Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

NEJKRÁSNĚJŠÍ A NEJDOJEMNĚJŠÍ ANIMÁK ROKU? UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER ROZZUM V DIVOČINĚ?

Recenze: Než skončí léto – svěží náhled na ohrané téma

Láska dvou teenagerů, kterou překazí smrtelná choroba, je ve filmech zobrazena většinou podle šablonovitého a všem dobře známého schématu. Snímek Než skončí léto k tomuto tématu naštěstí přistupuje svěže a místy až provokativně. Nevypadá tak, jako by se pod ním podepsal John Green (Hvězdy nám nepřály), a nezapadá ani do škatulky sladkobolných dramat typu Teď a tady či Dlouhá cesta.

Než skončí léto (foto: Aerofilms)

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Závisláci[/pullquote]Ve filmech s podobnou tématikou se často s romantickou naivitou akcentuje, jak dokonale se k sobě ústřední dvojice hodí. Šestnáctiletá Milla, která bojuje s rakovinou, se ovšem nemohla zakoukat do nikoho problematičtějšího než do Mosese. Ten sice nemá střechu nad hlavou, zato má ale přítelkyni a navrch i závislost na nejrůznějších drogách. Závislá je ovšem i Milliina matka, a to na lécích, které ji předepisuje její psychiatr, což je zároveň její manžel a otec Milly. I když rodiče nejsou z Mosese nadšení, rozhodnou se mu poskytnout přístřeší. Moses tak tráví čas se zamilovanou Millou a jako odměnu za to mu její otec předepisuje tolik pilulek, kolik jen Mosesovo hrdlo ráčí. [pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Kondenzovaná sdělení[/pullquote]Na půdorysu rodinné tragédie se formuje tato až bizarně laděná zápletka. Než skončí léto se tak příjemně vyhýbá zažitým konvencím a nahlíží na milostné vzplanutí realistickou a místy nečekaně humornou optikou. Snímek je rozdělen do krátkých kapitolek s popisky vyvedenými v pastelových barvách a připomíná tak skoro až instagramové příspěvky. Jedná se o mladistvý postup, který – v dobrém slova smyslu – přesně odpovídá shonu dnešní doby. Většina moderní populace se jednoduše nechce zabývat čtením dlouhých epických básní à la Ztracený ráj od Johna Miltona, a naopak si vystačí čtením svižných instagramových veršů Rupi Kaur. A přesně takový je i film Než skončí léto – současný, kondenzovaný a neméně působivý.

Než skončí léto (foto: Aerofilms)

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Vynikající Scanlen[/pullquote]Essie Davis a Ben Mendelsohn se jako rodiče Milly pohybují mezi tichým zármutkem a perfektně načasovaným, místy až třeskutým, odlehčením. Hlavní postavu Millu hraje Eliza Scanlen, kterou jsme mohli letos vidět v adaptaci Malých žen režisérky Grety Gerwig, a především pak loni v její průlomové roli Ammy ve vynikající minisérii Ostré předměty. Scanlen tu není po většinu času za křehkou květinku, ale svéhlavou teenagerku, která si je dobře vědoma toho, jak málo času jí zbývá a hodlá si ho tak naplno vychutnat.

Než skončí léto (foto: Aerofilms)

Jako smělé a zdařile zrealizované se jeví rozhodnutí režisérky Shannon Murphy odbourat pomyslnou čtvrtou stěnu a nechat Scanlen dívat se přímo do kamery. Její pohled, ať už spiklenecký nebo vzdorovitý, slouží jako pozvánka do jejího nitra a oproti obvyklému pocitu lítosti, kterou nad podobnými postavami cítíme, tak nabízí spíše formu ztotožnění. Murphy bourá nejen čtvrtou stěnu, ale i část základů, aby mohla vystavět příběh k obrazu svému.
 • 85%
  Režie - 85%
 • 80%
  Scénář - 80%
 • 80%
  Herci - 80%
 • 75%
  Hudba - 75%
 • 80%
  Kamera - 80%
80%

Než skončí léto (2019)

Celovečerní debut australské režisérky Shannon Murphy je až nečekaně vyspělý a správnou mírou sebevědomý. Stylisticky se sice rozbíhá do příliš mnoha směrů, avšak to lze chápat jako příslib toho, co nám tato nadaná režisérka v budoucnu může nabídnout. Originální název snímku Babyteeth – dětské či mléčné zuby – je víc než příhodný. Zatímco u hlavní hrdinky Milly ztráta posledního mléčného zubu značí přelom jedné etapy, Shannon Murphy nám dává jasně najevo, že se svým prvním filmem zbavila dětských zubů a že bez problémů ukousne jakkoliv velké sousto se jí zamane v jejím následujícím snímku.

Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: Aerofilms © 2020
Než skončí léto  ?? Babyteeth ?? Komedie / Drama Austrálie, 2019, 118 min Premiéra: 9. 7. 2020 Aerofilms Režie: Shannon Murphy Scénář: Rita Kalnejais Kamera: Andrew Commis Hudba: Amanda Brown Hrají: Eliza Scanlen, Toby Wallace, Emily Barclay, Essie Davis, Ben Mendelsohn, Andrea Demetriades, Charles Grounds
TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast