3Kino promítne film, který vychází z přelomové polské knihy o sexu

Mezinárodní festival 3Kino se ve čtvrtek 11. června svým fanouškům připomene mimořádnou projekcí v rámci 3Kino uvádí. V Městské knihovně v Praze se bude promítat polský film režisérky Marie Sadowské Umění Milování. Film je výjimečný tématem, kterému se věnuje. V 70. letech vyšla v Polsku stejnojmenná kniha popularizující sexualitu. Byla vůbec prvním polským dílem, které se otevřeně věnovalo lidské sexualitě a její popularizaci. 7. ročník MFF 3KinoFest se letos uskuteční v termínu od 4. do 11. listopadu 2020. Tradičně se bude věnovat filmům z Polska, Slovenska, Maďarska a České republiky. 

Umění milování (foto: 3Kino)

Vydání knihy Umění milování se stalo v Polsku na konci 70. let velkou událostí. Jednalo se totiž o vůbec první polské dílo, které se otevřeně věnovalo lidské sexualitě a její popularizaci. Jeho autorka, respektovaná gynekoložka Michalina Wisłocká (1921–2005), to však s publikováním takových informací neměla vůbec snadné. Narážela na odpor komunistických straníků, katolické církve i konvenční společnosti a hlavně na mužský šovinismus. Na svou stranu ovšem nakonec získala významné spolubojovníky – manželky, matky, milenky, ženy obecně. A tak se nakonec otázky sexuality včetně nejzákladnější problematiky, jako jsou problémy početí či antikoncepce, dostaly na stránky běžně dostupné literatury.

Umění milování (foto: 3Kino)

Snímek Umění milování, jenž byl životem Wisłocké inspirován, se nicméně nesoustředí pouze na zápas o vydání stejnojmenné knihy. Osud doktorky podává komplexně – na pozadí historických událostí popisuje její dramatický osobní život a milostné peripetie. Prvotní obraz zarputilé bojovnice a excentrické lékařky se tak postupně transformuje do portrétu milující ženy, která byla pro lásku schopna také mnoho obětovat. Autorům snímku se vedle představení silné osobnosti, neustále bojující se společenskými konvencemi, podařilo vytvořit také velký milostný příběh. Humorně laděné scény a výtečné výkony známých herců k tomu filmu dodaly na divácké atraktivitě.

7. ročník MFF 3KinoFest se uskuteční v termínu od 4. do 11. listopadu 2020. Největší festival středoevropského filmu proběhne v pražských kinech Atlas a Městské knihovně a představí filmy z Polska, Slovenska, Maďarska a České republiky. Diváky čeká řada novinek a překvapení v podobě bohatého doprovodného programu (divadelní vystoupení pro děti, koncerty, výstavy).
Denní program bude zveřejněn několik týdnů před festivalem. Více na www.3kino.cz

-red-
zdroj: Pavel Soušek
foto: MFF 3KinoFest © 2020