Králové videa – zpátky v čase do doby rychlodabingu (trailer)

Pro dnešní děti i teenagery je to naprosto nepředstavitelná a neznámá věc: rychlodabing. A přitom před pádem železné opony bylo naprosto běžné, že se západní filmy sháněly pokoutně na videokazetách s příšernou kvalitou a rychlodabingem. Na začátku září vejde do český kin atraktivní dokument Králové videa o době, kdy našim přehrávačům vládly rychlodabingy, filmy se nakupovaly na černých burzách a hromadně se pořádaly domácí videoprojekce. Podívejte se na trailer.

Fenomén filmových hitů, které často velmi neuměle překládal v reálném čase neznámý člověk kvetl v Československu zejména koncem osmdesátých let. Nový dokument divákům ukáže, jak na svoji dobu vzpomínají tehdejší piráti, dabéři, distributoři a vůbec všichni ti, díky kterým jsme měli čím naše videa krmit.

Králové videa (foto: Film Europe)

Dokument natočil Lukáš Bulava, který má za sebou několik poměrně úspěšných amatérských hororových filmů. Ve filmu se objeví známá jména filmové komunity: Petr Svoboda, František Fuka, Ondřej Neff, Dana Hábová, Roman Holý, Zdeněk Troška, Jiří Zídek, Lukrecius Chang, Václav Šimáček, Ondřej Hejma nebo Josef Šedý.

Film vznikl v produkčních společnostech Artactive production a Blackout productions. Do kin dokument 3. září uvede Film Europe.

-red-
foto/video: Film Europe © 2020