Kino doma – tipy redakce, co si pustit v obýváku

Do kina se jen tak nepodíváme a většina z nás v těchto dnech klasickou televizi vyhledává spíš pro aktuální informace o současné dramatické situaci. Občas je ale nutné si od koronaviru odpočinout a pro tyto účely máme naštěstí spoustu možností. Vybrali jsme pro vás několik filmových i seriálových titulů, které si můžete pustit legálně online. Všichni naši redaktoři vám v následujícím přehledu nabízí návrhy, co byste si doma měli pustit. Kliknutím na logo vybrané služby se rovnou dostanete k danému titulu.

Vladana doporučuje:

Marťan
pro překonání strachu z izolace

Ocitli jsme se v situaci, kterou pravděpodobně většina z nás ještě nezažila. Pokud vám vadí dočasná sociální izolace nebo zatím moc nevíte, jak se s ní vypořádat, pusťte si pro inspiraci skvělý sci-fi film Ridleyho Scotta Marťan s Mattem Damonem v hlavní roli. Astronaut Mark Watney se během mise na Marsu zraní a ostatní členové posádky opustí planetu v domnění, že zahynul. Ocitá se tak úplně sám na neobyvatelné planetě. Pro to, aby přežil a spojil se Zemí může využít jen své technické znalosti, vzdělání, důvtip a smysl pro humor… Podle mě jde o ideální film pro večer v karanténě. J Stejnojmenná knižní předloha také stojí za přečtení! Autorem románu je americký spisovatel Andy Weir.

Call My Agent!
pro představu co je za zábavním byznysem 

Call my agent (Dix pour cent)

Komediální francouzský seriál Call My Agent! (Chci mluvit se svým agentem!) je z jiného soudku. S vtipem odhaluje zákulisí filmových natáčení a zkoušek v divadlech, a s dávkou pořádné nadsázky dává nahlédnout do života francouzských hereckých hvězd a hlavně jejich obětavých agentů, kteří se starají o jejich pohodu. Finanční – a často spíš hlavně duševní. Ne vždy se to ale daří. Proč nemůže slavná kráska Monica Bellucci potkat žádného pořádného muže, který by se jí líbil? Jak to dopadne, když si Juliette Binoche na moderování slavnostního zahájení festivalu v Cannes obleče extravagantní a nepraktický model, kterému se původně chtěla vyhnout? Co když herec natolik splyne se svou rolí, že se přestěhuje do provizorního přístřešku v rozbahněné zahradě a nechce nic slyšet o tom, že by se měl tu a tam umýt? A je možné absolvovat natáčení  dvou různých filmů v tu samou noc se ctí (a hlavně tak, aby to ani jedna produkce nepoznala)? Seriál Call My Agent! vám doporučuji všemi deseti, pokud se chcete pořádně zasmát a zároveň vás zajímá netradiční pohled do filmového a uměleckého prostředí. Má tři řady po šesti dílech, tak je to docela rychlovka… Najdete na Netflixu.


Pavel doporučuje

Mission: Impossible – Fallout
pro pocit, že za nás všechno někdo vyřeší

Nejen Tom Cruise ale i jeho filmová sága Mission: Impossible zraje jak víno. Šesté pokračování o tajném agentovi Ethanu Huntovi se kvalitativně drží vzestupné tendence a je tak zdaleka nejlepším kouskem celé série. Vizuálně vybroušená a akcí napěchovaná podívaná navíc navazuje hned na několik předcházejících filmů Mission: Impossible a graduje tak i po emoční stránce. A kdyby vám snad nestačily kaskadérské kousky Toma Cruise, knír Supermana Henryho Cavilla to lehce vynahradí. P. S. Na Netflixu je ke zhlédnutí i pátá, neméně povedená Mission: Impossible – Národ grázlů.

Sexuální výchova
pro inspiraci, jak si doma krátit chvilky

Sexuální výchova (Sex Education)

Jak napovídá název, původní seriál Netflixu je především o sexuální osvětě. Odehrává se v idylickém prostředí střední školy, kde žádná sexuální identita a úchylka není tabu. Nejen o sexu, ale i vztazích a například sebeúctě se tu hovoří zcela otevřeně a s vtipem. Realistické úzkosti se tu promítají do bezchybné společnosti, která bez problému přijímá všechny menšinové sexuální orientace. Pokud byste potřebovali protipól k této rozverné, pestrobarevné komedii o sexu, HBO nabízí odvrácenou stranu sexu teenagerů v seriálu Euforie. Sexuální výchova je ale svým pozitivním nábojem nakažlivá a lehce si na obou jejích sériích lze vytvořit závislost.


Alex doporučuje

Westworld III. série
pro pocit vítězství nad systémem

Samozřejmě, pokud jste distopickým seriálem HBO dosud nepolíbení, dáte si nejdřív dvě úvodní řady. Ta první je skvělá, s druhou už je to poněkud horší. Ale pořád je standard této série na takové úrovni, že i druhou řadu dokoukáte (i když s občasným kroucením hlavy). Protože! Ta třetí je podle prvních dílů zjevně lepší než druhá. A to je skvělá zpráva. Příběh o futuristickém zábavním parku obývaném roboty, kteří si časem uvědomí svoje vědomí a práva patří k tomu nejzajímavějšímu, co na poli televizní tvorby v posledních letech vzniklo. Téma už se objevilo v sedmdesátých letech ve filmu Michaela Crichtona. Třetí řada přinese zásadní feminní souboj dvou vůdčích robotických person. A objeví se tu i další zajímavé postavy včetně nováčka Aarona Paula.

Ragnarök: Konec světa
pro uklidnění, že apokalypsa přijde jindy

Ragnarök

Jestli vás napadlo, zda současná situace náhodou není konečná, pusťte si norský seriál z originální tvorby Netflixu. V norském městečku, které sužuje znečištění a děsí tající ledovce, se konec světa zdá být až moc skutečný. Ale vypadá to, že za tyhle věci nakonec nemohou lidi a jejich chování. Odpovědi se snaží jeden komplikovaný mladík najít v ostatních i sám v sobě. Seriál má úžasnou atmosféru, temnotu severských lokací, ale nechybí mu ani vtip. Nadstandardní podívaná nejen pro teenagery.


Jakub doporučuje

Nový papež
pro vědomí, že vše je tak, jak má být

Geniální Paolo Sorrentino navázal a veleúspěšnou sérii Mladý papež druhou řadou. I tentokrát divákovi nabízí chytrý a moderní pohled do zákulisí špiček katolické církve. Papežská sága ale není primárně dílem o církvi. Sorrentino v seriálu zhmotňuje svůj náhled na život i svět, nabízí spoustu možností k pobavení, satiricky se vysmívá nejen církvi ale i politikaření. Nutno doporučit i pro extrémně kvalitní filmařinu, kameru, střih i naprosto dokonalý soundtrack. Obsazení v druhé řadě je navíc ještě hvězdnější.

Staříci
pro pocit vítězství nad zlem

Nová česká komedie Staříci přinesla oběma hlavním představitelům České lvy za herecké výkony. Naprosto oprávněně. Dramedie režisérů Ondřeje Provazníka a Martina Duška si brala inspitaci ze skutečného případu z devadesátých let. Vlasta (Jiří Schmitzer) chce vypátrat a zabít komunistického prokurátora Václava Mráze, kterého porevoluční soudy nedokázaly nebo nechtěly za jeho zločiny z 50. let potrestat. Vlasta přemluví Antonína (Ladislav Mrkvička), aby mu s akcí pomohl. Oba starci sednou do dodávky a vyráží vstříc za pomstou…
Výtečný herecký koncert, vynikající scénář kombinující závažnost tématu i vtip patří k nejlepším českým filmům loňska.
Dagmar doporučuje

Irčan
pro pocit, že není kam pospíchat

Jestli jste se sami sobě před časem vymlouvali, že nemáte čas na to vidět nejnovější snímek Irčan Martina Scorseseho, protože je moc dlouhý, pak to teď za současných podmínek už možné není. Vyyužijte čas a podívejte se na něj v klidu. Netflixový snímek v ceně milionů vám nabídne příběh bývalého amerického prokurátora a investigativního novináře Franka Sheerana, kterého si zahrál Robert De Niro. Předlohou k Irčanovi se stala kniha I Heard You Paint Houses, jejímž autorem je Charles Brandt. Společně s De Nirem se před kamerou setkali Joe Pesci, Al Pacino a Harvey Keitel. U tří a půl hodinového kriminálního dramatu si můžete užít kromě skvělého a klasického obsazení také dokonalou kameru, střih a soundtrack.

Volejte Saulovi
pro pocit, že morálka není důležitá

Volejte Saulovi (Better Call Saul)

Jako druhý tip nabízím sérii nazvanou Volejte Saulovi. Prequel spin-off oblíbeného seriálu Perníkový táta vypráví příběh okouzlujícím způsobem šíleného právníka Saula Goodmana, jehož morální kodex se značně vymyká běžným standardům. První série seriálu vznikla v roce 2015 a právě teď můžete na Netflixu sledovat už pátou řadu, jejíž nové díly budou zveřejňovány každý týden až do 15. dubna letošního roku. Tvůrci snímků jsou Vince Gilligan a Peter Gould, hlavního hrdinu z Nového Mexika si zahrál Američan Bob Odenkirk, a to naprosto skvěle! Schválně – kolik jeho hlášek vás v každém z dílu dokáže dostat tak, že si je budete chtít pamatovat co nejdéle?

-red-
připravili: Vladana Drvotová, Pavel Bárta, Jakub Gutt, Alex Csörgö, Dagmar Šimková