Mádl jako akční hrdina v dobře natočeném českém akčňáku (video)

Do kin se v září chystá neobvyklý český film První akční hrdina s Jiřím Mádlem v hlavní roli. Tvůrci v čele s režisérem Janem Haluzou chtějí ukázat, že akční film může vzniknout i v českém prostředí. O filmu jsme si s Jiřím povídali a podívat se můžete i na trailer. Všechny scény natočil Jiří Mádl sám, bez pomoci kaskadérů. 

Jak jste se s Janem Haluzou našli?

Tak k tomu mám pěknou historku… Já jsem měl něco s jeho kamarádkou a ona mi pak dávala scénář a říkala, že její kamarád dělá filmy, ale že studuje filmovou vědu. A já jsem si tak sám pro sebe říkal, že to zase bude nuda, a moc se mi to nechtělo číst. Tehdy jsem ale letěl do Itálie a měl jsem nějaký přestup v Miláně, a tudíž i čas a pamatuju si, jak jsem ten scénář otevřel a začal číst. Bylo to nějakých deset stran a mně se to hrozně líbilo! Pak jsem si ještě pouštěl nějaká Honzova videa. Byla tam taky upoutávka na Palackého univerzitu – a ta byla tak skvělá! Ten člověk mě začal hrozně zajímat, tak jsem si s ním pak dal v Praze schůzku, abych se dozvěděl, co všechno dělá. Honza se pak brzy stěhoval do Prahy a my jsme pak měli „takovej scénaristickej kancl“ – prostě čtyři scénáristi, kteří se spolu kamarádili a diskutovali, jeden druhému jsme byli dramaturgem a podobně… Jeden z té naší skupinky tehdy odcházel, a tak jsem Honzovi nabídl, jestli nechce k nám. No, a takhle to vzniklo. On pak se mnou nějak rovnou začal počítat na toho Prvního akčního hrdinu a bylo.

Točit akční scény, na kterých je Haluzův film založen, asi muselo být v určité okamžiky docela náročné…

Celkem jo… Ale to natáčení bylo strašně zábavný!

A není to tedy nakonec málo těch třicet minut filmu?

Je! To naprosto souhlasím. (úsměv) Tak mě bavilo to dělat a tolik mě potom bavilo na to koukat! Je to krásná „limča“.

Mně osobně se líbí nápad s ovládacím knoflíkem…

No vidíte, právě včera, když jsme tady na Filmovce pili, tak když Honzovi už bylo blbě a říkal, že by trochu potřeboval snížit realističnost… (smích)

První akční hrdina (foto: Produkce Radim Procházka)

První akční hrdina půjde do kin. To je skvělá zpráva! Já sama jsem ho viděla už dvakrát…

Vážně?! To je skvělý!… Ano, půjde. Bude se to promítat společně s dokumentem, kterým se naplní potřebná stopáž. Chápu, že kdyby se k tomu ten dokument nepřidal, asi by se to do kin nedostalo. Snad to bude dohromady fungovat. Ten dokument jsem neviděl, takže vám k tomu víc teď říct nedokážu.

A o čem bude, to víte?

Bude o akčních filmech v české kinematografii. Dříve se jich u nás točilo docela dost, ale pak se točit přestaly, protože takové akční scény jsou finančně nákladné a trvá dlouho je natočit. A protože české filmy nemají moc peněz, tak se tím nikdo nechce zabývat. Proto, aby taková scéna byla dobrá, potřebujete dvakrát tolik financí než na normální scénu, a natáčecích dnů vám taky nikdo víc nedá. Takže je to celé takový začarovaný kruh. Honza Haluza to podle mě bude mít těžký s dalším natáčením. Ale zároveň už teď prokázal, že na to má cit, tak snad mu to svět umožní.

Které akční filmy máte vy osobně rád?

No tak hlavně Prvního akčního hrdinu…(smích)

(smích) Dobře… a ještě něco dalšího?

Mám třeba hrozně moc rád Kingsmana.

To já taky!

Dokonce v Prvním akčním hrdinovi je jedna scéna v tom stylu. Ta garážová v autě…

No a taky přece scény s deštníkem…

Ano! Vidíte, to mi nedošlo. On na to Honza rád odkazuje. Oba nás ten film hodně baví, speciálně jednička byla fakt pecka!

Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Bontonfilm © 2019

  1. […] čtěte také: Mádl jako akční hrdina (rozhovor) […]

Comments are closed.