Nepřehlédněte

V kinech od 17. října

Do kin pomalým tempem “vtrhnou” dva mstitelé s tváří Jiřího Schmitzera a Ladislava Mrkvičky. Road movie Staříci získala inspiraci ve skutečné události z přelomu tisíciletí. Do kin se vrací Angelina Jolie v pokračování úspěšné rodinné fantasy Zloba: Královna všeho zlého. Jednoho z nejhorších německých psychopatických vrahů poznáme v thrilleru U zlaté rukavice. Do kin jde také ojedinělá krátkometrážní česká akční komedie První akční hrdina s Jiřím Mádlem v hlavní roli. Podívat se můžete i na smutný příběh 72 leté Janette, která chce kvůli nemoci odejít ze života důstojně. V koprodukčním filmu Dobrá smrt se mísí dokumentární a hrané prvky. A nakonec je tu pásmo animovaných filmů pro děti Hurá na pohádky.

Staříci (Česko / Slovensko, 2019)

Z amerického Oregonu přilétá na pražskou Ruzyň emigrant Vlastimil Reiner (Jiří Schmitzer), válečný veterán a bývalý politický vězeň. Je mu už hodně přes osmdesát, je připoutaný na invalidní vozík a do značné míry odkázaný na pomoc ostatních. Proto na něj už na letišti čeká Antonín (Ladislav Mrkvička), dávný kamarád z protikomunistického odboje. Záhy vyjde najevo, že Vlasta přijel do Česka uskutečnit poslední misi svého života. Chce vypátrat a zabít komunistického prokurátora Václava Mráze, kterého porevoluční soudy nedokázaly nebo nechtěly za jeho zločiny z 50. let potrestat. Vlastimil přemluví Antonína, aby mu s akcí pomohl. Tonda si vypůjčí od vnuka starou obytnou dodávku a upraví ji tak, aby se v ní mohl Vlasta pohybovat. Oba starci vyrážejí na pro ně velmi obtížnou cestu za odplatou.

Staříci
Drama / Road movie
Česko / Slovensko, 2019, 85 min
Režie: Martin Dušek, Ondřej Provazník
Scénář: Martin Dušek, Ondřej Provazník
Kamera: Lukáš Milota
Hudba: Matouš Hejl, Miroslav Srnka
Hrají: Jiří Schmitzer, Ladislav Mrkvička, Dušan Kaprálik, Michal Suchánek, Přemysl Bureš, Karel Jirák, Marika Procházková, Pavel Batěk


Zloba: Královna všeho zlého (USA / Velká Británie, 2019)

Přešlo pět let. Královna černé magie Zloba žije spokojeně na čarovných Blatech a její kmotřenka Růženka dospívá. Jejich vzájemný vztah, který se zrodil ze zrady a pomsty, rozkvetl a zkošatěl. Nicméně nenávist mezi lidmi a kouzelnými bytostmi nezmizela. Svatba mezi princem Filipem z království Ulstead a Růženkou ze sousedních Blat je důvodem k radosti, a mnozí doufají ve spojenectví mezi znesvářenými světy. Avšak nečekaný zvrat událostí a setkání s novými mocnými spojenci dostane Růženku a Zlobu na opačné strany Velké války, která podrobí jejich rodinná pouta náročné zkoušce.

Zloba: Královna všeho zlého
Maleficent: Mistress of Evil
Fantasy / Dobrodružný / Akční / Romantický / Rodinný
USA / Velká Británie, 2019
Režie: Joachim Rønning
Scénář: Linda Woolverton, Micah Fitzerman-Blue, Noah Harpster
Kamera: Henry Braham
Hudba: Geoff Zanelli
Hrají: Angelina Jolie, Ed Skrein, Elle Fanning, Michelle Pfeiffer, Jenn Murray, Harris Dickinson, Chiwetel Ejiofor, Robert Lindsay, Sam Riley, Imelda Staunton, Juno Temple, Lesley Manville, Alex Martin


U Zlaté rukavice (Německo, 2019)

Nekompromisní portrét zvráceného psychopatického násilníka ovládaného nenávistí k ženám, sexuální nenasytností a sentimentalitou, ale také sociální studie o odvrácené straně tehdejšího ekonomického zázraku v Německu, kdy jednotlivci zmítáni válečným a poválečným chaosem trpěli naprostým nedostatkem sebedůvěry.

