Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

Všude dobře, doma nevím – originální komedie o psychoterapeutce je na Aerovodu

Aerovod svým divákům nabízí další originální komedii, tentokrát z francouzsko-tuniské provenience. V originálním snímku Všude dobře, doma nevím se seznámíme s mladou psychoterapeutkou, která se po letech vrací z Paříže do rodného Tunisu, aby si zde otevřela vlastní ordinaci. Ve filmu v hlavní roli exceluje Golshifteh Farahani (Paterson, Labyrint lží). Film měl světovou premiéru na festivalu v Benátkách, následně byl uveden na prestižních přehlídkách v Torontu, Londýně a Pusanu. Podívejte se na trailer.

Příběh o boření předsudků, nových přátelstvích a návratu ke kořenům je prostoupen jemným humorem pramenícím z kontrastů mezi emancipovanou Selmou a její rodnou zemí, kde jsou obyvatelé sice vřelí a přátelští, ale zastávají řadu konzervativních názorů a jen těžko hledají pochopení pro její profesi a přístup k životu. Selma je ale odhodlaná uspět, staví se k problémům čelem a nové prostředí jí čím dál více přirůstá k srdci.

Všude dobře, doma nevím (foto: Aerofilms)

Všude dobře, doma nevím je celovečerním debutem francouzské režisérky tuniského původu Manele Labidi. Důležitou inspirací pro mě byly italské komedie ze 60. a 70. let. Líbí se mi, jak zpracovávají politická a sociální témata pomocí humoru a satiry,“ říká mladá tvůrkyně. Hlavní postava sebevědomé Selmy, která má se svou rodnou zemí po letech v zahraničí komplikovaný vztah, je inspirována režisérčiným životem. Skrz postavu Selmy zkoumám svůj rozporuplný vztah s touto zemí, kterou znám, jejímž jazykem plynně mluvím, ale často se od ní cítím hodně vzdálená,“ dodává Labidi.

Všude dobře, doma nevím (foto: Aerofilms)

Hlavní role ve filmu Všude dobře, doma nevím se zhostila Golshifteh Farahani. Umělkyně narozená v Teheránu debutovala na plátně již ve 14 letech a brzy se stala jednou z nejpopulárnějších hereček v Íránu. Průlom v její kariéře nastal v roce 2008, kdy si zahrála po boku Leonarda DiCapria v thrilleru Labyrint lží režiséra Ridleyho Scotta. Stala se tak první íránskou herečkou, která se od islámské revoluce v roce 1979 objevila v hollywoodském filmu. Farahani v té době také začala vzbuzovat ve své domovině silné kontroverze. Na newyorskou premiéru snímku si nevzala šátek a následně jí bylo v Íránu zakázáno pracovat.

Golshifteh Farahani (foto: archiv)

Poté, co vyslovila podporu povstalcům takzvané Zelené revoluce, se v Íránu stala nežádoucí osobou a byl jí zakázán návrat. Golshifteh se proto usadila v Paříži a v posledních letech se objevila například ve filmu Jima Jarmusche Paterson nebo v blockbusterech Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta a Vyproštění. Pro Manele Labidi byla spolupráce s Farahani splněným snem. Když je Golshifteh na plátně, stane se něco magického – má v sobě obrovskou sílu. Díky svým životním zkušenostem byla pro tuto roli ideální, s postavou Selmy souzněla. Přistupovala k ní velmi instinktivně a emočně, dodává Labidi.

[pullquote align=“full“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Připravujeme recenzi[/pullquote]

-red-
foto/video: Aerofilms © 2020

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast