Na Febiofest dorazí Louis Garrel nebo Bille August

Letos se na Febiofestu objeví další hvězdná jména světové kinematografie. Už dřív byl oznámen oscarový režisér Bille August. Nyní k nim ještě přibyl významný francouzský herec a nyní také režisér Louis Garrel. Bille August převezme cenu Kristián na konci festivalu, česká herečka Jiřina Bohdalová na slavnostním zahájení.

Louis Garrel (foto: archiv)

Dalším nepřehlédnutelným hostem Febiofestu bude francouzský herec a režisér Louis Garrel. Pětatřicetiletý držitel ceny César za výkon ve filmu Pravidelní milenci přiváží na festival svůj nejnovější režisérský počin s názvem Věrní nevěrní. Ve filmu ztvárnil zároveň hlavní roli a do rolí svých partnerek obsadil Laetitiu Castu a Lily-Rose Depp. Modelka a herečka Laetitia Casta, která je také jeho manželkou, by měla Garrela doprovázet i na Febiofestu. Kromě zmíněné Garrelovy novinky, která bude do českých kin uvedena 4. dubna společností Film Europe, nabídne festival i jeho režisérskou prvotinu Dva přátelé (2015) a jako mladého herce si ho připomene ve snímku Bernarda Bertolucciho Snílci (2003).

Zahajovací film

Letošní ročník Febiofestu zahájí nejnovější snímek herecké legendy Roberta Redforda s názvem Gentleman s pistolí. Biografické drama režiséra Davida Loweryho vycházející ze skutečných událostí představí jednoho z nejuznávanějších herců posledních desetiletí jako zloděje a specialistu na útěky z vězení, jež mu vynesly obdiv veřejnosti. Jak sám Redford prohlásil, jde o jeho poslední roli před odchodem do důchodu.

Gentleman s pistolí

Zakončovací film

Zakončovacím filmem festivalu bude životopisné drama vycházející z osudů slavného komediálního dua Stan Laurel a Oliver Hardy. Snímek odhaluje nepříliš známé okolnosti jejich profesního rozkolu a konec mnohaletého přátelství, jež se snaží zachránit společným poválečným divadelním turné po Anglii. Film Jona S. Bairda Stan a Ollie v podání Steva Coogana a Johna C. Reillyho budou moci zhlédnout poslední dva festivalové dny také diváci.

Sekce Centropa

Nejnovější českou koprodukční tvorbu letos zastoupí na festivalu šest snímků. Ve spolupráci se Slovenskem vznikl film inspirovaný skutečným kriminálním případem z roku 2005 Ostrým nožem debutujícího režiséra Teodora Kuhna, který zároveň soutěží v sekci Nová Evropa. Film přijede představit režisér spolu s uměleckou delegací. Debut o punkovém životě Punk je hned! režiséra Juraje Šlauky festival uvádí v premiéře, kterou představí sám režisér. I svůj režijní debut Humorista, ruské drama o životě prominentního sovětského stand-up komika, představí režisér Michail Idov, stejně jako drama známého polského režiséra Jana Jakuba Kolskiho Milost vyprávějící příběh o odvaze rodičů na pozadí dramatických událostí poválečného Polska. Delegaci bude mít také rumunské drama Nicolae Constantina Tanase Panna a orel či česko-izraelský koprodukční povídkový film Problémy prvního světa režisérů Elada Keidana, Jakuba Felcmana, Anny Kopecké a Jana Hechta.

Ostrým nožem (foto: Continental)

Nová Evropa

Jediná soutěžní sekce festivalu letos představí deset ambiciózních snímků nastupujících evropských filmařů. Snímek Banditi hledající mámu srbského režiséra Kosty Ristiće sleduje čtyři sourozence poté, co se nedobrovolně stanou bezdomovci. Rakušan Sebastian Brauneis přiveze mysteriózní snímek o lidské psychice s názvem Čaroděj. Steve Krikris z Řecka nabídne život číšníka ze staré školy v neo-noirovém duchu ve filmu Číšník. Meditativní drama natočené s neherci z brazilského kmene Mrtví a ti druzí nabízí João Salaviza a Renée Nader Messora z Portugalska a Brazílie. Lotyšsko zastupuje retro kriminální komedie z dob socialismu Nadace kriminální excelence režiséra Oskarse Rupenheitse. Švédský Pan Dort Filipa Hammara a Fredrika Wikingssona diváky zavede do nejnudnějšího města Švédska, které se pokouší zvrátit svou pověst. Skotská herečka Karen Gillan natočila snímek Party začíná jako scénáristka, režisérka i herečka v hlavní roli. Dánský snímek Prázdniny režisérky Isabelly Eklöf o mafiánovi a jeho přítelkyni je studií násilí a ponížení, které muži páchají na ženách. Vem, nebo nech být, snímek o vztahu otce k právě narozené dceři přiváží lotyšská režisérka Liina Trishkina-Vanhatalo. Posledním soutěžním filmem je již zmíněné česko-slovenské koprodukční drama Teodora Kuhna Ostrým nožem.

