Valhalla: Říše bohů – Do kin opět vstupuje Thor, Loki i Ódin

Thor, Loki i Ódin. Tyto severské bohy známe především z Marvelovek. Teď ale přichází příběh z Ásgardu od těch nejpovolanějších. Dánský film Valhalla: Říše bohů na plátna opět přivádí božstvo, kterému ve velké síni v Ásgardu vládne jednooký Ódin. Bůh hromu Thor (Roland Møller) se svým bratrem Lokim (Dulfi Al-Jabouri) navštíví Midgard (Zemi) obývanou smrtelníky. Do Ásgardu s sebou odvede chlapce Tjalfeho (Saxo Moltke-Leth) a dívku Røskvu, kteří mají bohům sloužit. Nakonec se ukáže, že právě Røskva může být klíčem k vyřešení problému, jakým pro celý vesmír znamená bájný vlk Fenrir. Mohl by totiž způsobit Ragnarök (konec světa). Pojďte se s námi podívat na přehled nejznámějších severských bohů, bytostí a míst, které uvidíte ve filmu.

V Ásgardu vládne Ódin. Součástí tohoto světa je právě Valhalla, velká síň spravovaná Valkýrami. Dalším světem je Midgard (Středozem). Tam žijí lidé. Ásgard a Midgard spojuje most Bifröst. Je to jediná spojnice mezi zemí lidí a bohů. Cestu do Ásgardu hlídá Ódinův syn Heimdall.
Ódin je vládce všech bohů. Ze svého majestátního trůnu Hlidskjalf dohlíží na celý svět, přijímá duše padlých válečníků.

Tyr, Ódin, Freya, Frigga a Balder

Synem Ódina a jeho manželky, moudré bohyně Friggy, je bůh hromu, deště, nebe a plodnosti Thor. Je strážcem a vykonavatelem spravedlnosti. Hned po Ódinovi, který je jeho otcem, je druhým nejdůležitějším bohem. Byl vybrán jako ochránce Midgardu.
K Thorovým hlavní atributům patří kladivo Mjöllnir, které Thor vrhá v podobě blesku. Kladivo ovšem používá i k orání půdy, čímž zlepšuje úrodu. Na cestách Thora doprovází magičtí kozlové Tanngnjóst a Tanngrisni, kteří táhnou jeho vůz, aby rachot jeho kol zněl jako hromobití. Když je Thór večer sní, nechá si kosti i kůži a ráno jsou kozlové opět celí.

Thor

Freya je bohyní lásky, krásy, plodnosti a úrody. Její jméno se též překládá jako milovaná. Freyino jméno se promítlo do anglického názvu pro pátek, Friday – Freya’s day tedy Freyin den.
Balder, bůh milovaný všemi. Thorův bratr, druhorozený syn Ódina a Frigg. Popisován je jako krásný, laskavý a mírumilovný bůh. Oblíbený byl i mezi lidmi i bohy, jediný Loki mu záviděl a nenáviděl ho a lstí zařídil jeho smrt. Podle pověsti se po Ragnaröku Balder vrátí z podzemního světa zpět na nově vytvořenou zemi.
Tyr, aristokrat mezi severskými bohy, je bohem nebes, války a práva. Přišel o ruku, když jako jediný ze všech bohů byl ochoten svou pravačku obětovat a strčit ji do tlamy obřímu vlku Fenrimu, aby ho ostatní bohové mohli spoutat.


Loki je původem obr, ale pokrevním bratrstvím s Ódinem se přidal mezi bohy. Pověstný je pro svou lstivost, faleš, vypočítavost i vysokou inteligenci. Provází ho zlé skutky, v mnoha případech bohům pomáhal. Při Ragnaröku se ale postaví proti nim.
Jötnarové jsou démoničtí protivníci bohů, jsou to obři. Jako protivníci bohů jsou zpravidla líčeni negativně a spojováni například s ničivou silou živlů, nebezpečím, nemocemi a klamem, někdy mívají podobu monster. Představují přírodní síly chaosu a destrukce, zatímco bohové zase síly řádu a společnosti.

Bájný vlk Fenrir

Fenrir je obrovský bájný vlk, který má přinést Ódinovi a bohům zhoubu. Bohové ho proto pomocí čarovného řetězu a díky Tyrově oběti ruky spoutali. Fenrirovým osudem však je růst tak dlouho, dokud pouta nepovolí. Věštba říká, že v den Ragnaröku se přidá k protivníkům bohů a pokusí se spolknout samotného Ódina. V té době bude totiž tak obrovský, že když otevře tlamu, jeho horní čelist se dotkne nebes, zatímco dolní čelist se bude dotýkat země.

Valhalla: Říše bohů vchází do českých kin s českým dabingem.

-red-
foto/video: Bontonfilm © 2019