Marek Vašut z filmu Amnestie o Sametové revoluci (video)

Už tento čtvrtek 14. listopadu vejde do českých kin česko-slovenský film Amnestie. Jednu z hlavních rolí v něm ztvárnil Marek Vašut. Film jde do kin jako příspěvek k 30. výročí sametové revoluce, na události a dramatickou dobu se ale dívá jinak, než by mohli diváci očekávat. A jak se na Sametovou revoluci dívá představitel katolického disidenta Marek Vašut? Podívejte se na video.

K Sametové revoluci známý herec říká: “Věřil jsem, že se dožiju změny poměrů, ale tipoval jsem to na takový rok 2000. Zaskočilo nás to asi všechny. Jediní, kteří byli připravení a v pozadí všech událostí, byli ti nejchytřejší kágébáci a estébáci, elity Sovětského svazu i ČSSR. Ti měli přístup k informacím, moc dobře věděli, že ekonomika celého RVHP je neudržitelná. Už měli všechno – informace, moc, peníze – a nemohli si to pořádně a hlavně legálně užít. Jejich cílem byla tedy privatizace komunismu, což, myslím, těm nejchytřejším v pozadí, kteří od začátku převratu, kdy si za nekrvavé předání moci koupili beztrestnost a začali vesele podnikat, vyšlo.”

Akční vztahový thriller Amnestie, který se z části natáčel přímo v autentickém prostředí Leopoldova, ve věznici v Mladé Boleslavi, v Národním divadle v Praze i v bytě Václava Havla, přinese na plátna největší vzpouru ve vězeňské historii Československa. Pozoruje ji očima jednoho z vězňů z prostředí věznice pro nejtěžší zločince v Leopoldově, jehož příběh se uzavře během divoké vzpoury. Spolu s ním a jeho ženou sleduje i další dva páry, které jsou vzájemně propletené a spojují je Havlovy amnestie a následné události v Leopoldově, vše se odehrává na pozadí obrovských a rychlých změn po revoluci 1989.

Film natočil Jonáš Karásek v produkci Maroše Hečka, Petera Veverky, Ivana Juráče, Jiřího Konečného a Natašy Ďuričové. V hlavních rolích uvidíme kromě Marka Vašuta i Aňu Geislerovou, Natalii Germani, Juraje Baču, Marka Majeského, Jána Jackuliaka a další.
Film uvede do kin společnost Bontonfilm.

Středa: Sametová revoluce očima Anny Geislerové

-red-
foto/video: Totalfilm.cz, Bontonfilm © 2019