Porotu Febiofestu tvoří skuteční diváci všech věkových kategorií

O vítězi této sekce rozhodne porota složená ze třiatřiceti filmových fanoušků, které vybírá prezident festivalu Fero Fenič. Předsedou této poroty se pro letošní rok stane světoznámý fotograf Jan Saudek. Vítěz získá cenu Grand Prix s finanční odměnou ve výši 5 000 eur.

Všechno je jinak

Quality TV

Díky stále se zvyšující kvalitě televizní seriálové tvorby si některé z titulů zaslouží i velké plátno kina. A proto bude na festivalu možné vidět v předpremiéře nejnovější seriálové produkce jako je například třídílná minisérie Vodník režiséra Viktora TaušeKlára MelíškováMiroslav KrobotStanislav Majer, Václav Neužil, Zuzana StivínováLenka Krobotová a další se objeví v této předposlední řadě televizní minisérie z cyklu Detektivové od Nejsvětější Trojice na České televizi. Febiofest představí také šestidílný komediální seriál režisérů Jana Prušinovského a Vladimíra Škultétyho Všechno je jinak o třech lidech v reklamní agentuře. Kryštof HádekEliška Křenková a Jan Strejcovský budou hlavními hrdiny nového sitcomu internetové televize Mall.tv. Svou tvorbu na festival přijdou představit delegace s herci a tvůrci.

Vodník (foto: Česká televize)

Master Class

I letos festival představí v sekci Masters deset nových filmů významných světových tvůrců. Nejpočetnější zastoupení má Francie – čtyři filmy, i když tři z nich vznikly v anglickém jazyce. Se svými snímky High Life (hrají Robert Pattinson, Juliette Binoche) a Sisters Brothers (hrají Joaquin Phoenix, John C. Reilly, Jake Gyllenhaal) se poprvé do tvorby v anglickém jazyce a s americkými herci pustili režiséři Claire Denis a Jacques Audiard. Naopak do Francie se vydal natočit snímek U brány věčnosti, s Willemem Dafoem v roli Vincenta van Gogha, americký režisér Julian Schnabel. Jediným, kdo zůstal věrný zemi a jazyku je Olivier Assayas s typicky francouzskou zábavnou konverzační komedií Non-Fiction.

Made in USA

Sekce Made in USA je na 26. ročníku Febiofestu opětovně věnována americkým nezávislým filmařům, menším a odvážnějším filmovým produkcím, kterým jde o autorskou výpověď, svébytnou režii a osobitý pohled na jejich dramatické či komediální hrdiny. V letošním roce – snad příznačně – převažují ve filmových dílech především ženské hrdinky. V Básníkovi ze školky (Sara Colengelo) je to ambiciózní učitelka v podání Maggie Gyllenhaal, ve druhém celovečerním filmu Bradyho Corbeta s názvem Vox Lux sledujeme kariéru popové zpěvačky, kterou hraje Natalie Portman. A nebo je hlavní postavou služka z konce 19. století
v životopisném snímku Lizzie (režie Craig William Macneill), kde excelují Kristen Stewart a Chloë Sevigny.

Vox Lux

I ty jsi filmařem!

Festivalová soutěž pro filmové nadšence I ty jsi filmařem letos zaznamenala opravdu rekordní počet soutěžících. Jde o amatérskou soutěž téměř bez omezení, a letos navíc byla možnost soutěžit hned ve dvou kategoriích – jednotlivci a školní týmy. Tématem sedmého ročníku soutěže bylo šíření falešných a poplašných zpráv na internetu – fake news, hoax. Krátký film či video natočila téměř stovka týmů a jednotlivců. Vítězové budou vyhlášení na slavnostním zakončení Febiofestu 28. března v CineStar Anděl. Vítěz kategorie jednotlivec získá 20 000 Kč, mobilní telefon a voucher do O2 Videotéky, vítězové kategorie školní tým pak finanční dar v hodnotě 30 000 Kč a vstupenky na festival. Partnerem soutěže je společnost O2 Czech Republic.

