Recenze: Angelina ve dvojce Zloby přitvrdila, je opravdu naštvaná

Už z jedničky víme, že Zloba (Angelina Jolie) není zrovna laskavost sama. A má k tomu důvod. Lidé ji zklamali a jediný člověk, kterého má opravdu ráda je Růženka (Elle Fanning). Ta se v pokračování úspěšného filmu z roku 2014 bude vdávat. A i když se to její rohaté “matce” úplně nelíbí, nakonec svolí a s Růženkou navštíví zámek princových rodičů. Tam ale nastane střet s královnou Ingrith (Michelle Pfeiffer). Po řevnivém seznámení obou žen se rozjede velmi nebezpečná hra ústící v nečekanou válku.

Zloba: královna všeho zlého (foto: Falcon)

Zloba: Královna všeho zlého dává názvem tušit, že se titulní postava vrací do temnoty. Důvodem není svatba Růženky, jak manipulativně mátly trailery. Důvod je jinde. Zloba totiž tuší, že v princově království dlí něco prohnilého a Růženku i kouzelné tvory se instinktivně snaží chránit. Nakonec ale dojde k zásadnímu střetu, do kterého se vmísí i další nečekaní bojovníci.

Dvojka Zloby přitvrdila. Vypadá to, že scenárista kromě Avataru sledoval i finální bitvu Hry o trůny. Pochopitelně jsme stále na půdě Disney, takže do kina může vyrazit rodina bez obav, krev nepoteče. To ale neznamená, že se ve filmu neumírá. Umírá. Ale tak nějak hezky. Prostě to udělá jen puf a oběť se rozplyne v barevný prach. Případně se změní v rozkvetlou kytičku. Vážení rodiče, dětem následně připomeňte, že takhle to ve skutečném světě nechodí.

Zloba: královna všeho zlého (foto: Falcon)

Zajímavá inspirace a nápady

Sequel Zloby vítězí vizuálními kouzly. Lesní království, včetně domova nečekaně objevené civilizace vypadá naprosto skvostně. Místy připomíná věci a filmy, které jsme už viděli. Avatar je asi nejkřiklavější inspirací. Nemá smysl tady vyjmenovávat vše, co bylo z Cameronova spektáklu “vypůjčeno”, ale faktem je, že to funguje i v této pohádce, včetně mravokárného poučení “žít a nechat žít”.
Ale jsou tu i věci, které bych v Disney filmu nečekal, a vlastně je hodnotím spíš pozitivně. Scéna v kostele, kterou nebudu spoilerovat, je evidentní připomínkou plynových komor v koncentračních táborech. Ano, čtete správně. Je evidentní, že scenáristé měli ambici, ukázat, že jakýkoliv teror, uzurpátorství či genocida musí být potrestána. A je sympatické, že i ve filmu studia, které si zakládá na tradičních rodinných hodnotách, se může objevit mírně kontroverzní scéna, která ale není samoúčelná.

Unylá Angelina

Nejslabším článkem nového filmu je bohužel sama Angelina Jolie. Je velmi toporná. Šířka jejího hereckého rejstříku se omezuje pouze na lavírování mezi nespokojenými úšklebky a pokusu o úsměv. Místy je to vtipné, místy ale o to víc vyleze na povrch, jak jsou ostatní herci zdatnější (Elle Fanning, Michell Pfeiffer). Nemastný, neslaný princ v podání Harrise Dickinsona je stejně jenom do počtu a jako usměvavý panák tady vlastně plní svou roli.

Zloba: královna všeho zlého (foto: Falcon)

Kromě krásných vizuálních efektů nabídne Zloba 2 i vynikající sountrack, který velmi často pomáhá vygradovat napětí a emoce. A docela umí pomoct i kritizované Angelině.

 • Režie - 65%
  65
 • Scénář - 55%
  55
 • Herci - 70%
  70
 • Vizuál, kamera - 90%
  90
 • Hudba - 80%
  80

Zloba: Královna všeho zlého (2019)

Ve srovnání s jedničkou je pokračování o třídu níž. V prvním díle se dalo mluvit o velmi propracovaném scénáři. To tady bohužel neplatí. Zloba: Královna všeho zlého ale stále zůstává Disney zábavou, která dokáže oslovit kromě větších dětí i dospělého diváka. Není totiž za každou cenu nekonfliktní a barvotisková.

72 %
Martin Staněk, Totalfilm.cz
foto/video: Falcon, Disney © 2019

Zloba – Královna černé magie
Maleficent
Fantasy / Dobrodružný / Akční / Romantický / Rodinný
USA / Velká Británie, 2014, 97 min
Premiéra: 17. 10. 2019 Falcon
Režie: Robert Stromberg
Scénář: Linda Woolverton
Kamera: Dean Semler
Hudba: James Newton Howard
Hrají: Angelina Jolie, Sharlto Copley, Elle Fanning, Sam Riley, Imelda Staunton, Juno Temple, Lesley Manville, Brenton Thwaites, Kenneth Cranham, Ella Purnell, Julian Seager, Marama Corlett, Leo Suter, Hannah New, Jd Roth-round, Vivienne Jolie-Pitt, Stephan Chase, Lasco Atkins, John Macmillan, Steven Cree, Sarah Flind, Mark Caven, Jackson Bews, Matt Hookings, Angus Wright, Tim Treloar