Nepřehlédněte

Mezipatra odhalila svůj letošní program

Mezipatra odhalila svůj hlavní program. Jubilejní 20. ročník uvede deset celovečerních filmů v hlavní soutěži, pět dokumentů, 39 krátkých soutěžních filmů, pět snímků ve speciální retro sekci Znovu spolu, a nakonec 17 krátkých filmů z loňské soutěže, které už nyní najdete na webu České televize. Festival zahájí 7. listopadu soutěžní snímek Adam amerického režiséra Rhyse Ernsta. 13. listopadu soutěžní přehlídku ukončí novinka Xaviera Dolana Matthias a Maxime. Film následně o den později zamíří do českých kin pod novou distribuční značkou Queer Kino. Festival po skončení pražské části zavítá od 15. listopadu do Brna a dalších regionů.

Adam (foto: Mezipatra)

Každý rok se snažíme zmapovat co nejvíce trendů a tendencí současné queer kinematografie, říká programová ředitelka Mezipater Sandra Hezinová. „Výsledný program tak přináší kondenzovanou podobu toho nejzajímavějšího z festivalového světa. Nutno podotknout, že letos je nabídka svěže mladistvá, protože v hlavní soutěži své filmy představí devět režisérek a režisérů, kteří letos debutovali na poli celovečerní tvorby.”

Latinskoamerickou kinematografii v soutěži letos reprezentují hned tři tituly.  Snímek Lucia Castra Konec století (Fin de siglo) představí dvojici, která po dni plném vášně zjistí, že se možná jejich osudy nezkřížily poprvé. Upřímná výpověď o dlouhodobých vztazích a zrádné lidské paměti byla oceněna hlavní cenou sanfranciského festivalu Frameline. Drama Greta od Armanda Praçy nás zavede do Brazílie, kde žije stárnoucí zdravotní bratr Pedro. Když se jedné noci rozhodne ukrýt zraněného muže, obrátí se jeho život naruby.  Snímek byl s úspěchem uveden na letošním Berlinale v sekci Panorama. Pozitivního přijetí kritikou a prestižní ceny Teddy Award se dočkal i osobitý film Santiaga Lozy Historka o zelené planetě (Breve historia del planeta verde) o trojici přátel, jejichž vnímání světa se promění v momentě, kdy se vydávají splnit poslední přání babičky jedné z nich.

Historka o zelené planetě

Sondu do konzervativního světa gruzínských tradičních tanců přinese drama Dokud se tančí (And Then We Danced), v němž striktní pravidla tance a rigidně smýšlející společnosti ovlivňují život tvrdě trénujícího mladíka, jehož snem je vystupovat v zahraničí. Upřímné, emocionálně syrové drama Levana Akina získalo cenu za nejlepší film na MFF v Oděse či cenu za nejlepší režii na MFF v Sarajevu.

Dokud se tančí (foto: Mezipatra)

S tradičním smýšlením společnosti se vypořádává i film Pes štěkající na měsíc (Zai jian nan ping wan zhong) o těhotné Xiaoyu, která se vrací z Ameriky do Číny, aby představila svého manžela rodičům. Místo, kam přijela, už domov ale vůbec nepřipomíná. Ve svém originálním debutu, který získal zvláštní uznání poroty letošní Teddy Award, představuje režisérka Lisa Zi Xiang konflikt mezi moderní a tradiční rodinou, kulturou a vírou.

Hrdinkou rakouského dramatu Půda pod nohama (Der Boden unter den Füssen) je úspěšná mladá žena Lola, jejíž kariéra se začíná hroutit v momentě, kdy se jako přízrak jejího perfektního života začne vynořovat nemocná sestra Conny. Jedna z nejvýznamnějších rakouských filmařek současnosti Marie Kreutzer natočila atmosférický psychologický thriller, který si s publikem hraje stejně chytře jako život s hlavní postavou.

Půda pod nohama (foto: Mezipatra)

I pro Viktorii ze snímku Psychosia je kariéra na prvním místě. Zasvětila totiž vše vědeckému výzkumu sebevražd. Její sen se však rozplyne, když ji bádání zavede do psychiatrického ústavu, kde pobývá nezkrotná pacientka Jenny. Gotický horor Marie Grahtø měl svou světovou premiéru na MFF v Benátkách v soutěžní sekci Mezinárodní týden kritiky.

Ke hvězdám

Americkou nezávislou tvorbu kromě Adama reprezentují ještě dva filmy talentovaných mladých tvůrců.  Dobový coming-of-age snímek Marty Stephens Ke hvězdám (To the Stars) představí nesmělou Iris a sebevědomou Maggie. Ty žijí ve Spojených státech 60. let, které jsou svázány genderově podmíněnými tradicemi. V USA se odehrává i milostné drama Danielly Lessovitz Port Authority o černošské queer komunitě, která miluje voguing. Právě do prostředí hrdě oslavujícího diverzitu se dostává osamělý Paul, který se bezhlavě zamiluje do jedné z tanečnic. Smyslný snímek byl letos uveden v Cannes a vyniká autentickými hereckými výkony.

Podrobný program najdete zde

-red-
foto: Mezipatra © 2019