Návštěvou filmů můžete podpořit Národní filmové muzeum NaFilM

V rámci letošního ročníku festivalu mohou diváci podpořit rozvoj Národního filmového muzea NaFilM, za nímž stojí trojice Adéla Mrázová, Terezie Křížkovská a Jakub Jiřiště. Než se tomuto muzeu podařilo najít stabilní zázemí v historické budově Mozarteum architekta Jana Kotěry, putovalo po Praze s dočasnými výstavami. V současné době přibližuje návštěvníkům fascinující svět filmu stálá interaktivní expozice, která nabízí výjimečné zážitky dětem i dospělým. Návštěvníci si zde mohou vyzkoušet virtuální realitu, vytvořit si vlastní zvukovou nahrávku, nebo se třeba na chvíli stát promítačem laterny magiky.

Návštěvou projekcí těchto filmů se zvýšeným vstupným diváci podpoří rozvoj Národního filmového muzea NaFilM – Špatná pověst (Kevin Kerslake), Andílek (Luis Ortega), Bílá vrána (Ralph Fiennes), Ničitelka (Karyn Kusama), Zemětřesení (John Andreas Andersen).

Amnesty International

Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest udělí vedle tradičních Kristiánů již počtvrté také cenu věnující se oblasti lidských práv, Amnesty International Febiofest Award. V porotě hodnotící sedm soutěžních titulů zabývajících se touto tématikou zasedne český herec Petr Vacek, švédská režisérka filmu Prázdniny  Isabella Eklöf a Petr Benda z Amnesty International. Na Amnesty stánku ve foyer multikina na Andělu budou moci návštěvníci letos podpořit svým podpisem také petici za ruskou obránkyni lidských práv a členku lidskoprávní organizace Otevřené Rusko Anastasii Ševčenkovou, kterou drží v domácím vězení. Hrozí jí až šest let za mřížemi proto, že se podle represivního ruského zákona „opakovaně podílela na činnosti nežádoucí organizace“.
Soutěžními snímky jsou: Vysněná zem (Yeo Siew Hua), Manta (Phuttiphong Aroonpheng), Kup mi pistoli (Julio Hernández Cordón), Studený listopad (Ismet Sijarina), Náklad (Ognjen Glavonic), Sklizeň (Etienne Kallos) a Lemonade (Ioana Uricaru).  

Ilustrační foto (archiv)

Festival bude slavnostně zahájen ve čtvrtek 21. března 2019 v Obecním domě v Praze a bude probíhat do 29. března. Slavnostní zakončení včetně vyhlášení vítěze sekce Nová Evropa, Amnesty International Febiofest Award či soutěže I ty jsi filmařem proběhne ve čtvrtek 28. března v CineStar Anděl. Projekce budou tradičně ke zhlédnutí v multikinech CineStar Anděl, CineStar Černý Most, v kině NFA Ponrepo a v Městské knihovně. Do regionů se Febiofest vydá od 1. do 18. dubna 2019 a bude zahrnovat města: České Budějovice, Hradec Králové, Plzeň, Beroun, Jihlava, Ostrava, Mikulov, Kladno, Liberec, Děčín, Olomouc, Uherské Hradiště, Chomutov a Zlín.

Zlatou pamětní medailu Febiofestu tentokrát získává Jiří Menzel.

Vstupné na jednotlivá představení je 99 Kč.
Cena diváckých akreditací na 3 dny je 699 Kč, na 5 dnů 999 Kč a na 9 dnů 1699 Kč.
Vstupné na film a exkluzivní večeři v sekci Culinary Cinema je 1190 Kč.
Divácké akreditace a vstupenky na filmově-kulinářské večery jsou k dostání na www.febiofest.cz.
Předprodej vstupenek online a fyzicky v multikině CineStar Anděl začíná 8. března ve 12 h.

Stejně jako loni bude v rámci festivalu fungovat na všech druzích mobilních telefonů festivalová aplikace. Novinkou je pro letošek také speciální filtr na Facebooku, který divákům při focení obličejů „vyrobí“ podle letošního hesla „Jedny oči nestačí“ další pár očí. Filtr lze sdílet z facebookových stránek Febiofestu nebo třeba pomocí odkazu, který po rozkliknutí otevře fotoaparát facebooku s aktivovaným filtrem. 


 

  1. […] Přichystáno je mnoho dalších festivalových sekcí, včetně bohatého doprovodného programu. Součástí programu je i exkluzivní sekce Culinary Cinema. Podrobnější tipy z programu najdete zde. […]

Comments are closed.