Jeskyně: Skutečný příběh, který sledoval celý svět

Do kin právě vstoupil film s příznačným názvem Jeskyně. Je totiž inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály v Thajsku v roce 2018. Tehdy se dvanáctičlenný chlapecký fotbalový tým v čele s trenérem vydal na procházku do jeskynního komplexu Tham Luang v oblasti Chiang Rai na severu země. Náhlý prudký déšť zvedl hladinu vody, která zaplavila jedinou přístupovou cestu a uvěznila celou skupinu hluboko v podzemní jeskyni. Chlapce i jejich trenéra se podařilo zachránit po více jak dvou týdnech, a to díky záchranářům a potápěčům z celého světa.

Snímek Jeskyně vznikl v thajsko – irské koprodukci a zajímavostí je, že do filmových rolí režisér obsadil i několik skutečných účastníků záchranné akce. Režisér filmu Tom Waller se před natáčením filmu spojil s Jimem Warnym, profesionálním potápěčem z Irska, který byl jedním z členů početného týmu, který se zapojil do vyprošťování uvězněných chlapců. Po rozhovoru s ním si byl jist, o čem a jakým způsobem chce točit. Mnohem přirozenější a zajímavější pro něj byl příběh záchranářů a potápěčů. Spíše než na zachraňované chlapce se tedy příběh filmu soustředí na členy záchranné mise, kteří se díky své odvaze a statečnosti stali hlavními hrdiny. Snímek je věnován památce jednoho z nich, příslušníkovi námořnictva Samanu Kunanovi. Ten se stal jedinou obětí této operace, kterou v přímém přenosu s napětím sledoval celý svět.

Jeskyně (foto: Film Europe)

„Největší výzva byla natočit poutavý film o události, o které všichni víme, jak dopadne, kde nepřekvapí žádný zvrat v ději. Posbíral jsem příběhy lidí, kteří se podíleli na záchraně venku před jeskyní. Nechtěl jsem udělat akční trhák – film je místy skoro až dokumentární, ale s mnohem dynamičtějším tempem,“ říká autor snímku.

Z reálných postav se ve snímku vedle potápěče Jima Warnyho představila také farmářka, která věnovala peníze kompenzované za zničenou půdu na výdaje spojené se záchrannou akcí a také čínský instruktor potápění.

Připravujeme rozhovor s režisérem

Kateřina Slavíková
foto/video: Film Europe © 2020