U Zlaté rukavice
Der goldene Handschuh
Drama / Thriller / Horor
Německo, 2019, 110 min
Režie: Fatih Akin
Předloha: Heinz Strunk (kniha)
Scénář: Fatih Akin
Kamera: Rainer Klausmann
Hrají: Jonas Dassler, Philipp Baltus, Dirk Böhling, Uwe Rohde, Margarete Tiesel, Marc Hosemann, Adam Bousdoukos, Katja Studt, Tristan Göbel, Hark Bohm, Victoria Trauttmansdorff


Dobrá smrt (Slovensko / Česko / Rakousko / Francie, 2018)

Musela se dívat, jak její matka umírá na tehdy nediagnostikovatelnou svalovou dystrofii. I tělo dvaasedmdesátileté Janette ochabuje, nemoc rychle postupuje. Rozhodla se, že na rozdíl od matky ze světa odejde důstojně. Ovšem Velká Británie jí legální možnost „dobré smrti“ nenabízí. Pro eutanazii si musí dojet do Švýcarska. S vnitřním klidem organizuje svůj odchod, zatímco Janettini blízcí prožívají emocionální bouři – především její syn, který rovněž trpí dystrofií. Vztahové drama se stupňuje s blížící se smrtí. Režisér Tomáš Krupa využil k vyprávění stylizované prvky hraného filmu, které pocit autenticity ještě umocňují.

Dobrá smrt
Dobrá smrť
Životopisný
Slovensko / Česko / Rakousko / Francie, 2018, 83 min
Režie: Tomáš Krupa
Scénář: Tomáš Krupa, Lukáš Hanulák
Kamera: Ondrej Szollos
Hrají: Janette Butlin


První akční hrdina (Česko, 2019)

Mladý filmový fanoušek zjišťuje, že se stal hlavním hrdinou akčního filmu, který navzdory jeho vůli vytváří nevyzpytatelný Režisér. Podaří se mu díky znalosti žánrových pravidel porazit zákeřné padouchy a zachránit svou životní lásku? Krátký film debutujícího Jana Haluzy skládá poctu tvorbě Oldřicha Lipského a Václava Vorlíčka i nejslavnějším hollywoodským akčňákům. To vše v originální hře s postupy akčního žánru, jaká v české kinematografii nemá obdoby.

První akční hrdina
Krátkometrážní / Akční / Komedie
Česko, 2019, 30 min
Režie: Jan Haluza
Scénář: Jan Haluza
Kamera: Radim Střelka
Hrají: Jiří Mádl, Kryštof Hádek, Lenka Jurošková, Jiří Vyorálek, Radim Špaček


Hurá na pohádky (Česko, 2019)

Hurá na pohádky je pásmo krátkých animovaných filmů pro nejmenší diváky a jejich bystré sourozence a zvědavé rodiče. Pásmem vás provedou dva zábavní a věčně hladoví nejlepší medvědí kamarádi Nedvěd a Miška z večerníčkového seriálu Mlsné medvědí příběhy. Ti se v pásmu objeví v epizodách Mňamózní svačinka, Hurá na borůvky a Pozdrav od strýčka, kde se díky svým bláznivým nápadům dostávají do jedné šlamastyky za druhou. Jedna z jejich režisérek, Kateřina Karhánková, je podepsaná i pod dalším krátkým příběhem Plody mraků o rozverných chlupáčích, kteří se poprvé odváží vstoupit do neznáma. Slovensko pak reprezentuje epizoda ze seriálu Websterovci, ve kterém míří zvídavá pavoučí hrdinka Lily poprvé do školních lavic. Dobrodružné příběhy našich hrdinů vás pobaví a ledacos naučí, takže hurá na pohádky!

Hurá na pohádky
Animovaný / Povídkový
Česko / Slovensko, 2019, 45 min
Režie: Kateřina Karhánková, Alexandra Májová
Scénář: Kateřina Karhánková
Hudba: Prokop Holoubek, Lucia Chuťková
Hrají: David Novotný, Lukáš Příkazký, Zuzana Porubjaková, Kamil Kollárik, Henrieta Mičkovicová, Richard Stanke, Boris Farkaš, Oľga Belešová