Olga Sommerová: Jiří Suchý si nikdy nestěžuje a pořád se směje (rozhovor)

Uznávaná dokumentaristka Olga Sommerová posílá tento týden do kin první ucelený reprezentativní snímek o legendě českého divadla Jiřím Suchém. Film Jiří Suchý – Lehce s životem se prát má premiéru 26. září„Mým cílem bylo vytvořit film o životní cestě muže, který kromě toho, že svoje nadání zasvětil divadelní a písňové tvorbě, žil také svůj osobní a občanský život. Chci ho představit nejenom jako komika, ale i jako člověka, který se musel poprat s nepřízní režimu i osudu.“ popisuje Olga Sommerová svůj přístup k hrdinovi svého filmu. Jak film vznikal i svůj vztah k Suchému i Divadlu Semafor osvětluje režisérka v našem rozhovoru.

“Z lidské stránky mám na Jiřím Suchém ráda to, že je hodný a je dobrý člověk. Že si nestěžuje a nikoho nepomlouvá. Z profesního hlediska mám na něm nejraději jeho češtinu, poezii a texty. Taky se mi strašně líbí jak zpívá a že je vtipný. I během natáčení jsme se často smáli. To bylo fajn,” definuje svůj vztah k Jiřímu Suchému Olga Sommerová.

Zajímalo nás, zda má tvorba Jiřího Suchého co říct i dnešní mladé generaci. Olga Sommerová k tomu říká: “Ve filmu je scéna, kdy Jiří Suchý vystupuje na festivalu v Trutnově. Tam jsou jen mladí lidé a ti ho s nadšením vítali, tleskali mu a zpívali s ním. Pro Jiřího to musí být velký dárek. Jeho písně zlidověli a často je lidé zpívají aniž by věděli od koho jsou. To je podle Jiřího ta největší pocta.”

Film Jiří Suchý – Lehce s životem se prát získal na 54. ročníku karlovarského festivalu cenu diváků. V divácké anketě bylo v průběhu festivalu odevzdáno přes 65 tisíc hlasovacích lístků. Pomyslné stříbro získal dokument Forman vs. Forman, na třetí místo diváci poslali film Na střeše.

Ve středu 25.9.: Recenze filmu
V pátek 27.9. : rozhovor s Jiřím Suchým a Jitkou Molavcovou

-red-
rozhovor vedla: Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Totalfilm.cz, CinemArt © 2019