozřejmě jeho příchodem dostala parta přirozeného vůdce. Starého veterána. Postavy ve scénáři jsou neživé figury. Ten zázrak života se stává příchodem herce. Dobrý herec je tvůrčí. Není to pouhá loutka v rukách režiséra. Dotahují se situace. Přibývají detaily. A to se dělá na tělo každému, aby vše secvaklo v jednolitý celek. Všichni mají svou historii, kterou není možné do filmu dostat, ale je možné v divákovi vytvořit pocit, že ty chlapy zná, že už je někde potkal.

Proč jste se nakonec rozhodli pro titul Úhoři mají nabito?

Pravda je, že název byl prosazen distributorem. Původní název Benzína Dehtov nebyl úplně ideální. Zkoušelo se několik možností. Nakonec zvítězil tento, který odkazuje na jednu důležitou scénu filmu.

Film je o chlapech, kteří si svůj neuspokojivý život naplňují poněkud bizarním koníčkem. Je tohle reálný obraz malého českého města?

Reálný obraz to určitě není. Vím, že realita je daleko ostřejší, tupější a nesnesitelnější. Nechtěl jsem točit sociální drama a přibít diváka hřeby k sedačce. Je to spíš ironický pohled na určité, pro mě, iracionální chování mých spoluobčanů.

Zajímavosti z natáčení

 • Film Úhoři mají nabito se točil celkem 21 dnů.
 • Vše se natáčelo v reálech v Sušici a okolí, jenom dlouhé noční dialogy v autě se točily v jedné výrobní hale, kde si štáb vytvořil „divoký atelier“ a členové techniky klasicky třásli autem a mávalo se kolem stromky.
 • Scény podzemního tunelu, jimiž hrdinové projdou do kina, se natáčely v bývalém zlatonosném dole Kristýna v Kašperských horách. Ve štole Kristýna se od šedesátých let nachází seismologická stanice, která je součástí mezinárodní sítě, a vzhledem k nízké úrovni přítomného rušení patří k nejcitlivějším seismickým stanicím na světě.
 • Během natáčení měli kostyméři k dispozici celkem 11 uniforem URNY, některé části byly od České zbrojovky a některé dodali kaskadéři. Jde o originální uniformy.
 • Pro natáčení byly použity všechny části výstroje, kterou členové zásahovky nosí. Naštěstí všechny scény v uniformách se točily v noci, takže to pro herce v loňském extrémně parném létě bylo snesitelnější. Během tropické noci je kostyméři na place obkládali mokrými ručníky, aby je trochu ochladili.
 • Největší obtíže se sháněním rekvizity pro film se ukázaly při zabezpečování „hracího“ auta, protože u prvního vybraného vozu došlo k závadě převodovky, na jejíž výměnu by se dlouho čekalo. Druhé podobné auto nakonec mělo také závadu, takže štáb musel improvizovat, aby divák nic nepoznal.
 • Nejvtipnější rekvizita byl „Karlosův kuželník“, který si takzvaně vyrobil sám. Rekvizitáři je vytvářeli téměř 14 dní.
 • Nejvíce práce při shánění rekvizit nakonec bylo s plakátem k filmu Kill Bill, protože bylo třeba vyřešit práva k jeho užití v jiném filmu.
 • Jiří Vyorálek si musel každé ráno přivstat, aby si nechal dohladka oholit hlavu.
 • Matěj Ruppert musel strávit před každým natáčením v maskérně zhruba 2 hodiny, prokázal velkou trpělivost, sliny, které mu do masky tečou, jsou skutečně jeho.
 • Celkem si ve filmu zahrálo 150 komparsistů.
 • Kytara, na níž hraje ve filmu Oldřich Kaiser, je značky Fender a je jeho vlastní.

-red-
foto/video: Falcon © 2019

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast