Recenze | LOVEní – Janák komedie prostě umí

Karlu Janákovi komedie svědčí. LOVEní je po dlouhé době česká žánrovka, za kterou se její producenti ani režisér nemusí stydět. Romantická komedie o ženě, které od oltáře uteče ženich, má funkční scénář plný absurdních postav. To ale vůbec nevadí, protože to celé drží pohromadě a baví.

LOVEní (foto: Bontonfilm)

Eliška (Ester Geislerová) má svatbu. Místo romantického “ano” ale její ženich uteče od oltáře. Nešťastné pětatřicátnici se zhroutí svět, nemá kde bydlet, ale má skvělou kamarádku (Evelyn Kramerová). Ta ji v těžkých chvílích podrží a navíc jí vytvoří profil na online seznamce. Přes počáteční nesouhlas se nakonec Eliška vrhne po hlavě do série seznamovacích schůzek. Její despekt k opačnému pohlaví posiluje nejen setkávání se s prapodivnými nápadníky, ale i její nový spolubydlící. Nastěhuje se totiž k nevlastnímu bratrovi Richardovi (Jakub Prachař), se kterým vyjít není úplně jednoduché…

Je tu vtip, ne trapno

Jak jsem už naznačil, tentokrát všechno dobře dopadlo. Karel Janák si scénář napsal sám a je vidět, že přemýšlel a je zkušený tvůrce. Nedopouští se základních failů všech příšerných podprůměrných romantických komedií poslední doby. Má velmi dobře prokreslené hlavní i vedlejší postavy, slušně vystavěné situace a často i dobře vypointované vtipy. Nutno zdůraznit – vtipy. Čili ne trapné pokusy o ně. Pokud se ve filmu vyskytuje pád z kola do bahna, má svoje opodstatnění a vychází ze smysluplně napsané situace. Zdálo by se, že tahle základní věc by měla být ve filmech samozřejmostí. Bohužel v české kinematografii to pravidlem není.
Partička nevyvedených nápadníků je napsaná vcelku nápaditě a kdyby byl celý film jen o nevyvedených schůzkách, byl by možná ještě zábavnější.

Janák si krom smysluplného scénáře hlídá i technickou stránku věci. Na romantickou žánrovku má film velmi dobrou kameru i trefně použitý soundtrack. Ať už jde o scénickou hudbu nebo použitý hudební score. Výběr pardubických lokací taky vyšel na výbornou, netušil jsem, jak může být tohle město s relativně malým historickým jádrem na plátně fotogenické. A další pochvala filmu patří za citlivě použitý product placement. Ten je v LOVEní téměř neznatelný a když už se objeví, neční z něj na první dobrou.
LOVEní se prostě povedlo. V rámci žánru i cílovky funguje a to je třeba rozhodně ocenit. Obzvlášť v kontextu tristní tvorby Janákových “konkurentů” na poli tohoto typu filmu.

 • Režie - 75%
  75
 • Scénář - 60%
  60
 • Herci - 75%
  75
 • Kamera - 75%
  75
 • Hudba - 70%
  70

LOVEní (2019)

Stejně jako u konkurenční komedie Ženy v běhu i tady producenti přemýšleli nad finálním produktem. Vyplatilo se to. Do kin posílají dotažený a fungující film, který má přesně vyprofilovanou cílovou skupinu. Té se nová romantická komedie bude líbit. A nejen jí. Bavil jsem se taky.

70 %
Martin Staněk, Totalfilm.cz
foto/video: Bontonfilm © 2019

LOVEní
Komedie / Romantický
Česko, 2019, 100 min
Premiéra: 21. 3. 2019 Bontonfilm
Režie: Karel Janák
Scénář: Karel Janák
Hudba: Miroslav Chyška, Jan Jakubec
Hrají: Ester Geislerová, Martin Písařík, Evelyn Kramerová, Jakub Prachař, Veronika Žilková, Ondřej Malý, Jaroslav Plesl, Jana Švandová, Romana Goščíková