Recenze: Staříci – skvěle natočená road movie o pomstě a stáří

Byl by to docela zábavný western po Česku, kdyby nebyl natočen podle skutečné události. Snímek režisérského dua Martin Dušek – Ondřej Provazník vypráví příběh Vlastimila (Jiří Schmitzer), bývalého politického vězně, který se vrací do Čech. Ale ne z nějaké nostalgie, na letišti na něj čeká kamarád Antonín (Ladislav Mrkvička), který má Vlastimilovi pomoct vykonat důležitou misi. Zabít komunistického prokurátora Mráze, který za své zločiny nebyl potrestán…

Staříci (foto: CinemArt)

Uvěřitelné postavy

Režiséři a zároveň scenáristé Staříků to vzali za správný konec. Inspirovali se skutečným případem a do hlavních rolí obsadili opravdu skvělé herce. Schmitzer s Mrkvičkou si dokáží udělat ze sebe legraci, dokonce ji dokáží vzhledem k tíživosti tématu vykouzlit i na plátně. Ale především: jsou uvěřitelní. Jak Mrkvička, tak zejména Schmitzer dává své postavě plnost a diváka si dovede získat plně na svou stranu. Od samého začátku.

Hořký humor

Staříci humor bezpochyby mají. Ale velmi černý, hořký a vypointovaný z dobře vystavěných situací ve scénáři. A je rozhodně správně, že distributor snímek označil jako drama a především road movie. Právě žánr road movie filmu velmi sluší a na půdorysu eskapád při hledání Mráze perfektně funguje.
Dá se říct, že cesta obou mstitelů není dlouhá. Ale v 85 minutách se o postavách originálního filmu dozvíme víc, než jindy u spektáklů s tříhodinovou stopáží. Ve Stařících nic nechybí ani nepřebývá. Situace jsou scenáristicky vystavěny bezchybně a je evidentní, že autoři přesně věděli odkud a kam chtějí svůj film dovést.

Inspirace pro film: Příběh filmu je volně inspirovaný skutečnými událostmi z přelomu tisíciletí, kdy se jednaosmdesátiletý emigrant a politický vězeň Pravomil Raichl spojil se svým starým kamarádem z kriminálu a s jeho pomocí chtěl na veřejnosti demonstrativně zastřelit Karla Vaše, zločinného komunistického prokurátora z 50. let. Mstitelé si stanovili datum na den výročí komunistického puče, ale večer před vykonáním pomsty válečný hrdina Raichl zemřel.

Jiří Schmitzer s Ladislavem Mrkvičkou předvádějí jeden z nejlepších hereckých výkonů svých kariér. A platí to opravdu pro oba dva. Perfektně těmto zralým bardům sedí i pomalejší rytmus, který se filmem nese. A divák nemá rozhodně problém se na jejich tempo napojit a tuhle jejich poslední cestu si naplno užít.

 • Režie - 95%
  95
 • Scénář - 90%
  90
 • Herci - 95%
  95
 • Kamera - 70%
  70

Staříci (2019)

Staříci na plátna kin nepřináší pouze příběh o zásadní pomstě a spravedlnosti. Autoři se zamýšlí nad stářím a možná i osudem některých politických vězňů či válečných veteránů. Díky výbornému scénáři, režii i skvělým hereckým výkonům vznikl film, který tato témata předsouvá do popředí, aniž by ztrácel na zábavnosti, dramatičnosti a hloubce.

87 %
Martin Staněk, Totalfilm.cz
foto/video: CinemArt © 2019

Staříci
Drama / Road movie
Česko / Slovensko, 2019, 85 min
Premiéra: 17. 10. 2019 CinemArt
Režie: Martin Dušek, Ondřej Provazník
Scénář: Martin Dušek, Ondřej Provazník
Kamera: Lukáš Milota
Hudba: Matouš Hejl, Miroslav Srnka
Hrají: Jiří Schmitzer, Ladislav Mrkvička, Dušan Kaprálik, Michal Suchánek, Přemysl Bureš, Karel Jirák, Marika Procházková, Pavel Batěk

 1. […] dlouhé nemoci zemřel český herec Ladislav Mrkvička. Naposledy se objevil v road movie Staříci. Za svůj herecký výkon po boku Jiřího Schmitzera dostal Českého lva. Mrkvička byl […]

Comments are closed.