Nepřehlédněte

Recenze: John Wick 3 je nadstandardní akční podívaná

Keanu Reeves se potřetí vrací jako super zabiják John Wick a po cestě za svým cílem se opět nezdráhá zneškodnit vše, co mu přijde pod ruku. John Wick 3 se kvalitativně navrací k původnímu filmu a po předcházejícím, ne tak zdařilém, dílu znamená příjemnou změnu. Znovu tak vyniká především na poli bojových scén – i za cenu přemíry násilí.

John Wick 3 (foto: Vertical)

John Wick 3 dějově těsně navazuje na minulé dvě kapitoly, často k nim odkazuje a těží z nich jádro svého příběhu. To ovšem v žádném případě neznamená, že by na tento snímek nemohli jít i diváci nedotčeni dvěma předešlými filmy. O děj tu totiž de facto vůbec nejde – to, co Johna Wicka vždy drželo nad propastí průměrnosti, nebyla nikdy zručně vypointovaná zápletka, ale do detailu propracované bojové scény a akční sekvence. Právě jimi je nejnovější kapitola této vražedné série napěchovaná až k prasknutí. Vcelku očekávaně pak mají bojové scény jasně navrch nad nikterak vynalézavým scénářem.

Začátek i konec filmu jsou lokálně ukotveny v New Yorku, což v rámci celé Wickovské ságy dává smysl, ovšem prostřední část, která film přenese do Casablancy, se jeví jako nepatřičné přešlápnutí a bohužel vyznívá zbytečně do ztracena. Tato marocká odbočka jako by chtěla osvěžit příběh exotickým nádechem à la James Bond nebo Mission Impossible. Přeskakování z jednoho konce světa na druhý tvoří základ těchto špionážních filmových sérií a dodává jim tak podstatnou dávku líbivosti. Oproti tomu geografická odbočka v John Wick 3 působí jako marná snaha.

John Wick 3 (foto: Vertical)

Jakékoliv pokulhávání scénáře ovšem vyvažují bojové scény, které především po choreografické stránce nadchnou; ať už se jedná o hromadné bitky na motorkách nebo intimní zápas dvou zabijáků v knihovně, kde jako ústřední zbraň slouží kniha. Naturalisticky znázorněného vyvražďování je tu logicky přehršel, ba dokonce až tolik, že se vkrádá otázka, nakolik nutná je taková glorifikace násilí a co je vlastně jejím záměrem. Film místy připomíná počítačovou hru, kde spíše než o přemýšlení jde o zabití co největšího počtu protivníků.

Tak jako má John Wick vždy nějaké to eso v rukávu a dokáže se tak zbavit svých nepřátel, drží i samotný snímek vítěznou kartu až do samého finále. Když se totiž při jedné z posledních přestřelek jeví, že se film stává monotónním a nemá již čím překvapit, scenérie se náhle změní do hypermoderně proskleného prostředí a pistole nahradí Wickova nejsilnější zbraň – bojové umění. Právě tento moderní, neonem prodchnutý háv Jonu Wickovi sedí nejvíc. Z veškerých akčních sekvencí zcela jasně dýchá inspirace asijskými zabijáckými snímky a stejně tak i neonem ozářený New York připomíná spíše tokijskou metropoli.

John Wick 3 (foto: Vertical)

Inspirace hrou se neomezuje pouze na nasnímání bojových scén, ale je poplatná i celému snímku obecně. Je nezbytně nutné přistoupit na pravidla hry, které John Wick 3 diktuje. Záleží tedy, nakolik je divák schopný oprostit se od jakýchkoliv morálních úsudků, přijmout za svou nepravděpodobnou zápletku, a akceptovat až do absolutní bizarnosti vyhnané ultranásilí. Pokud jste ochotni akceptovat podmínky Wickovy hry, pak se Vám tento film štědře oplatí jako nebývalý akční nářez.

 • Režie - 75%
  75
 • Scénář - 55%
  55
 • Herci - 80%
  80
 • Hudba - 75%
  75
 • Kamera - 80%
  80

John Wick 3 (2019)

John Wick 3 se po druhém a ne příliš povedeném dílu vrací ke svým kořenům a z akčních scén tak vytváří choreografické majstrštyky. I přes scénáristické nedostatky a (možná až přemrštěný) nadbytek násilí snímek exceluje jako nadstandardní akční podívaná.

73 %
Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: Vertical Entertainment © 2019

John Wick 3
John Wick: Chapter 3 – Parabellum
Akční / Krimi / Thriller
USA, 2019, 130 min
Premiéra: 16. 5. 2019 Vertical Entertainment
Režie: Chad Stahelski
Scénář: Derek Kolstad, Shay Hatten, Chris Collins, Marc Abrams
Kamera: Dan Laustsen
Hudba: Tyler Bates, Joel J. Richard
Hrají: Keanu Reeves, Halle Berry, Ian McShane, Jason Mantzoukas, Asia Kate Dillon, Laurence Fishburne, Anjelica Huston, Lance Reddick, Mark Dacascos, Cecep Arif Rahman, Yayan Ruhian, Tiger Chen Hu, Faith Logan, Oscar Pavlo, Candace Smith, Jerome Flynn

 

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: