Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

NECHCE SE VÁM ČÍST? RECENZI NA FURIOSU SI MŮŽETE POSLECHNOUT V RÁMCI NAŠEHO PODCASTU ZDE.

David Ondříček začal s Václavem Neužilem natáčet Zátopka

První předtáčkou na stadionu v Březnici nedaleko Příbrami začalo natáčení nového českého filmu Zátopek. Film věnovaný osobnosti legendárního československého běžce a několikanásobného olympijského vítěze Emila Zátopka natáčí režisér David Ondříček podle scénáře, na kterém spolupracoval s Janem P. Muchowem a Alicí Nellis. Hned úvodní hodiny natáčení patřily k nejnáročnějším momentům celého projektu, protože ve scénách s hlavními představiteli filmu účinkovalo také na 150 komparzistů.

Zátopek – Václav Neužil

Magazín Runner’s World prohlásil Emila Zátopka za jednoho z největších běžců všech dob. Příběh o přerodu neduživého chlapce v muže, jenž na Olympiádě v roce 1952 získal tři zlaté medaile a zároveň ve všech těchto disciplínách dosáhl světových rekordů, se stal legendou o nezlomné síle vůle, která dodnes inspiruje další sportovce po celém světě. Mezi nimi je i australský rekordman Ron Clarke. Ten v roce 1968 navzdory očekáváním promarní svou pravděpodobně poslední šanci na olympijskou medaili, když během klíčového závodu utrpí vážný zdravotní kolaps. Během rekonvalescence propadne pochybám o smyslu vlastní kariéry. Nakonec se rozhodne vydat za Emilem Zátopkem, jehož od začátku bezmezně obdivuje.  Příběhová linka rozhovoru Rona Clarka s Emilem Zátopkem nás retrospektivně vrací do stěžejních momentů atletova sportovního i soukromého života a dohromady se spojuje v komplexní portrét muže, jenž neztrácí tempo ani poté, co jeho poslední závod skončí.

David Ondříček, Martha Issová a Václav Neužil na place filmu Zátopek

„Životní příběh Emila Zátopka je pro mě obrovskou výzvou,“ říká režisér David Ondříček. „Je to téměř klasický příběh outsidera, kluka s pisklavým hláskem, kterého si pletli s holčičkou a v podstatě ne příliš talentovaného sportovce. Zároveň je to příběh člověka s ohromnou vůlí a touhou vyhrávat, zarputilého a nezlomného, který se stal legendou. Osamělého, přemýšlivého běžce a zároveň veselého mluvky, který touží po obdivu. Atleta s obrovskou touhou porazit své soupeře a pak jim láskyplně věnovat zlatou medaili.“

Zátopek

Pro celý projekt, který se dotýká často velmi osobních životní situací, bylo velmi důležité získat podporu Dany Zátopkové, ženy, po jejímž boku strávil atlet celý život.
S Danou Zátopkovou jsem se seznámil před pěti lety. Vysvětlil jsem jí, že chci natočit opravdový příběh Emila Zátopka. Zároveň však nemůžu obsáhnout všechno. Pro náš film jsem ji získal.  Vztah dvou mimořádných sportovců byl plný humoru a štěstí,  ale zároveň oba museli v životě překonat velké množství překážek, a právě to by mělo být i nosným motivem našeho příběhu,“ dodává David Ondříček.

Dana Zátopková (foto: archiv, Česká televize)

Do hlavních rolí  Emila a Dany Zátopkových obsadil režisér herce Václava Neužila a Marthu Issovou. Oba představitelé museli projít náročnou sportovní přípravou. Václava Neužila připravoval trenér Jan Pernica, který kromě tréninků jej bude koučovat i ve sportovních scénách přímo na natáčení, a také pomáhá vybrat běžecké doubly a herce do menších běžeckých rolí. Marthu Issovou připravuje trenér hodu oštěpem Rudolf Černý, několik tréninků měla i s dvojnásobnou olympijskou vítězkou a  trojnásobnou mistryní světa Barborou Špotákovou, společně i navštívily Danu Zátopkovou.

Zátopek

Hlavní část natáčení by měla proběhnout v srpnu a září tohoto roku.  „Dvojníky“ získá také sportovní prostředí. Velké olympijské stadiony se budou točit v Brně na stadionu Za Lužánkami, který se k tomuto účelu speciálně upravuje. Tvarem, velikostí i povrchem vyhovuje potřebám filmu a město Brno vyšlo spolupráci na filmu vstříc. Na originálním stadionu v Helsinkách, kde se Zátopek dočkal svých největších vítězství, již není možné klíčové scény natočit, nicméně brněnský stadion jej pro natáčení plnohodnotně nahrazuje.

Kameramanem filmu je Štěpán Kučera, architektem Jan Vlasák, kostýmní výtvarnicí Kateřina Štefková. Jan P. Muchow, který se autorsky podílel na scénáři, složí k filmu hudbu. Film vzniká v produkci Davida Ondříčka a Kryštofa Muchy ve společnosti Lucky Man Films, koproducentem projektu je Česká televize, Z Films a Barrandov Studio.

-red-
zdroj: Uljana Donátová
foto: Lucky Man Films – Dušan Martinček © 2019

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast