Nepřehlédněte

Pražské orgie v kinech už 10. října – připomeňte si další filmy podle Philipa Rotha

Film Ireny Pavláskové Pražské orgie vstoupí do českých kin už 10. října. Snímek vznikl podle stejnojmenné předlohy americké literární legendy, Philipa Rotha, jednoho z nejrespektovanějších světových spisovatelů. Je to poprvé v dějinách českého filmu, kdy český tvůrce osobně získal na film práva od takové literární veličiny ještě za jejího života. Philip Roth je kromě Pulitzerovy ceny za beletrii a Mezinárodní Man Bookerovy ceny nositelem i desítek dalších prestižních literárních ocenění.
Podle jeho knih vznikla řada filmů, v nichž se objevily přední hollywoodské hvězdy. Podívejte se na video s nejznámějšími filmovými adaptacemi předloh Philipa Rotha.

Román Lidská skvrna z roku natočil režisér Robert Benton a obsadil drama o skličujícím tajemství minulosti Anthony Hopkinsem, Nicole Kidmanovou, Edem Harrisem, Gary Sinisem a dalšími. Film režisérky Isabel Coixet Umírající zvíře s Benem Kingsleym, Penélope Cruz a Patricií Clarkson je označován za jeden z nejzdařilejších přepisů literární předlohy Philipa Rotha. Téma vášně, lásky a touhy při vědomí vlastní smrtelnosti patří k Rothovým stěžejním.
Pravděpodobně nejslavnější román Philipa Rotha Americká idyla oceněný v roce 1998 Pulitzerovou cenou za beletrii, si pro celovečerní režijní debut vybral herec Ewan McGregor. V příběhu o vystřízlivění z amerického snu, ztrátě iluzí a krizi rodičovství vytvořil také hlavní mužskou roli, partnerkami mu byly Jennifer Connelly a Dakota Fanning.

Pražské orgie, shrnující  dramatické zážitky a setkání s jednou extravagantní ženou během Rothovy  návštěvy Prahy v polovině sedmdesátých let, jsou  zajímavým pohledem Američana na tehdejší československou společnost. V hlavních rolích uvidíme Jonase Chernicka, Ksenii Rappoport, z českých herců se představí Pavel KřížKlára Issová a Jiří Havelka.
Dále uvidíme Miroslava Táborského, Martina Stránského, Jana Hrušínského nebo Petra Vondráčka, Viktora Dvořáka a Jakuba Wehrenberga.

-red-
foto/video: Bioscop, Totalfilm © 2019

%d blogerům se to líbí: