Recenze | Pokémon: Detektiv Pikachu – znásilněn Hollywoodem

Po více než 1000 seriálových epizodách a 20 filmech se animovaný fenomén Pokémon poprvé představuje i v hrané podobě. Pokémon: Detektiv Pikachu přináší svěží vítr do lety vyčpělého konceptu, ovšem i přes solidní potenciál a správně cílená úsilí se zastavuje kdesi v půli cesty.

Pokémon: Detektiv Pikachu (foto: Vertical Entert.)

Kreslený Pikachu vždy patřil k těm nejroztomilejším pokémonům; ať už díky svému nevinnému vzezření nebo snad tomu, že jediný zvuk, který dokázal vyloudit, bylo své jméno či dublovat jeho určité slabiky, nejčastěji pak formou epanalepse jako „Pika Pika.“ Ve snímku Pokémon: Detektiv Pikachu, který hraný film doplňuje animovanými pokémony, sice všichni lidé slyší zvuky, které vyluzuje Pikachu, jen jako jeho jméno, nicméně hlavní hrdina Tim s ním dokáže mluvit lidskou řečí. Diváci si tak onoho kouzelného „Pika Pika“ moc neužijí. Pikachu odkládá masku roztomilosti a ukazuje se jako vtipálek s nekonečnou zásobou legračních hlášek. I přes lehké náznaky drsnějšího a místy oplzlejšího humoru si však Pikachu dokáže zachovat punc nevinnosti díky citlivé a zdařilé animaci.

Nemalou zásluhu na tom má i Ryan Reynolds, který v originále namluvil postavu Pikachu a přinesl do ní nemalou dávku žertovnosti svého osobitého Deadpoola. V českém dabingu se ústřední role obstojně zhostil Filip Švarc a i díky němu naštěstí Pikachu nepůsobí otravně, ale povětšinou zábavně. Notný díl sympatie si pro sebe krade i Tim, kterého v jeho snaze dopátrat se příčinu zmizení a možnou smrt svého otce svede osud dohromady právě s Pikachu, přičemž se z nich stávají zprvu nepravděpodobní parťáci. Právě díky této ústřední dvojici nachází film svůj srdcový středobod a do jinak lehce předvídatelné a mdlé záplatky přináší citovou přitažlivost a tím vyvolanou diváckou angažovanost.

Na Pokémony nadprůměr

Po scenáristické stránce Detektiv Pikachu nepřináší nic objevného, což ostatně není ani jeho záměrem. Cílovou skupinou tohoto snímku jsou zcela jasně a bez debaty děti, pro které je děj dostatečně srozumitelný a postačující. Upřímně řečeno se celá franšíza Pokémon nikdy nehonosila kvalitou jako nejvyšší metou, které by chtěla dosáhnout. Obecně vzato je pak na pokémonské poměry Detektiv Pikachu nadprůměrnou záležitostí a prozatím i dokonce tím nejlepším filmem celé historie Pokémonu.

Pokémon: Detektiv Pikachu (foto: Vertical Entert.)

Díky znovuobnovenému zájmu a s ním spojenému globálnímu bláznovství do hry Pokémon Go pracují tvůrci s premisou, že není potřeba svět pokémonů představovat a omílat tak znovu dokola tolik známý příběh. Oproti tomu vytvořili až idylický svět, kde ve městě Ryme City žijí lidé a pokémoni v dokonalém souladu. S tímto novým přístupem se tak pokémoni, logicky především Pikachu, vymaňují z pozice pouhých bojovných objektů a stávají se z nich vcelku plnohodnotné postavy.

Pokémon: Detektiv Pikachu (foto: Vertical Entert.)

Drastické znásilnění Hollywoodem

Detektiv Pikachu prošel drastickou hollywoodizací, přičemž je zcela zřejmé, že záměrem bylo snímek co nejvíce zpřístupnit západnímu publiku. Eliminace japanismu je viditelná nejen v zavrhnutí anime formy, ale též ve struktuře vyprávění a zobrazení emocí právě tak, aby byl film co nejvíce globálně srozumitelný. Oproti tomu je ale například vizuál Ryme City v extrémním, ba až předimenzovaném, neonovém stylu, ne nepodobnému zobrazení kvazi-asijských metropolí jako ve snímcích Blade Runner 2049 nebo Ghost in the Shell.

Celkově se zdá, jako by Detektiv Pikachu byl rozkročený do dvou směrů a nedařilo se mu rozhodnout, kam se přesně vydat. Za každou cenu se snaží zamerikanizovat své japonské základy, ale přesto na nich místy se zvláštní nostalgií lpí. Výchozí silnou myšlenkou o rovnoprávnosti lidí a pokémonů nadchne, ale nevykřesá z ní maximum. Ve finále tedy zamrzí, že přes všechny dobré úmysly a dobře zpracované novoty, film nepřipraví šok, který by diváka nabyl energií tak jako elektřina Pikachu. Takto Detektiv Pikachu zůstává sice inovativním, avšak neelektrizujícím zážitkem. Jedná se tak o nikterak důležitý zkrat pro dějiny filmu, ale jeden velký výboj pro dějiny Pokémon.

 • Režie - 45%
  45
 • Scénář - 45%
  45
 • Herci - 60%
  60
 • Animace, CGI - 65%
  65
 • Hudba - 55%
  55

Pokémon: Detektiv Pikachu (2019)

Pokémon: Detektiv Pikachu promlouvá především k nejmladší generaci diváků, případně může být poutavý i pro aktuální hráče Pokemon Go, ač mezipokémonskými zápasy zrovna dvakrát nehýří. Tento snímek vykračuje do většiny směrů pravou nohou, ovšem stěží se kdy dobere na konec cesty k plně upokojivému výsledku. Celkově přesvědčí jen zpola, ovšem díky sympatické ústřední dvojici a inovativnímu přístupu se jedná o lehce nadprůměrnou záležitost – minimálně ve světě Pokémon.

54 %
Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: Vertical Entertainment © 2019

Pokémon: Detektiv Pikachu
Pokémon: Detective Pikachu
Akční / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Mysteriózní / Sci-Fi
USA / Japonsko, 2019, 104 min
Premiéra: 9. 5. 2019 Vertical Entert.
Režie: Rob Letterman
Scénář: Nicole Perlman, Rob Letterman
Kamera: John Mathieson
Hudba: Henry Jackman
Hrají: Ryan Reynolds, Justice Smith, Kathryn Newton, Rita Ora, Bill Nighy, Chris Geere, Ken Watanabe