Filmovku otevře Havel a uzavře Slámova Krajina ve stínu, program je online

Program Letní filmové školy v Uherském Hradišti už byl zveřejněn na webu festivalu. 46. ročník Filmovky bude otevírat novinka Slávka Horáka Havel. Jako zakončovací snímek byl vybrán titul Krajina ve stínu renomovaného scenáristy a režiséra Bohdana Slámy. Film bude mít na LFŠ světovou premiéru. Důležitou roli v něm hraje i krvavý konec války před 75 lety. V novince podle skutečné události hrají Magdaléna Borová, Stanislav Majer, Bára Poláková, Csongor Kassai, Petra Špalková, Zuzana Kronerová, Pavel Nový, Cyril Drozda nebo Marek Taclík.

Film Krajina ve stínu má široký časový záběr, jeho hrdinové čelí nacismu i komunismu, přímým podnětem pro jeho natočení se stal poválečný masakr v obci Tušť v oblasti Vitorazska na jihu Čech. Koncem května 1945 zde bylo během divokého odsunu brutálně zavražděno 14 lidí.
“Zajímá nás, jak malý člověk obstojí uprostřed dějin, které se přes něj valí. Musíme si klást otázku, jak bychom se v podobných situacích zachovali my sami,” říká režisér Bohdan Sláma, jenž Krajinu ve stínu natočil v černobílé verzi a na klasický filmový pás.

Českou předpremiéru bude mít na LFŠ i novinka Žáby bez jazyka od Miry Fornay. Oceňovaná režisérka v příběhu svého třetího celovečerního filmu rozehrává nebezpečné vztahové hry, které probíhají v jedné rodině a v průběhu jednoho dne.

Festival představí i zajímavou tvorbu Bohdana Karáska, který širší publikum nedávno oslovil komedií Karel, já a ty. Karásek založil nezávislou produkci s názvem Filmová společnost Alfreda Bouriany, kde vznikly jeho „bytové“ filmy Lucie, Milostné písně a právě i Karel, já a ty. Právě kolekci těchto „bytových“ filmů uvede letošní filmovka ve svém programu. Karásek samozřejmě svoje filmy osobně uvede.

Totalfilm.cz přinese z LFŠ tradiční festivalové zpravodajství, rozhovory s osobnostmi a recenze.

-red-
foto/video: Bontonfilm, CinemArt, Marienbad Film, Totalfilm Media © 2020