Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Kultovní Samotáři se vracejí do kin po dvaceti letech (trailer)

Legendární komedie Davida Ondříčka a Petra Zelenky Samotáři se vrací v digitálně restaurované verzi. V obnovené premiéře po 20 letech vstoupí film do kin 2. července 2020. Svého času se jednalo o filmové zjevení, kterému někteří diváci zcela propadli. Do kina se na Samotáře chodilo několikrát a už v době uvedení některé hlášky zcela zlidověly. Podívejte se na původní trailer v HD verzi.

Samotáři se v době svého vzniku stali originální generační výpovědí, která mimořádně zarezonovala s pocity diváků. Prostřednictví kaleidoskopu absurdních a bizarních situací si kladou Samotáři otázku, zda v dnešním světě je ještě možné trvale milovat a zda dokážeme lásku vzájemně sdílet a naplnit. A právě proto dokáží také dnes oslovovat i publikum, které v době jejich vzniku ještě nebylo na světě. Samotáře vidělo od premiéry v roce 2000 až dodnes přes 600 tisíc diváků. Hlášky z filmu se staly kultovními, a předávají se v průběhu let mezi dalšími diváky filmu.

Fotka z placu – uprostřed David Ondříček, vpravo Petr Zelenka

„Film Samotáři mám strašně rád. Na filmu se sešla úžasná a pestrá skupina talentovaných lidí. Potkal jsem tam Petra Zelenku a Olgu Dabrowskou, kteří byli fantastický, nesourodý a přesto dokonale se doplňující scénáristický team. Obsadil jsem do jeho první filmové role, dnes už legendu Ivana Trojana (dodneška nechápu, že to je jeho filmový debut). Přes uvolněnost a určitou lehkou ruku, s kterou jsme k filmu přistoupili, byla ústřední sedma herců výborně připravená, soustředěná a profesionální. Podobně jako Peter Sellers Růžového pantera si film „ukradl“ sám pro sebe a zcela zaslouženě Jirka Macháček.“ říká režisér a producent David Ondříček.

Za roli okouzlujícího uživatele marihuany Jakuba získal Jiří Macháček Českého lva.  „Já jsem za Samotáře vděčnej jako za nádhernou etapu života. Bylo to  šťastné setkání. David dal dohromady skvělej, mladej štáb, pro některé to byla dokonce první zkušenost s filmem, takže to bylo takové čerstvé a krásně to jiskřilo,“ říká Jiří Macháček.

Samotáři (foto: Falcon)

„Samotáři pro mě budou vždycky výjimečný film. Nikdo nepředpokládal, že by z něj mohl být „kulťák“ a já jsem vděčná Davidovi Ondříčkovi a Petrovi Zelenkovi, že jsem u toho mohla být. Na tenhle zážitek z natáčení a všeho, co se kolem filmu dělo i potom, fakt nikdy nezapomenu.:) Je to prostě srdcovka, ze které mi do teď zůstalo spoustu kamarádů a blízkých přátel,“ říká herečka Jitka Schneiderová.

„Zásadní na Samotářích pro mne bylo seznámení s Ivanem Trojanem, jak lidské, tak profesní. Ivan mne představil Mirkovi Krobotovi a odtud zazněla nabídka psát pro Dejvické divadlo. Pro Ivana jsem pak napsal některé jeho zásadní divadelní role a na prknech, co znamenají svět, se díky těm dvěma pánům pohybuji dodnes,“ vzpomíná scenárista Petr Zelenka.

Samotáři (foto: Falcon)

„Rád bych ještě vzpomenul na tři základní kameny úspěchu Samotářů. Honza Muchow, který napsal hudbu a sám i zpívá Lucky Boy, dokonale připravený kameraman Richard Řeřicha a originální střihač Michal Lánský. Film jsme oddaně milovali už při realizaci a energie, kterou jsme tam vložili, se několikanásobně vrátila. Distributor Honza Jíra se se mnou vsadil o láhev vodky, pokud film překročí 100 000 diváků. Nakonec to bylo 600 000 diváků!“ dodává režisér a producent David Ondříček.
Věděl jsem, že ten film bude dobrej, ale že se z něj stane až takovej kult, jsem nečekal. Tehdy jsem strašně toužil dělat práci, kterou dělám, ale než se natočili Samotáři, tak to bylo spíš o čekání na příležitost. Po nich se to změnilo radikálně, a mohl jsem si začít vybírat, co bych si chtěl vyzkoušet, co mě  herecky přitahuje, a za to vděčím i tomuhle filmu,“  vzpomíná Jiří Macháček.

 „Film Samotáři jsme natáčeli pro stříbrné plátno a potemnělé sály kin. Proto jsem nesmírně šťastný, že se vrací po 20 letech v restaurované verzi do kinodistribuce. Jsem zvědavý, jestli ho současná mladá generace vezme tak, jako ta v roce 2000. Možná, že i přes všechny sociální sítě jsme si  dnes i ještě vzdálenější a i když žijeme ve velkých městech, jsme stále Samotáři,“ říká David Ondříček.

-red-
foto/video: Falcon © 2020


TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast