Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ČEKÁME VE ČTVRTEK VEČER: TRAILER FILMU PAST OD M. NIGHT SHYAMALANA S JOSHEM HARTNETTEM

Recenze: Jít krást koně – síla prožitku pro přemýšlivého diváka

Jít krást koně je Stříbrným medvědem oceněný snímek z loňského Berlinále (Mimořádný umělecký přínos – kamera dánského Rasmuse Videbæka). Film vznikl podle stejnojmenného a světově známého románu norského romanopisce Pera Pattersona. Příběh do scenáristické podoby zpracoval a natočil norský režisér Hans Petter Moland, který má na kontě například Boj sněžného pluhu s mafií (2014) nebo Vzkaz v lahvi (2016).

Jít krást koně (fot:o Film Europe)

Poetický příběh vypráví o vyrovnávání se s realitou, se kterou je konfrontovaný hlavní hrdina Trond, když pomalu odkrývá svůj životní příběh plný nejrůznějších zvratů, hluboce bolavých momentů a traumat, ale také extrémně šťastných chvilek. Hlavní roli ve snímku ztvárnil švédský herec Stellan Skarsgård a patnáctiletou verzi jeho postavy zahrál Jon Ranes. Pro Skarsgårda je to už páté setkání s režisérem Molandem a po herecké stránce opět velmi kvalitní práce herce, jehož rozptyl rolí nelpí na žánrových limitech.

Film skáče v čase (1948-1999) a vypravuje o okolnostech životního příběhu Tronda, jehož nejčerstvější událostí v životě je smrt manželky, s níž prožil téměř čtyřicet let života. Rozhodl se pro život na samotě a rozpomíná se na zásadní léto strávené na chatě s otcem.

Jít krást koně (foto: Film Europe)

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Síla nevyřčeného[/pullquote]Krása přírody a její syrovost hrají v tomto snímku, který hodně pracuje s tělesným prožitkem hlavního hrdiny, prim. Stejně důležitá je také rovina nevyřčeného, která nutně vede k otázkám o schopnostech zpracovat bolest, umění odpouštět a zároveň unést svou vlastní historii, nezbytnosti rozhodovat se, formujících aspektech dospívání a o tom, jakou sílu v našem životě hraje čas a také (náhodná) setkání. Kontemplativní snímek doprovází komentář toku myšlenek samotného Tronda, který se rozhodl pro samotu, ale ne pro osamělost a který se z podstaty věci nemůže vyhnout určité míře nostalgie. To vše ale se vztyčenou hlavou a minimem prostoru pro sebelítost.

Kromě už zmíněné skvělé kamery doprovází pomalu plynoucí film také citlivě komponovaný soundtrack Kaspara Kaaeho a vydařeně zpracovaný zvuk (práce se dřevem, sníh).

 • 65%
  Režie - 65%
 • 60%
  Scénář - 60%
 • 80%
  Kamera - 80%
 • 75%
  Zvuk - 75%
 • 80%
  Herci - 80%
 • 70%
  Hudba - 70%
72%

Jít krást koně (2019)

Snímek Jít krást koně vyžaduje naladěného diváka, který dovede číst mezi řádky a který bude chtít rozjímat stejně jako hlavní hrdina a nebude se dožadovat vyčerpávajícího vysvětlování. Nakonec možná leckterého diváka dovede tento snímek i k přečtení její knižní podoby. Stejně tak se to stalo i v mém případě, a to z důvodu několika slabších míst, která vyplňují scény bez hlubšího významu pro dynamiku samotného příběhu. Nutno ale dodat, že ve stylu a celkovém vyznění příběhu mi zásadně dojem nekazily a nepřeválcovaly jeho nespornou výslednou sílu.

Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Film Europe © 2020

Jít krást koně
Ut og stjæle hester ??
Ut och stjäla hästar ??
Drama
Norsko / Švédsko / Dánsko, 2019, 122 min
Premiéra: 9. 7. 2020 Film Europe
Režie: Hans Petter Moland
Scénář: Hans Petter Moland
Kamera: Rasmus Videbæk
Hudba: Kaspar Kaae
Hrají: Stellan Skarsgård, Tobias Santelmann, Jon Ranes, Bjørn Floberg, Danica Curcic, Sjur Vatne Brean, Gard B. Eidsvold, Pål Sverre Hagen, Anders Baasmo Christiansen, Jan Gunnar Røise, Ane Ulimoen Øverli

 

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast