Febiofest zahájí očekávaný dokument o Karlu Gottovi

MFF Praha Febiofest byl první obětí jarní koronakrize. Pořadatelé museli festival zrušit pouze pár dní před jeho začátkem. 27. ročník se ale přesto uskuteční. Začne 18. září s upraveným programem a několika změnami. Po letech se přesouvá ze Cinestaru do Cinema City Slovanský dům na pražských Příkopech. Letošní ročník zahájí slavnostní předpremiéra dokumentu Karel. Zakončovacím filmem zůstává novinka japonského vítěze Cannes Hirokazu Kore-edy Pravda s Catherine Deneuve a Juliette Binoche v hlavních rolích. Regionální ozvěny začnou 22. září v Liberci a skončí 8. října ve Zlíně, mezitím navštíví také České Budějovice, Ostravu, Děčín a Beroun.

Změny kvůli situaci

Tým Febiofestu samozřejmě sleduje aktuální dění ohledně vývoje zdravotní situace. Veškeré informace související s opatřeními proti COVID-19 naleznou návštěvníci na festivalových webových stránkách, které budou pravidelně aktualizované. Současný stav zabraňuje pozvání mnoha hostů, připravené profily režisérů Hirokazu Koreedy, Atoma Egoyana a Orena Movermana se proto přesouvají na další rok. Stále však platí, že čestnou cenu Kristián letos převezmou dvě osobnosti československé kinematografie, Iva Janžurová a Milan Lasica. Herecký talent Ivy Janžurové festivalovým divákům připomenou snímky Morgiana, Penzion pro svobodné pány a Ene Bene, Milan Lasica uvede nestárnoucí pohádku Tři veteráni. Také oblíbené Culinary Cinema se otevře veřejnosti až v roce 2021. Proběhne pouze jeden večer pro uzavřenou společnost.

Prestižní pětici snímků v Hlavní soutěži, mezi něž patří i drama Ivana Ostrochovského Služebníci z Berlinale nebo film Zemřeš ve dvaceti, který v Benátkách vyhrál cenu za nejlepší debut, posoudí tři čeští režiséři. Každý z nich také na festivalu uvede svůj film, Beata Parkanová svůj debut Chvilky, Slávek Horák novinku Havel a Jiří Mádl milostné drama Hra, v němž si zahrál hlavní roli.

Soutěž komedií

Letošní ročník, který jako programoví ředitelé poprvé vedou Marta Švecová Lamperová a Nikolaj Nikitin, připravil novou soutěžní sekci. Soutěž komedií představí sedm zábavných artových snímků z různých koutů světa, včetně držitele ceny Evropského parlamentu LUX Bůh existuje a jmenuje se Petrunie nebo vítěze bombajského festivalu Opičí muž. O vítězi rozhodne 33 vybraných filmových fanoušků. Soutěž zahájí izraelská komedie Mossad! režiséra Alona Gur Arye.

Mossad!

Tradiční sekce

Diváci nepřijdou ani o retrospektivu ikonického německého režiséra Maxe Ophülse, který točil v Paříži i Hollywoodu, fokus na významný jihokorejský festival v Pusanu nebo o řadu filmových novinek, promítaných v tradičních programových sekcích (Queer Now, Docs, Panorama, Generace, TV Now) i v nově vzniklých sekcích (Delikatesy z Východu, Planet Dark). Ve spolupráci s platformou Girls in Film festival představí nové filmy nastupující generace filmařek. Amatérští filmaři ukážou své krátké snímky na téma ekologie ve finále dalšího ročníku soutěže I ty jsi filmařem!

Snížení počtu promítaných snímků, v menší míře plánované už na březen, vidí programová ředitelka Marta Švecová Lamperová pozitivně: Méně je více. Dává nám to větší smysl. Když už filmy na festivalu máme, tak je lepší je uvést opakovaně, dát jim více prostoru a pečovat o ně. Myslím si, že každý film z našeho programu si zaslouží pozornost.”

Muzeum NaFilm

Charitativním partnerem je opět jedinečné pražské muzeum NaFilm. Muzejní instalace propojují historii se současnými technologiemi, takže si na své přijdou všechny generace. Originální exponáty, které nikde jinde nejsou k vidění, vyrábí v muzeu přímo pro jeho účely. Je možné si je vyzkoušet a díky nim se o filmu učit z vlastní zkušenosti. V muzeu se nachází nejen nejstarší promítací přístroje jako laterna magika, ale také klasická 35mm promítačka na kliku, ze které je možné si postaru promítnout film z pásu.

Doprovodný program proběhne v unikátním prostoru Zahrady Savarin, vchod z ulice Na Příkopě. Návštěvníci se mohou těšit na každodenní bohatý hudební, taneční a v neposlední řadě i filmový doprovodný program. Stejně tak zde proběhne oblíbený Hospodský kvíz či workshopy I ty jsi filmařem a Industry.

Lidskoprávní hnutí Amnesty International bude letos již pošesté udělovat během festivalu cenu za nejlepší film spojený s problematikou lidských práv – AMNESTY INTERNATIONAL FEBIOFEST AWARD.

Volné vstupenky mohou diváci čerpat na základě diváckých akreditací. Zakoupit lze akreditace na 3, 5 nebo 8 dnů. Předprodej akreditací a výběr vstupenek je možný od 9. září na pokladnách kina Cinema City Slovanský dům nebo online na www.febiofest.cz.

-red-
zdroj: H. Váňová 
foto/video: Febiofest, Totalfilm.cz, archiv © 2020