Ondřej Trojan točí svůj pátý film – černou gangsterskou komedii Bourák

Po výrazném historickém dramatu Toman (13 nominací na Českého lva) se producent a režisér Ondřej Trojan pustil do natáčení černé gangsterské romantické hudební komedie Bourák. Kromě Jiřího Macháčka si ve filmu zahraje i režisérův bratr Ivan Trojan a na plátna kin se vrátí v Tomanovi osvědčená Kateřina Winterová. Pro natáčení tvůrci vybrali severočeský Varnsdorf, který se promění ve filmový ŠLUKDORF, město na severu Čech, kde po revoluci zavřeli všechny fabriky a místo nich se vyrojily nonstop herny, kasina a šlapky. Scénář napsal Petr Jarchovský podle předlohy Evity Naušové. V kinech se novinka objeví na jaře 2020.

Režisér Ondřej Trojan na place filmu Bourák (foto: Bára Lockefeer)

V  jednom ze šlukdorfských nonstopů s automaty pro zoufalce pracuje i Kamila, osmnáctka, která už má života ve městě, kde chcípl pes, plné zuby. A ještě víc ji štve vlastní rodina. Odevzdaná matka a otec, který kšeftuje s vraky aut a říká si BOURÁK. Zastydlý puberťák s otřískaným růžovým Cadillacem, který chodí trsat rock and roll s holkou, co vypadá jako ze starého amerického katalogu na podprsenky. Scénář Bouráka napsal Petr Jarchovský podle předlohy Evity Naušové a z původního sociálního dramatu vznikla stylizovaná černá komedie o dospělé dceři, která se rozhodne zachránit manželství svých nedospělých rodičů.

Jiří Macháček ve filmu Bourák (foto: Bára Lockefeer)

Jarní předtáčka potrvá do začátku června a po letní pauze se štáb vrátí do Varnsdorfu a okolí zase na podzim, kdy rozehrané Šlukdorfské figurky doplní sám velký Bourák v podání Ivana Trojana. Hlavní roli Bourákovy dcery Kamily svěřil Ondřej Trojan studentce konzervatoře Veronice Markové, která bere natáčení jako obrovskou zkušenost. „Zahrát si pod vedením Ondry je okouzlující, na to se člověk nemůže netěšit. Zároveň si myslím, že máme s Kamilou hodně společného. A kvůli natáčení držím dietu, abych se na place mohla pořádně nacpat. Jsem taky ráda, že se dostanu na místa, kam bych se sama nejspíše nepodívala,“ těší se Veronika nejen na roli, ale i na filmový catering a severočeské lokace. Poprvé jako matka dospělé dcery se představí Kristýna Boková (Markéta). “Upřímně se těším, ale taky bojím, protože je to velká a složitá role v křehkých nuancích, takže velká zodpovědnost. Ale věřím Ondřejovi, s ním je radost tu postavu hledat,“ říká herečka, pro kterou to bude už třetí spolupráce s Trojanem.

Petra Nesvačilová (foto: Bára Lockefeer)

Potřetí se na place sejde režisér i s Jiřím Macháčkem, který vyfasoval roli majitele kasina, nebezpečného golfisty a zhrzeného Markétina ctitele Rudy. Těším se, poněvadž budu hrát divnýho, ale fakt hodně divnýho týpka. Tak proto,“ prozrazuje Jiří Macháček, do jaké postavy se převtělí tentokrát. Rudovu nesnesitelnou ženu, manikérku Jiřinu, si s velkou chutí zahraje Petra Nesvačilová. K nepoznání změněná bude v Bourákovi i herečka Kateřina Winterová. „Je to velká úleva, dostat roli, ve které nemusím být „za krásnou“. Doufám, že aspoň všechny pobavím,“ říká o své postavě alkoholičky Elvíry. Jejího syna, neduživého gamblera Frantu, si zahraje Jiří Šimek, svědomitého policistu Luďka Jaromír Dulava, v rolích okresních gangsterů se představí slovenská hvězda Milan Ondrík a čeští výtvarníci Jaroslav Róna a Aleš Najbrt.

V dalších rolích se na sever Čech během podzimní fáze natáčení podívají kromě Ivana Trojana i Kryštof Hádek, Matěj Ruppert a ze Slovenska Ady Hajdu, Petra Polnišová nebo Alena Pajtinková. Významnou úlohu bude hrát v Bourákovi také hudba ve stylu rockabilly, kterou skládá Petr Ostrouchov, stejně jako kostýmy Terezy Kučerové, masky Jany Bílkové nebo lokace architekta Tomáše Svobody. Kameramanem filmu je Tomáš Sysel, producentem Ondřej Trojan a Total HelpArt T.H.A., koproducenty jsou Česká televize a slovenská produkční společnost PubRes.

Premiéra Bouráka je naplánovaná na jaro 2020.

-red-
zdroj: Bára Trojanová
foto: Total HelpArt T. H. A. © 2019