Nepřehlédněte

Diváci ve Zlíně viděli první záběry z pohádky Hodinářův učeň

Nedělní dopoledne bylo na zlínském festivalu mimo jiné věnováno premiéře traileru nové česko-slovenské pohádce Hodinářův učeň. Ve stejnou chvíli, kdy na plátně děti viděli první záběry z nové pohádky Jitky Rudolfové, proběhla premiéra traileru i na YouTube. Diváci tak měli možnost poprvé blíže odhalit krásnou atmosféru pohádkového příběhu, který vypráví o lásce, hamižnosti, lidské malosti, ale také o šikovnosti a odvaze hodinářského učně Urbana, který je na cestě za hodinkami, jež dokáží varovat před Smrtí. Díky svému dobrému srdci a hodinářské šikovnosti Urban překoná mnohé nástrahy, a tak zachrání svou milovanou Lauru.

Pohádku, kterou napsala a zrežírovala Jitka Rudolfová, se natáčela loni v létě. „Jsem přesvědčená, že je stále ještě možné vyprávět filmovou pohádku bez prvoplánové podbízivosti a přeslazených klišé. Chceme natočit příběh s místy až záměrně dekadentnější atmosférou, který ale stále poskytuje dostatečný prostor pro humor a komediální situace. Ty jsou postavené především na absurditě jednotlivých zápletek a charakterech postav a samozřejmě na specifičnosti jejich hereckých představitelů,“ popsala krátce autorka příběh své pohádky, do které obsadila například Viktora Preisse, Jaroslava Plesla, Václava Neužila, Janu Plodkovou či Miroslava Krobota. Ústřední mladou dvojici si zahráli Michal Balcar a slovenská herečka Dana Droppová.

„Je to chytře napsaná pohádka, která nedělá z diváků, a hlavně z dětí hlupáky,“ vysvětlil představitel hlavní role Urbana, mladý herec Michal Balcar. „Moje postava se pere s překážkami, které mu Lichoradka klade do cesty, aby získala Lauru. Bojuje o lásku, s čímž se rozhodně ztotožňuji,“ dodal Balcar o filmu, jehož natáčení probíhalo na mnoha lokacích po celé České republice – na Panské skále u Kamenického Šenova, na Luční boudě v Krkonoších, na zámku v Uherčicích u Znojma nebo Mikulově a jihomoravském Podyjí.

Hlavním tématem každé pohádky je samozřejmě boj dobra se zlem. Zlo je v našem příběhu symbolizováno postavou zlé sudičky Lichoradky, která chce překazit pozitivní sudbu svých svérázných bratrů Rodovoje a Rodovíta, symbolizujících dobro. Ti přiřkli malému Urbanovi, že v životě získá velké bohatství a lásku Laury, a že mu k tomu pomůže lakomý a chamtivý Hodinář, jenž chce ale zmanipulovat osud ve svůj materiální prospěch. Netuší však, že právě touto manipulací nakonec přesně naplňuje cesty předurčeného osudu, které se ale díky Lichoradce nečekaně klikatí,“ popsal scénář pohádky producent filmu Pavel Berčík z Evolution Films.

V kinech se Hodinářův učeň objeví už 15. srpna.

-red-
video: Bontonfilm © 2019
foto: Zuzana Panská © 2019

%d blogerům se to líbí: