Smečka zavede diváky do zákulisí hokeje a upozorní na šikanu mezi sportovci

Šikana v hokejovém týmu je téma nového českého filmu Smečka, jehož premiéra se odehraje v rámci 60. Zlín Film Festivalu, na plátna českých kin vstoupí 8. 10. 2020. Snímek režiséra Tomáše Polenského vznikl v mezinárodní koprodukci České republiky, Slovenska a Lotyšska. Film diváky zavede do fiktivního hokejového klubu Vlci, kde jsou dospívající chlapci vychováváni podle zákona síly. Právo silnějšího dominuje v celém kolektivu, který se tak stává vlčí smečkou, kde panuje velká rivalita a tvrdé zákony. Podívejte se na trailer filmu.

Snímek vznikl jako celovečerní hraný debut režiséra Tomáše Polenského, absolventa Vyšší odborné školy filmové ve Zlíně a FAMU, který má sám s hokejovým prostředím zkušenost. „Podle výzkumů se téměř každé páté dítě stává obětí šikany. O šikaně se obvykle hovoří pouze v souvislosti se školstvím. Ze své zkušenosti však vím, že mládežnické sportovní kolektivy jsou jí plné, a často je mnohem brutálnější než šikana na školách,“ vysvětluje Polenský a dodává, že hlavní linie filmu sleduje příběh šestnáctiletého hokejového brankáře Davida, který nastupuje do nového hokejového týmu, ten jej však nepřijímá.

Smečka – Tomáš Mrvík známý z výtečného filmu Olma Omerzu Všechno bude

V hlavních rolích se objeví Tomáš Dalecký, Tomáš Mrvík, Jiří Vyorálek, Vlastina Svátková, Václav Vašák a Patrik Děrgel. “Castingy probíhaly po celé republice, a zatímco obsazení Tomáše Mrvíka (Miky) bylo jasné hned po prvním pražském castingu, představitele hlavní role Davida jsme hledali velmi dlouho,” říká režisér. Brněnského rodáka Tomáše Daleckého, který ztvárnil hlavní roli, se podařilo najít až měsíc před natáčením. “Dlouho jsme si mysleli, že role Davida je zakletá – jednak proto, že se dlouho nedařilo najít správného herce – jeden kandidát to po několika schůzkách s režisérem vzdal pro celkovou velkou náročnost role, s dalšími se Tomáš Polenský rozloučil sám během hereckých zkoušek – a pak také proto, že se David zranil hned během svého prvního natáčecího dne. Naštěstí Tomáš Dalecký i přes zranění v natáčení statečně hned druhý den pokračoval”, dodávají producenti Julietta Sichel a Jan Froněk z 8Heads Productions.

Smečka – Tomáš Dalecký

Ve filmu hrají jak skuteční hokejisté – neherci, tak studenti hereckých škol nebo již ostřílení herci jako Tomáš Mrvík (nominace na Českého lva za roli Máry ve filmu Olma Omerzu Všechno bude) nebo Tomáš Dalecký (Darek ve filmu Ivana Pokorného Uzly a pomeranče). Skloubit herce a neherce však vůbec nebylo lehké – neherci-hokejisté se neuměli pohybovat před kamerou, zatímco herci se z hokejového hlediska hýbali „legračně” a často nevěděli, jak si správně zavázat brusle nebo se dostat do hokejové výstroje tak, aby jim divák uvěřil, že to dělají každý den od útlého dětství.

Film vznikl za podpory Fondu kinematografie, Slovenského audiovizuálního fondu, Lotyšského národního filmového centra, fondu Media Creative Europe a dotačního programu na podporu audiovizuální tvorby ve Zlínském kraji. Smečka necílí jen na koprodukční země, díky popularitě hokeje a aktuálnímu tématu šikany jde o film s mezinárodním potenciálem.

Do kin film uvede Bontonfilm 8. října.

-red-
foto/video: 8Heads Productions © 2020
zdroj: Gábina Zajícová