Šarlatán uveden v Berlíně, příběh léčitele brzy zamíří do kin

Na konci týdne se na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně uskutečnila světová premiéra nejnovějšího filmu režisérky Agnieszky Holland Šarlatán. Po červeném koberci před Berlinale Palast se prošla jak sama režisérka, tak herci Ivan Trojan, Josef Trojan, Juraj Loj, producenti filmu, i část tvůrčího týmu.

Otec a synové Trojanovi na Berlinale

Snímek Šarlatán byl v Berlíně uveden v rámci prestižní sekce Berlinale Special Gala, čehož si tvůrci velmi váží. Účast na festivalech je vlastně většinou práce, ale tohle je Berlín, áčkový festival, tím to pro mě bylo výjimečné,“ svěřil se představitel hlavní role Jana Mikoláška Ivan Trojan, kterého do německé metropole, kde se míjeli s herci jako je Johnny Depp, Javier Bardem či Salma Hayek, doprovodili i oba synové. Josef i František totiž ve snímku inspirovaném životem skutečného léčitele hrají. „Být v tom velkém sále a dívat se na lidi, jak stojí a tleskají, to byl životní a nádherný zážitek,“ doplnil svého otce Josef Trojan, který podle reakcí prvních diváků skvěle ztvárnil mladší verzi Mikoláška.

Pozitivní pocity si z Berlína odváží i slovenský herec Juraj Loj, jenž je podle kritiků velkým, zatím neobjeveným talentem. „Zažívám zvláštní pocit nepřipravenosti. Všechno přichází se zpožděním, dojmy z premiéry i z festivalu. Berlinale je v mé kariéře největší evropský filmový festival, jaký jsem kdy zažil. Najednou jsem se začlenil do jeho života a jsem z toho zaskočený. Myslím, že to na mě dolehne tak za týden,“ dodal upřímně představitel role Františka, asistenta a partnera rozporuplného léčitele Jana Mikoláška.

Šarlatán na Berlinale

Spokojená je se světovou premiérou i sama režisérka Agnieszka Holland, která byla na tomto festivalu poprvé před téměř čtyřiceti lety s polským filmem Horečka. „Měli jsme pocit, jako by se na Berlinale Šarlatán narodil. A taky že jde o docela robustní děťátko, které může v lidech vyvolat větší emoce, než jsem čekala. A bylo krásné u toho být s celým štábem a herci,“ popsala své pocity po návratu z festivalu uznávaná filmařka, která i na berlínské tiskové konferenci zopakovala, že jde o velmi intimní příběh na pozadí zásadních dějinných událostí.

Producentka filmu Šárka Cimbalová s režisérkou Agnieszkou Holland

Snímek nyní čeká česká premiéra. První reakce světových médií jsou veskrze pozitivní, například Indie Wire jej vybralo ze všech 340 filmů mezi 10 nejlepších snímků letošního festivalu a oceňuje jej s tím, že byl dostatečně silný i do soutěžní sekce.
Na hodnocení českých diváků si tvůrci počkají do 26. března, kdy jde film do distribuce.

-red-
zdroj: G. Vágner
foto/video: CinemArt, Marlene Film Production © 2020