Nepřehlédněte

Recenze: Kiruna – město, které si kope jámu pod nohama

Součástí boje o Zlatého ledňáčka na Finále Plzeň v kategorii dokumentů je i nový českých dokument režisérky Grety Stocklassy Kiruna – překrásný nový svět. Film také před nedávnem vstoupil do českých kin a chystá se i digitální distribuce. Autorka ve filmu sleduje proměnu švédského města Kiruna, které si doslova kope jámu pod nohama. Dokument byl poprvé uveden v rámci loňského ročníku festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Letos byl snímek v průběhu festivalu Elbe Dock nominován také na Cenu Pavla Kouteckého.

Kiruna: Překrásný nový svět

Kiruna je švédské město, které se nachází za polárním kruhem a stojí nad obrovským ložiskem železné rudy. Ale díky důlní činnosti se jeho část začala postupně propadat. Vedení těžební společnosti se místo zastavení výnosné těžby rozhodlo přesunout rizikové části města. Na pozadí tohoto neobvyklého stěhování sledujeme život tří místních obyvatel, kteří se díky tomu ocitají ve zvláštním mezičase. Studentka Maja objevuje své sámské kořeny a s nimi spjaté kulturní dědictví. Uprchlík z Jemenu Abdalrahman se snaží získat potvrzení o trvalém pobytu. Posledním protagonistou je stárnoucí učitel Timo, který je veřejným odpůrcem přesunu, neboť zánik starého města pro něj znamená bolestivou ztrátu vzpomínek. Autorka pomocí jejich příběhů nápaditě otevírá témata přesidlování, tradice a vazeb k určitému místu.

Režisérka Greta Stocklassa film natočila v rámci studia na pražské FAMU, kde ve druhém ročníku dostala za úkol natočit portrét. Příběh města Kiruna jí v hlavě utkvěl natolik, že se rozhodla točit právě o něm. Při práci na rešerších zjistila, že se jedná o mnohem víc bizarní město, než tušila. Vedle samotného přesunu zde narazila na další témata, které se do filmu rozhodla zahrnout. Dokument Kiruna – překrásný nový svět je tak spíš snímkem, který působí jako výseč obrazu dnešní společnosti odehrávající se na pozadí stěhování města.

Kiruna: Překrásný nový svět

Film na diváka působí značně cizokrajně a to nejen, co se prostředí a námětu týče. Greta natočila snímek, který se z řady českých dokumentů vymyká. Jedná se o mimořádně propracovaný debut a autorka tu svými schopnostmi převyšuje mnohé zkušenější autory. Kamera na plátno přenáší ospalou a ponurou atmosféru města, kterou divák v sále pociťuje téměř na vlastní kůži. Autorce se podařilo vyvolat dojem, že sám divák je součástí života v tomto prapodivném městě. Snímek proměnu místa dokumentuje bez zbytečných slov a vystačí si s příběhy jednotlivých obyvatel. Poukazuje na vážná témata jako je migrace nebo ničení sámské kultury. Atmosféru skvěle podtrhuje hudba od Pavla Jana, který pomocí elektrosluchu zaznamenával elektromagnetické vlny přímo v oblasti, kde se natáčelo. A následně v kombinaci se zvukem varhan vytvořil skvělý hudební podkres, bez kterého by film rozhodně v divákovi nevyvolával tak intenzivní pocity.

 • Režie - 75%
  75
 • Scénář - 65%
  65
 • Kamera - 75%
  75
 • Hudba - 75%
  75

Kiruna - překrásný nový svět (2020)

Gretě Stocklasse se v jejím prvním celovečerním dokumentu podařilo sdělit vše, co chtěla. Snímek umně přenáší chmurnou atmosféru města a divákovi detailně ukazuje, jak život v Kiruně probíhá. Zajímavé bylo sledovat také švédskou smířlivost a klid spojený se stěhováním. Těžko si představit, jak by něco takového probíhalo u nás. I když mnozí budou jistě hledat paralelu se stěhováním severočeského mostu v šedesátých letech minulého století.
Ačkoliv je dokument na sledování lehce náročnější a vyžaduje koncentraci, vizuální zážitek z něj je silný.

72 %
Kateřina Slavíková, Totalfilm.cz
foto/video: Pilot Film © 2020

Koupit vstupenkyDalší promítání na Finále Plzeň:
28. září ve 12:30 v Divadle Dialog. 


Kiruna – překrásný nový svět
Kiruna – A Brand New World
Dokumentární
Česko, 2019, 87 min
Premiéra: 10. 9. 2020 Pilot Film
Režie: Greta Stocklassa
Scénář: Greta Stocklassa
Kamera: Stanislav Adam
Hudba: Pavel Jan
Producenti: Michal Kráčmer, Veronika Kührová
Střih: Hana Dvořáčková
Zvuk: Pavel Jan