Případ mrtvého nebožtíka – Je Skálová Scullyová? (rozhovor)

Hana Vagnerová hraje v nové komedii Miloslava Šmídmajera neohroženou policistku Skálovou. Kolegové jí ale říkají Scullyová, za což není moc šťastná. V tandemu s majorem Prubnerem (David Novotný) se do všeho vrhá s velkou vervou. Nová česká parodie na kriminálky Případ mrtvého nebožtíka do kin dorazí ve čtvrtek 16. ledna. Na videu najdete medailonek postavy Skálové a pod ním i rozhovor s Hankou Vagnerovou o filmu.

Když přišla nabídka na takovou žánrově specifickou roli, neváhala jste?

Naopak. Miloš mi tuhle roli nabízel už docela dávno. Točili jsme spolu předtím Miluji tě modře, kde jsme se vlastně seznámili, a už tehdy mi o svém plánu říkal. Pak se ale nic nedělo, jak se často stává. Ale pak mi od něj přišla zpráva, že se bude točit, tak jsem měla velkou radost. Potom jsem si přečetla scénář, u kterého jsem se hodně smála, protože je to taková absurdita, kterou jsem dlouho neviděla ani nečetla, no, a když mi prozradil celé obsazení, tak už nebylo o čem přemýšlet. Lukáše Příkazkého znám, protože spolu hrajeme v Letních´shakespearovských slavnostech, hráli
jsme spolu i Na Vinohradech. S Davidem Novotným a Martinem Pechlátem jsem se předtím nikdy pracovně nepotkala, přesto, že je považuju za jedny z nejlepších českých herců. Takže jsem si říkala, že je to super a že u toho natáčení nemůžu chybět!

Asi jste kvůli Případu mrtvého nebožtíka nemusela trénovat žádné speciální dovednosti…

Ne, nemusela. Ale povahově jsem přesný opak Rorýse, který se zbraní bojí a je to popleta. Moje Skálová je trochu jako tank a s ničím se nepáře, taková Angelina Jolie, ta by se zbraněmi umět měla. Já jsem takovým výcvikem v reálu už při jiné příležitosti prošla, a takové věci se nezapomínají.

Případ mrtvého nebožtíka (foto: Bio Illusion)

Vás jako diváka kriminální filmy a seriály baví?

To jo, z toho, co jsem viděla byl skvělý švédsko–dánsko–německý Most a pak vlastně další švédský seriál, který převzali Američané a jmenoval se The Killing. Ale jinak musím přiznat, že poslední dobou vyhledávám spíš lehčí filmy a komedie. Měla jsem období, kdy jsem takovou temnotu úplně nepotřebovala. Když je to ale dobře zahrané a natočené, tak je to žánr, který se neomrzí.

Myslíte, že policista je pro českého diváka něčím specifická postava?

No, těžko říct… Určitě je ale zajímavé sledovat vývoj takové postavy od dob Malého pitavala až po kriminálky, které se u nás točí teď. Mě třeba natáčení Expozitury, kde jsem hrála policistku, ovlivnilo moc, protože jsem se mohla potkat se svým skutečným předobrazem – policistkou Helenou. Po zbytek života pro mě bude určitým vzorem a mou osobní hrdinkou. Přispělo k tomu určitě i to, že je to žena, která se postavila za něco, co považovala za důležité, i když byla v situaci, která tomu nešla naproti, protože měla malé dítě. Nebála se. Policisté by měli reprezentovat morálku
a hrdinství – dvě věci, které my v Čechách dnes velmi výrazně potřebujeme. Je pak ale otázka, jak moc často se to skutečně děje… ♦

Případ mrtvého nebožtíka využívá klišé kriminálního žánru, a tak se děj, který divák zná už z milionu žánrových snímků z policejního prostředí, stal podhoubím pro slovní humor a do absurdna gradující situace. Na scéně se objevuje major Prubner (David Novotný), jeho nová kolegyně Skálová (Hana Vagnerová) a detektivové Rorýs (Martin Pechlát) s Dymákem (Lukáš Příkazský). Jejich úkol od náčelníka kriminálky Drátka (Miroslav Táborský) je jasný – vyšetřit vraždu Starablažkové. Postupně kriminalisté vypátrají, že úspěšně vydírala, a proto se jí někdo zbavil. Ale mnoho stop nemají. Jen to, že jde o pomstu. Majoru Prubnerovi šlape navíc na paty jeho nadřízený plukovník Drátek, který mu dá na zjištění vraha jen týden – tedy sedm dní! Detektivní rámec je však základem pro vtipné scény a zdařilé herecké výkony.

-red-
foto/video: Bio Illusion, Falcon © 2020