Parazita ocenili diváci ve světě i u nás – do kin vejde už 3. října

Příští týden vstoupí do českých kin černá komedie režiséra Bong Joon-hoa Parazit. Osvěžující jihokorejská komedie byla letos oceněna Zlatou Palmou z Cannes. Film vypráví o chudé, ale mazané čtyřčlenné rodině, která se rozhodne infiltrovat do domácnosti bohatého byznysmena. Dílo kombinující prvky komedie, thrilleru, dramatu i satiry přináší zcela originální a nečekaný divácký zážitek, jak potvrzují první ohlasy od mezinárodního i tuzemského publika. Čeští diváci měli film možnost vidět na letošním karlovarském festivalu. Zážitek už náležitě ocenili na ČSFD, kde má film v tuto chvíli 86% a patří tak do žebříčku nejlepších filmů tohoto roku. Podívejte se na trailer.

Parazit byl vybrán jako jihokorejský kandidát na Oscara a Jižní Korea má tak dle kritiků jedinečnou šanci do oscarového klání poprvé v historii promluvit.

Režisér filmu Parazit v Cannes přebírá Zlatou palmu z rukou Catherine Denevue

Když předseda hlavní poroty letošního ročníku festivalu v Cannes Alejandro Iñarritu oznámil, že Zlatá palma poprvé v historii zamíří do Jižní Koreje, nadšení v sále bylo obrovské. Světovou premiéru Parazita provázely výbuchy smíchu a spontánní potlesky během projekce, po jejím skončení pak publikum režisérovi aplaudovalo osm minut ve stoje. První vzápětí publikované recenze nešetřily superlativy – „Bong v nejlepší formě!,“ hlásil server Screen Daily, portál Vulture označil Parazita za „napínavé a zábavné mistrovské dílo“. Porota nadšení sdílela: „Ten film je naprosto unikátním zážitkem, je tak nečekaný. Všechny nás strhnul. Vzal nás na cestu různými žánry a vtipně hovořil o důležitých a naléhavých věcech. Když jsme ho viděli, byli jsme jím fascinováni. A pak v nás jen rostl a rostl. Bylo to jednohlasné rozhodnutí,“ řekl Iñarritu na tiskové konferenci.

Parazit (foto: Aerofilms)

Parazit je sedmým celovečerním filmem devětačtyřicetiletého Bong Joon-hoa. Debutoval v roce 2000 komediálním dramatem Pes, který štěká, nekouše. Se svým následujícím filmem Pečeť vraha (2003) už prorazil na mezinárodní scéně. Film soutěžil na festivalu v San Sebastianu a získal zde několik ocenění. Od roku 2008 je Bong pravidelným hostem festivalu v Cannes. Jeho filmy Tokio! (2008) a Matka (2009) zde soutěžily v sekci Un Certain Regard, Okja (2017) a Parazit (2019) už měly místo v hlavní soutěži. Bongovo dystopické sci-fi Ledová archa (Snowpiercer, 2013) na sobě nese českou stopu – natáčelo se v barrandovských ateliérech v české koprodukci, autorem výpravy je Ondřej Nekvasil. Bong Joon-ho je známý svým ostrým, sociálně pronikavým humorem a překrucováním žánrových konvencí pomocí unikátní kombinace humoru, emocí a napětí.

-red-
zdroj: Kateřina Dvořáková, Aerofilms 
foto/video: Aerofilms, Totalfilm © 2019