Výjimečné polské drama Corpus Christi uvidí čeští diváci v září (trailer)

Polský nominant na Oscara, šokující film Jana Komasy Corpus Christi uvede AČFK brzy do českých kin. Výjimečný polský snímek má nadšené celosvětové kritiky a ceny z mnoha světových festivalů. Uveden byl s úspěchem i v Benátkách nebo Torontu. Doslova poprask způsobil na významném polském festivalu v Gdyni. Příběh dvacetiletého Daniela, který se z polepšovny dostane až do kněžské služby na malém městě, uvidí čeští diváci od 24. září. Předpremiéru měl na letošní Letní filmové škole v Uherském Hradišti. Film natočil Jan Komasa, jehož válečné drama Město 44 známe i z našich kin. Podívejte se na trailer.

Dvacetiletý Daniel projde v nápravném zařízení pro mladistvé duchovní proměnou. Chtěl by se stát knězem, s jeho trestním rejstříkem na to ovšem nemůže ani pomyslet. Když je propuštěn a má začít pracovat v truhlárně na malém městě, převlékne se po příjezdu do kněžského a díky náhodě se ujímá péče o místní farnost. Příchod mladého charismatického pastýře rozčeří stojaté vody a místní komunita, krutě zasažená tragédií, k níž tu došlo, může s jeho pomocí začít pomalu léčit své rány. Uspěje Daniel ve svém poslání? A za jakou cenu?

Corpus Christi (foto: AČFK)

Film vychází ze skutečných událostí. Režisér Jan Komasa k tomu říká: V Polsku skutečně došlo k případu, který plnil titulní stránky – šlo o chlapce, který se asi tři měsíce vydával za kněze. Jmenoval se Patryk, a v té době mu bylo asi 19 let. Mateusz Pacewicz, který psal scénář, o tom tehdy napsal článek a tím se vlastně celý film rozjel. Chlapcovo jméno jsme změnili na Daniela, ale jejich postavy jsou podobné a podobný je i způsob, jakým se dostal do městečka. Ten chlapec oddával, křtil a vedl pohřby, byl tím vším upřímně fascinován a skutečně se chtěl stát knězem. Film jsme tedy založili na jeho příběhu, ale Mateusz přidal ještě tu část o nápravném ústavu pro mladistvé a nehodu, která otřásla celým městečkem, byť ve skutečnosti se také vyskytla řada problémů, které se Patryk pokoušel napravit. Celá kontroverze vznikla z toho, že byl daleko lepší kněz než jeho předchůdce. A to byl ten problém – objevil se kdosi mimo církev, kdo si nedělal těžkou hlavu z oficiálních dogmat a lidé byli jeho prací nadšení!

Corpus Christi vejde do českých kin 24. září.

-red-
foto/video: Asociace českých filmových klubů © 2020