Nepřehlédněte

Filmovku ukončila novinka Bohdana Slámy Krajina ve stínu – o čem je?

Novinka Bohdana Slámy měla světovou premiéru na slavnostním zakončení letošní 46. Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Černobílý film natočený na klasický filmový materiál vypráví příběh malé pohraniční vesnice, ve které ničí mezilidské vztahy následky války. “Jakmile jsem si přečetl scénář, natočit jsem to musel,” říká režisér. “Po jeho přečtení jsem byl konsternován. Byl jsem v šoku, jak je možné, že se takto zachová soused k sousedovi. Jak je možné, že dojde k takovému masakru mezi lidmi, kteří se znají celý život. Jak je možné, že se z obyčejných lidí stanou vrazi.”

Nový film Bohdana Slámy pojednává o událostech, ke kterým došlo v průběhu 20. století na Vitorazsku, v odlehlém jihočeském regionu při hranicích s Rakouskem. “Je dobře, že ten film vznikl,” říká spisovatel a autor historických próz Pavel Kosatík a pokračuje: “Česká kinematografie, na rozdíl třeba od polské, nemá silnou tradicí filmů, které by se zabývaly bolestnými a často dodnes nezahojenými ranami na tváři novodobé historie. Patří k nim i meziválečné soužití s německou národnostní menšinou, druhá světová válka plus poválečný odsun a jeho důsledky. Ke cti režiséra a filmu patří, že se nevyhýbá zobrazení těchto dávných událostí podle pravdy.”

Krajina ve stínu – režisér na place (foto: Bontonfilm)

Obyvatelé Vitorazska doplatili na to, že o půdu, na které žili, soupeřily dva státy s velmi odlišnými režimy. Ačkoliv od konce 13. století žili v Rakousku, jejich obce byly v roce 1920 přičleněny k Československu. Když se na podzim 1938 objevila možnost vrátit se zpět domů, bylo už po anšlusu, takže šlo o „návrat“ do nacistického Německa. Kdo si je zvolil, ten trpěl nejpozději po roce 1945, když se situace opět obrátila.

Vedle spravedlivě potrestaných bylo postiženo také mnoho nevinných. Někteří, pokud přežili, byli ze svých domovů vyhnáni hned dvakrát: nejdřív v roce 1945 do Rakouska a později, pokud jim byl povolen návrat, ještě jednou dál na opačnou stranu od hranic, oddělujících teď Východ od Západu, hluboko do českého vnitrozemí. Zvlášť tragicky všechny tyto události postihly obyvatele obce Tušť. Před lety je ve své knize „Tragédie Vitorazska 1945-1953. Poprava v Tušti“ znovu objevil historik Ján Mlynárik. Film je těmito událostmi inspirován.

Krajina ve stínu (foto: Bontonfilm)

“Slámův film ukazuje osudy lidí, kteří se svými malými soukromými dějinami uvízli v soukolí dějin velkých. Zobrazením jedné vesnické komunity na široké časové ploše dvou desítek let režisér zachycuje proces, kdy se oběti stávaly viníky i naopak. Odlidštěná anonymní moc, pokud se vymkne z kontroly, otvírá prostor zločinům. Jejich pachateli však býváme většinou už my sami,” dodává Kosatík.

Film vejde do českých kin 10. září.

-red-
foto/video: Bontonfilm © 2020

%d blogerům se to líbí: