Dokument V síti se stal kinohitem, za víkend má 115 tisíc diváků

Dalo se to očekávat. Ve společnosti dlouho skloňovaný dokument V síti se stal hitem víkendové návštěvnosti. Za první víkend v distribuci nasbíral film více než 115 000 diváků, což je číslo srovnatelné s českými hranými komerčními hity a nezadá si ani s některými zahraničními blockbustery. Zatím nejúspěšnějším českým dokumentem byl film Občan Havel (163 000), kterého právě nový dokument o zneužívání dětí na síti brzy překoná. Na základě velkého zájmu se tak debata o zneužívání dětí na internetu konečně stala celospolečenským tématem.

„Novináři i diváci se nás v Aerofilms často ptají, jaký je náš nejnavštěvovanější film. Roky jsme na tuto otázku odpovídali stále stejně: Občan Havel. Což generovalo dvojí údiv: Dokument, opravdu? A tolik diváků na to přišlo do kin? A teď se díváme na výsledky filmu V SÍTI za pouhý první víkend, a ač naše očekávání byla samozřejmě vysoká, klademe si nevěřícně v podstatě stejné otázky. Když jsem na začátku kampaně o filmu psala, že bude velkou událostí a něco změní, sama jsem netušila, o jakém rozměru se bavíme. A to jsme teprve na začátku!“  komentuje výsledky Radka Urbancová z distribuční společnosti Aerofilms.

V síti – z natáčení (foto: Milan Jaroš)

Tři dospělé herečky s dětskými rysy se ve filmu V síti vydávají na internet, aby v přímém přenosu prožily zkušenost dvanáctiletých dívek online. Ve věrných kopiích dětských pokojů chatují a skypují s muži, kteří je na netu aktivně vyhledali a oslovili. Drtivá většina těchto mužů požaduje sex přes webkameru, posílá fotky svých penisů a odkazy na porno. Děti jsou dokonce vystaveny vydírání. Dokumentární film Barbory Chalupové a Víta Klusáka vypráví strhující drama tří hrdinek alias “dvanáctiletých dívek”, pro které se účast na experimentu, od castingu až po osobní schůzky s predátory pod dozorem ochranky, stává zásadní životní zkušeností.

Tým v čele s režiséry Barborou Chalupovou a Vítem Klusákem si je vědom zodpovědnosti, která s filmem přichází, a s distribuční premiérou zveřejnil osvětový web www.vsititfilm.cz. Ten je přizpůsoben tak, aby si v něm každý našel potřebné informace. Už nyní tvůrci dostávají stovky zpráv, ve kterých se diváci svěřují se svými příběhy a kvitují vznik dokumentu. Současně se rozjíždí série projekcí speciální verze filmu pro diváky už od 12 let V SÍTI: Za školou. Projekce probíhají jak pro veřejnost, tak pro školy.

Protagonistky dokumentu V síti na slavnostní premiéře v Praze (foto: Jan Hromádko)

Více o osvětové kampani a programech, které na film navazují, se veřejnost dozví po tiskové konferenci 10. března 2020.

Box office ČR – 9. týden 2020 – zdroj: UFD

-red-
foto/video: Aerofilms, Hypermarket Film, Totalfilm.cz © 2020