Nepřehlédněte

Tvorba Apple TV+ dlouho neohrozí Netflix ani HBO GO

S velkou pompou nabídla společnost Apple v rámci Apple TV vlastní tvorbu. Od 1. listopadu jsou pod značkou Apple TV+ k dispozici seriály natočené ve vlastní produkci Apple. K těm nejatraktivnějším patří See s Jasonem Momoou nebo Ranní show, ve které exceluje Jennifer Aniston. Tentokrát nebudeme probírat kvalitu jednotlivých titulů, ale službu jako takovou. To, co dostanete za své peníze, je v tuto chvíli docela tristní.

Apple TV +

Apple nabízí měsíční předplatné s týdenním zkušebním obdobím za 139,- korun. To by nebyla nijak vysoká částka a v podstatě kopíruje úroveň předplatného dvou konkurenčních služeb HBO GO a Netflix. Svou nabídkou ale konkurovat zmíněným službám nemůže ani vzdáleně. Všechna ostatní nabídka, tzn. především filmy na Apple TV zůstávají ve stejném režimu. Tedy placené. Za měsíční předplatné tedy dostanete 7 originálních televizních show, které pravděpodobně zvládnete zhlédnout poměrně rychle a další placení této služby nadále nedává smysl, dokud knihovna nebude konkurence schopná. Přístup Applu je v tomto případě velmi zvláštní, protože streamovací platformy se snaží svou knihovnu za jeden poplatek nabídnout celou. Za větší poplatek nabízí například Netflix upgrade vybraných pořadů na 4K rozlišení. HBO GO zase přináší 100% svého obsahu s titulky a českým dabingem a řadu lokálních titulů natočených s českými tvůrci (Pustina, Hořící keř, chystaná série Bez vědomí).

Dá se tedy jednoznačně vyhodnotit, že ač je v tuto chvíli Apple TV+ levnější než HBO GO nebo Netflix, v kontextu srovnání nabídky je jednoznačně extrémně drahou službou. Dlužno ale dodat, že majitelé jablečných zařízení obměňují své telefony, tablety a počítače poměrně často a tak většina z nich dostala Apple TV+ ke svým novým zařízením na rok zdarma. Stát se předplatitelem mimo zdarma akci v tuto chvíli ale kvůli omezené nabídce nedává žádný smysl.

V uplynulých dnech přišli čeští a evropští diváci o řadu stránek, které využívaly mezery v zákonech a streamovaly svým uživatelům nelegální obsah ze zahraničních serverů. Řada těchto webů v Česku skončila a velké problémy s nefunkčními odkazy mají i jiné dosud funkční populární webové služby. Tyto stránky navíc k obsahu připojovaly reklamy a obohacovaly se tak na nelegálním obsahu. Nad částečnou změnou situace na trhu by se možná mohl Apple zamyslet a postavit svou streamovací platformu trochu jinak, více přátelsky. Možná by stačilo poučit se u konkurentů.

Martin Staněk
foto: archiv, Totalfilm.cz