Jan Hrušínský: Filmové role jsou jako můj deníček (rozhovor)

Herec Jan Hrušínský a zpěvačka Helena Vondráčková v úterý na zlínském festivalu společně odhalili své hvězdy slávy. Ty každoročně přibývají na chodníku před Velkým kinem. Ředitel pražského divadla Na jezerce a syn Rudolfa Hrušínského se před kamerou objevuje už více jak 50 let, a to jak v televizních filmech, tak v pohádkách. Nezapomenutelnou roli ztvárnil po boku Petry Černocké v pohádkovém příběhu Dívka na koštěti nebo si zahrál prince v kultovní pohádce Jak se budí princezny. 

“Ty filmové role a filmy jsou takový deníček. Máte to spojené s dobou, kdy byly natáčeny a připomenou vám lidi, kteří už tady bohužel s námi nejsou. Vzpomínám na ně rád, bylo by hrozně hezké si s nimi teď sednout a dát si kafe třeba,” vysvětlil herec svůj náhled na svou dlouholetou hereckou biografii. Naposledy se Hrušínský objevil v televizní pohádce Zdeňka Zelenky Kouzelník Žito.

Herec také zavzpomínal na nedávno zesnulého režiséra Václava Vorlíčka: “Strašně rád na něj vzpomínám a chybí tady. Myslím, že ty jeho filmy jsou přínosem nejen pro domácí ale i světovou kinematografii. Já osobně mám z jeho filmů nejradši komedii Pane, vy jste vdova!”

Kouzelník Žito (foto: ČT)

Na podzim bude Jan Hrušínský k vidění v novém filmu Ireny Pavláskové Pražské orgie. Příběh filmu diváky zavede do Prahy poloviny 70. let, kam přijíždí slavný americký spisovatel Nathan Zuckerman – často využívané spisovatelovo alter ego – aby  odvezl rukopis povídek napsaných v jazyce jidiš, jejichž autor byl zavražděn nacisty. Pro Zuckermana je pražská návštěva bizarním střetem s totalitou ovládaným národem a podivuhodným uskupením režimem umlčovaných umělců. Díky hledání rukopisu se seznámí se svéráznou a nezkrotnou Olgou a pronikne na vyhlášené večírky, na nichž každý hledá únik ke krátké svobodě po svém.
Premiéra filmu je plánována na 10. říjen.

-red-
foto/video: Totalfilm.cz, Česká televize, Zlín Film Festival © 2019