Nepřehlédněte

Dolanova novinka o síle potlačených citů se chystá do kin (trailer)

Zázračné dítě a miláček festivalů Xavier Dolan přišel letos s dalším filmem, který divákům servíruje obnažené lidské city. V případě dramatu Matthias a Maxime jde o nerozlučné přátelství dvou mužů, které zcela vykolejí natáčení studentského filmu. Mají se totiž jako herci před kamerou políbit. Dolan si kromě režie ve filmu zahrál jednu z hlavních rolí. Jak uvidíte v traileru, na tváři má výrazné mateřské znaménko.

I to plní svou funkci a pro Dolana je tento element ve filmu důležitý. “To znaménko je takový cejch. Chtěl jsem, aby bylo vidět, že Maxima jeho přátelé přijali, protože v tom filmu se nad tím nikdo nepozastavuje. Až do určité chvíle, kdy se to stane a je to podle mne dost krutá chvilka. Ale nechci divákům nic víc prozrazovat, dokud film neuvidí,” říká k tomu sám režisér.

Gabriel D’Almeida Freitas ve filmu Matthias a Maxime (foto: Diaphana Distribution)

Matthiase si zahrál Gabriel D’Almeida Freitas. K natáčení s Dolanem prozrazuje: “Nevím, že bych kdy byl při práci spokojenější a šťastnější než na place tohoto filmu. Je to film natočený v naprostém porozumění a s blízkými přáteli. Všechen stres, který jsem cítil před začátkem natáčení se rozplynul během prvního dne na place.”

Film uvede nový distribuční label Queer Kino jako zakončovací snímek letošního festivalu Mezipatra. Následně se film od 14. listopadu vydá do českých kin.

30 letý Xavier Dolan nejen píše, režíruje a hraje, ale filmy také stříhá a produkuje. Velmi oceňovaný filmař už 10 let světu dává vysoce kvalitní a zajímavé filmy. Kromě umělecké kvality mají ještě jednu výraznou devizu, jsou přístupné a přátelské i k širší divácké obci. Na kontě má několik festivalových cen a nespočet nominací na filmové ceny. Hvězdnou kariéru odstartoval úspěchem v Cannes filmem Zabil jsem svou matku (2009.) Velmi úspěšné byly i jeho další snímky Imaginární lásky (2010), Tom na farmě (2013) či Mami! (2014).
Naposledy byl jako herec k vidění v pokračování hororu TO: Kapitola 2.
Loni se objevil také v hollywoodském komediálním thrilleru Zlý časy v El Royale. V Česku byl naposledy v distribuci uveden jeho autorský film Je to jen konec světa s Gaspardem Ullielem v hlavní roli.
-red-
foto/video: Queer Film, Diaphana Distribution, archiv © 2019