Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

FESTIVAL NEJHORŠÍCH A BIZARNÍCH FILMŮ PRÁVĚ PROBÍHÁ V PRAZE. O FESTIVALU NARUBY VÍC TADY.

Hlavní varskou soutěž vyhrálo bulharské drama Otec, Patricia Clarkson převzala ocenění

0654. ročník MFF Karlovy Vary je minulostí. V sobotu večer byly rozdány ceny v soutěžních sekcích. Vítězem Hlavní soutěže se stalo bulharské rodinné drama Otec. Křišťálový glóbus převzalo jeho bulharské tvůrčí duo Kristina Grozeva a Petar Valčanov.

Držitelé Křišťálové glóbu za Nejlepší film Hlavní soutěže Kristina Grozeva a Petar Valčanov

Zvláštní cenu porota udělila německému dramatu Lara. Psychologická studie režiséra Jana-Ole Gerstera získala také cenu pro nejlepší herečku, díky výkonu Corinny Harfouch v roli autoritativní matky.
Hlavní porota také udělila dvě Zvláštní uznání. A to španělskému snímku Srpnová madona, druhé nadějné herečce Antonii Giesen za roli ve filmu Muž budoucnosti.

Lara

Nejlepším hercem porota zvolila Milana Ondríka za slovensko-český film Marko Škopa Budiž světlo. Nejlepším režisérem byl vyhlášen Belgičan Tim Mielants díky své tragikomedii z nudistického kempu Patrick.

Křišťálový glóbus v sekci Na východ od Západu získal napínavý celovečerní debut ruského režiséra Borise Akopova Býk. Ukrajinské obrazově nápadité road movie o nahrávači zvuků Mé tiché myšlenky patří Zvláštní cena poroty.

Býk

Esejistický portrét Ksenie Okhapkiny Nesmrtelní, který přibližuje pevným řádem určovaný život na ruském industriálním maloměstě, zvítězil v Soutěži dokumentů. Zvláštní cena poroty připadla snímku Konfuciánský sen, příběhu čínské matky hledající správný klíč k alternativní výchově svého syna. Také Diváckou cenu deníku Právo získal dokument, portrét Jiří Suchý – Lehce s životem se prát od Olgy Sommerové.

Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světové kinematografii, letos převzaly dvě americké herečky. Julianne Moore na slavnostním zahájení a Patricia Clarkson na slavnostním zakončení. „Získala jsem nádhernou cenu. Karlovy Vary dodaly energii mé duši, nechci odjet domů, chci jen poslat pro svého psa a zůstat tu,“ pochválila festival herečka a pokračovala: „Věřím, že když dostanete cenu, nedostáváte ji nikdy sami. Za mnou stojí skvělí umělci, s nimiž jsme měla tu čest spolupracovat. I tady jsem se potkala s úžasnými lidmi. Doufám, že se ještě uvidíme.“

Patricia Clarkson přebírá Křišťálový glóbus

Cenu prezidenta MFF KV za přínos české kinematografii Jiří Bartoška předal kameramanovi Vladimíru Smutnému. „Kameraman patří za kameru, před plátno patří výjimečně, jsem rád, že pan Jiří Bartoška mi tuto výjimečnost umožnil a že mám tuto cenu, kterou není lehké získat jeho kameraman. Já si té ceny vážím a ona váží taky,“ děkoval Smutný.
Zatím poslední práce oceněného kameramana vejde do kin v září. Jde o mezinárodně obsazený film Nabarvené ptáče v režii Václava Marhoula.

54. MFF Karlovy Vary se zúčastnilo 12 521 akreditovaných návštěvníků – z toho 10 363 s festival passy, 395 filmových tvůrců, 1158 filmových profesionálů a 605 novinářů. V průběhu festivalu se uskutečnilo 497 filmových představení a bylo prodáno celkem 139 271 vstupenek. Uvedeno bylo celkem 177 filmů, z toho 156 hraných a 29 dokumentárních. Z filmů uvedených na 54. MFF Karlovy Vary mělo na festivalu 34 světovou, 8 mezinárodní a 6 evropskou premiéru. 206 projekcí osobně uvedla delegace tvůrců. Uskutečnilo se 97 projekcí pro novináře a filmové profesionály.

1 315 producentů, nákupčích filmů, prodejců, distributorů, dramaturgů filmových festivalů, zástupců filmových institucí a dalších filmových profesionálů bylo akreditováno na 54. MFF Karlovy Vary. 730 akreditovaných filmových profesionálů přijelo na festival ze zahraničí. Z nových filmů a téměř 40 teprve vznikajících projektů si vybíralo 281 nákupčích filmů a distributorů a 180 dramaturgů filmových festivalů.

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary proběhne od pátku 3. července do soboty 11. července 2020.

-red-
foto/video: Film Servis Festival Karlovy Vary, a.s., Totalfilm.cz 

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast