Nepřehlédněte

Zemřel zpěvák Karel Gott, významně zasáhl i do světa filmu a televize

Ve věku 80 let zemřel v úterý v kruhu rodiny zpěvák Karel Gott. Gott patřil v Česku na Slovensku, Německu i Rusku k nejobdivovanějším českým pěveckým hvězdám. Významně zasáhl i do českého filmu. Nazpíval písně k několika titulům. Tou nejznámější je závěrečná píseň Kdepak ty ptáčku hnízdo máš k populární pohádce Tři oříšky pro Popelku (1973). Děti si pamatují zejména znělku k animované Včelce Máje. S jeho hlasem je spojená i známá filmová parodie Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964). Sám si zahrál několik rolí v českých filmech.

Karel Gott

Velkou roli na motivy Strakonického dudáka ztvárnil ve filmu Hvězda padá vzhůru (1974). O rok později se objevil v hudební komedii Romance za korunu. Velmi výrazný je i jeho vklad ve filmu Kdyby tisíc klarinetů (1964).
Často se objevoval v cameo rolích (Dědictví aneb Kurvahošigutentag, 1992) a sám sebe hrál v povedeném televizním filmu Jana Hřebejka Škoda lásky (2013). Spíše výjimkou v jeho filmografii je role Lucifera v Troškově pohádce Z pekla štěstí. Naposledy si zahrál ve velmi podprůměrné pohádce Když draka bolí hlava (2018). Vystupuje také v novém dokumentu Olgy Sommerové Jiří Suchý – Lehce s životem se prát (2019), který měl premiéru před pár dny.

Režisérka Olga Špátová s Gottem v uplynulých měsících natočila poslední dokumentární film. Bontonfilm ho uvede do kin na jaře 2020.

Karel Gott a kameraman Jan Malíř při natáčení nejnovějšího dokumentu

Se svou dcerou nazpíval jednu z písní k pokračování pohádky Anděl Páně (2016).

Karel Gott se objevil v nespočtu dalších televizních zábavných pořadů, seriálů a v několika desítkách videoklipů. Kromě zpěvu a herectví se věnoval i malbě obrazů. Je držitelem několika desítek pěveckých ocenění. Loni obdržel cenu na Zlínském filmovém festivalu.

-red-
foto/video: archiv © 2019