Nepřehlédněte

Ve Varech měl premiéru film Staříci – Schmitzer a Mrkvička jako mstitelé (video)

Ve světové premiéře byl v neděli na karlovarském festivalu představen autorský film Staříci režisérů Martina Duška a Ondřeje Provazníka. Film byl inspirován podle skutečné události. V hlavních rolích podávají skvělé herecké výkony Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička. Příběh dvou bývalých politických vězňů, kteří chtějí zabít bývalého komunistického prokurátora, který unikl spravedlnosti, vznikl v produkci Jiřího Konečného v koprodukci s Českou televizí. Do kin vejde v říjnu tohoto roku. Po debatě tvůrců v Domě ČT jsme natočili následující rozhovory, které si můžete pustit na videu. 

„S pravdou si nikdo prdel vytírat nebude“, říká devadesátiletý imobilní plukovník Vlastimil Reiner (Schmitzer). Jeho kamarád Tonda (Mrkvička) mu při tom pomáhá s osobní hygienou. Oba staříky čeká poslední velká akce jejich barvitých životů: Najít a zabít bývalého komunistického prokurátora, který poslal na smrt elitu národa. Jeho zločiny zůstaly nepotrestané, jsou popírány a zapomenuty. Bývalí odbojáři se teď místo s totalitní společností musí utkat se svým stářím, se svými rodinami a s časoprostorem, kterému dávno nerozumí.

Staříci (foto: CinemArt)

Příběh filmu je volně inspirovaný skutečnými událostmi z přelomu tisíciletí, kdy se jednaosmdesátiletý emigrant a politický vězeň Pravomil Raichl spojil se svým starým kamarádem z kriminálu a s jeho pomocí chtěl na veřejnosti demonstrativně odstřelit zločinného komunistického prokurátora z 50. let – Karla Vaše. Mstitelé si stanovili datum odplaty na den výročí komunistického puče, ale večer před vykonáním pomsty válečný hrdina Raichl zemřel. Ve filmu se však tvůrci rozhodli jeho kontroverzní misi doopravdy odstartovat.

Staříci budou mít v průběhu karlovarského festivalu další tři projekce a to 1. července od 19:00 v Kongresovém sále v Thermalu, 4. července od 19:00 v Kinosále Národního domu a 5. července od 20:00 v Kinosále B v Thermalu.

-red-
foto/video: CinemArt, Totalfilm.cz © 2019

%d blogerům se to líbí: